„Bez názvu“ - pravidelný týždenný newsletter Adama Valčeka

Máloktorá kauza bola tak bezočivá ako predaj emisií. Polícii sa to už pred rokmi podarilo detailne zdokumentovať, ale nikto nebol postavený pred súd. Zmení to akcia Odložený prípad?

Dôležitou správou pre spravodlivosť z tohto týždňa je informácia, že v súvislosti s vyšetrovaním nevýhodného obchodu s emisnými povolenkami z roku 2008 boli vznesené tri obvinenia. Slovensko na ňom preukázateľne stratilo najmenej 47 miliónov eur.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zároveň v utorok v tomto prípade zrealizovala sériu domových a kancelárskych prehliadok pod krycím názvom Cold Case (Odložený prípad).

Kauza je známa ako Interblue podľa názvu spoločnosti Interblue Group, ktorá povolenky od Slovenska kúpila a obratom s obrovským ziskom predala. Firma dostala prívlastok garážová, pretože sídlila v garáži rodinného domu v meste Snohomish v americkom štáte Washington.

Špeciálna prokuratúra informovala, že tento týždeň boli v prípade obvinené tri osoby za obzvlášť závažný zločin podvodu spáchaný organizovanou skupinou.
Je medzi nimi podnikateľ a niekdajší poradca ministra životného prostredia za SNS Norbert Havalec a dvaja úradníci z ministerstva. NAKA už v roku 2013 vyšetrila, že Havalec s rodinou na emisnom kšefte výrazne profitovali.

Polícia na Facebooku zverejnila aj niekoľko fotiek a vyplýva z nich, že domová prehliadka za prítomnosti kukláčov sa uskutočnila aj v Havalcovom dome v Liptovskom Mikuláši, ktorý predvlani previedol na dcéru.

Ako zodpovednosť nesie Fico?

Zvyšní dvaja obvinení majú byť podľa informácií Aktuality.sk bývalí úradníci ministerstva životného prostredia. Jedným z nich môže byť podľa zverejnených iniciál Peter S., ktorý v roku 2008 pôsobil ako riaditeľ ministerského odboru ochrany ovzdušia a pripravoval nevýhodný obchod s prebytočnými povolenkami na vypustenie oxidu uhličitého do ovzdušia.

Nikto nebol zadržaný a teda všetci traja sú trestne stíhaní na slobode.

Táto kauza patrila k tým najbezočivejším, ktoré sa prevalili počas prvej vlády Roberta Fica v rokoch 2006 až 2010. Koalíciu vtedy tvorili Smer, HZDS a SNS.

Obchod s emisiami pripravili nominanti SNS na ministerstve životného prostredia a preukázateľne z neho profitovali podnikatelia blízki SNS s väzbami na vtedajšieho predsedu strany Jána Slotu.

Novinárom ani vyšetrovateľom sa doteraz nepodarilo objasniť, akú zodpovednosť za nevýhodný obchod nesie vtedajší premiér a predseda Smeru Fico.

Dnes už je známe, že o ňom vedel vopred. Dokonca z neho mal profitovať podnikateľ blízky Smeru Jozef Brhel, ale štruktúra delenia zisku z Interblue Group sa za nevyjasnených okolností nakoniec zmenila a Brhel z nej vypadol.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa