Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) je režim, ktorý zo zákona vzniká po svadbe všetkým párom. Jeho praktické uplatňovanie však robí Slovákom problémy.
„V praxi sa stretávame s tým, že klienti chápu jeho základné pravidlá, napríklad, že veci kúpené za trvania manželstva sú spoločné. O iných otázkach súvisiacich s BSM však nemajú správne informácie,“ približuje svoje skúsenosti advokátka z kancelárie Zahradník and spol. Jarmila Zahradníková.
Praktické nedostatky
Medzi bežné chyby patrí napríklad požiadavka snúbencov uzavrieť predmanželskú zmluvu. Slovenské zákony to však nepripúšťajú, a tak sú akékoľvek vyhlásenia o BSM urobené pred svadbou neplatné.
Ďalším príkladom je spravovanie samotných financií. Ľudia si podľa skúseností J. Zahradníkovej často myslia, že ak mali v manželstve celý čas oddelené účty a každému z nich chodil príjem na jeho účet, tak nemajú žiadne spoločné úspory.
Príjem vyplatený za trvania manželstva však patrí do BSM bez ohľadu na to, ktorý z manželov ho zarobil a na akom účte sa nachádza.
Úspory vytvorené za trvania manželstva z príjmu manžela sú tak vždy spoločné, rovnako ako veci zakúpené z príjmu dosiahnutého v manželstve.
- Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
Jeho podstata spočíva v spoločnom vlastníctve majetku nadobudnutého počas trvania manželstva oboma manželmi. Medzi jeho hlavné princípy patria nasledujúce atribúty.
- Rovnosť: obaja manželia majú rovnaký podiel na spoločnom majetku.
- Solidarita: za dlhy vzniknuté počas trvania manželstva zodpovedajú obaja manželia spoločne a nerozdielne.
- Spravodlivé rozdelenie: pri zániku BSM sa majetok rozdelí spravidla na dve rovnaké časti. Manželia sa však vedia dohodnúť aj na inom pomere delenia.
Prameň: Highgate law and tax
Znamená to však, že aj splátka spoločného záväzku, napríklad hypotéky, len z príjmu jedného z manželov sa považuje za splátku zo spoločných peňazí.
V prípade podnikateľských aktivít sa zase stáva, že manželia väčšinu svojho majetku z daňovo-optimalizačných dôvodov vedú v podnikaní v obchodnej spoločnosti, ktorej jediným spoločníkom je len jeden z nich.
Advokátka z Advokátskej kancelárie Absolonová | Kornhauser Kristína Absolonová však upozorňuje, že v prípade zrušenia a vyrovnania BSM je nárokovanie podielu vo vzťahu k takémuto majetku obchodnej spoločnosti extrémne náročné.
Dôvodom je nielen dualita názorov sudcov o tom, či obchodný podiel patrí do BSM, ale aj problematickosť určenia jeho hodnoty. Obsahuje totiž všetky aktíva a pasíva spoločnosti, teda aj tie, ktoré by do BSM patriť nemuseli.
„Je dôležité i to, že zväčša je konateľom len jeden z manželov a ten reálne kontroluje majetok spoločnosti. Preto je druhý z manželov pre nedostatok financií časom ochotný ustúpiť z jeho požiadaviek či od súdneho riešenia sporu a dohodnúť sa na nevýhodnejších podmienkach,“ približuje K. Absolonová.
Hádky a problémy
Okrem toho sa v praxi často vyskytujú spory, ktoré sa týkajú peňazí darovaných rodinou jedného z manželov na nadobudnutie spoločného majetku.
Darované finančné prostriedky sú síce vylúčené z BSM, ale po rozvode manželstva býva spornou otázka, či bol dar venovaný len jednému alebo obom manželom.
V praxi sa vec rieši tak, že ak v čase darovania neexistoval jednoznačný a preukázateľný záujem darcu obdarovať len jedného z manželov, potom boli obdarovaní obaja.
Poistenie psa, vstupenky či svadby nie je ničím výnimočným. Odborníci radia, ako na to
Problémy spôsobujú aj investície manželov do nehnuteľnosti, ktorá patrí tretej strane, napríklad rodičom jedného z nich.
Takáto prístavba alebo nadstavba sa však stáva súčasťou pôvodného domu a akékoľvek investície do nej urobené sa pri BSM nezohľadňujú.
„Je možné ich vymáhať len od vlastníka pôvodnej nehnuteľnosti, pričom úspešnosť je veľmi otázna, keďže v čase rozvodu môžu byť už všetky nároky premlčané,“ upozorňuje odborníčka z kancelárie Zahradník and spol.
Aj preto by sa manželia mali vzdelávať o svojich právach a povinnostiach a nenechať starostlivosť o majetok len jednému z nich.