Zmeny v zákonoch sú síce nutné, no nebývajú príjemné. Táto situácia platí o to viac, ak sa viackrát mení predpis v legislatívnom procese. Partner spoločnosti TPA Slovakia Ivan Paule preto približuje, ako sa zmenila podoba novely zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH), ako aj ďalšie zaujímavé novinky, ktoré môžu budúci rok podnikatelia očakávať.
Ako pokračuje vývoj novely zákona o DPH?
Novela prešla medzirezortným pripomienkovým konaním, ktoré prinieslo viaceré zmeny oproti pôvodnej verzii. Medzi tie najdôležitejšie patrí registračná povinnosť tuzemských zdaniteľných osôb. Pôvodný návrh novely zvyšoval obratovú hranicu na 50-tisíc eur. Bola však navrhnutá nová, vyššia hranica vo výške 62 500 eur. V prípade, ak daňovník presiahne v danom kalendárnom roku spomínaný obrat 50-tisíc eur, platiteľom DPH sa stane od 1. januára nasledujúceho kalendárneho roka. Ak jeho obrat dosiahne limit pripadajúci pre vyššiu hranicu, platiteľom sa stáva už v momente dosiahnutia sumy 62 500 eur.
Čo v prípade, ak daňový subjekt podá žiadosť o registráciu z titulu dosiahnutia nižšej hranice 50-tisíc eur a do konca kalendárneho roka jeho obrat presiahne novú, vyššiu hranicu?
V takom prípade je povinný takúto skutočnosť ihneď oznámiť daňovému úradu. Tu je však potrebné spomenúť aj to, že sa do Národnej rady SR tak isto dostal poslanecký návrh na zvýšenie obratovej hranice pre DPH registráciu až na 75-tisíc eur. To by podľa predkladateľov malo znížiť administratívnu záťaž pre malých podnikateľov. Predlžuje sa tiež lehota na podanie žiadosti o registráciu, a to z piatich kalendárnych na päť pracovných dní, a to odo dňa, kedy bol presiahnutý obrat alebo kedy sa zdaniteľná osoba stala platiteľom dane z iného titulu. Rovnaká lehota na podanie žiadosti o registráciu by sa mala vzťahovať aj na zahraničnú zdaniteľnú osobu, pri ktorej bola lehota pôvodne nastavená na bezodkladne.
Ide o poslednú novinku?
Určite nie. Ešte je tu pojem oneskorená DPH registrácia. Jeho definícia sa zavádza pre platiteľa, ktorý si nesplnil svoju registračnú povinnosť podľa paragrafu 4 alebo 5 zákona o DPH, prípadne sa zaregistroval s oneskorením. Vzťahuje sa to aj na platiteľa, ktorý si nesplnil oznamovaciu povinnosť z titulu dosiahnutia nižšej hranice v prípade, že do konca roka nastane významná zmena, vďaka ktorej sa stane platiteľom okamžite. Do novely sa tak isto dopĺňa, že nadobudnutie tovaru z iného členského štátu Európskej únie nie je predmetom dane, ak je nadobúdateľom nezdaniteľná osoba, ktorej vzniká nárok na vrátenie dane (ide o osoby, ktoré používajú medzinárodné výsady a imunity). Podľa novej verzie zákona tak isto tuzemským platiteľom nevznikne povinnosť podať DPH priznanie v prípade, ak v zdaňovacom období uskutočnia iba transakcie, ktoré sú oslobodené od dane podľa paragrafu 28 až 42 zákona o DPH, medzi ktoré patria napríklad finančné alebo poisťovacie služby.
- TPA group
Spoločnosť TPA bola založená pred viac ako 40 rokmi v rakúskom meste Langenlois. Dnes je jednou z popredných špecialistov na dane a audit na Slovensku. TPA Group je etablovaná ako úspešný hráč v strednej a juhovýchodnej Európe. Je dvojnásobným víťazom CIJ Awards 2022 v kategórií BEST TAX & FINANCIAL ADVISORY. Celkovo zamestnáva viac ako 1700 zamestnancov v 30 pobočkách. Na Slovensku TPA poskytuje daňové poradenstvo, účtovníctvo a mzdy, audit a poradenstvo. Filozofiou TPA je „Face to Face Business“.
Kedy začne štát od daňovníkov tieto nové povinnosti požadovať?
Účinnosť novely po medzirezortnom pripomienkovom konaní posunuli, pričom väčšina ustanovení by mala nadobudnúť účinnosť k 1. januáru 2025.
Čo prinesie rok 2024 v oblasti elektronického podpisu?
V októbri tohto roka bolo zverejnené aktualizované výkladové stanovisko k aplikácii vyhlášky Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR o uznaných spôsoboch autorizácie. Umožňuje používanie občianskeho preukazu alebo dokladu o pobyte s čipom vydanom do 20. júna 2021 na platnú autorizáciu vo forme elektronického podpisu aj po 31. decembri 2023, a to bez potreby výmeny dokladu. Aby však podnikatelia mohli takýto občiansky preukaz využívať, musia si stiahnuť nový certifikát pre uznaný spôsob autorizácie prostredníctvom aplikácie eID klient verzia 4.4., ktorý nahradí starý doklad. Podľa informácií ústredného portálu verejnej správy ide len o dočasné riešenie, nakoľko nové certifikáty úrady aktuálne vydávajú s platnosťou len do 31. decembra 2024. Platnosť certifikátov vydaných pred 11. októbrom 2023 sa končí 31.12.2023. Pozitívnou správou je, že aplikácia eID klient v jej aktuálnej verzii používateľa automaticky upozorní na blížiaci sa koniec platnosti certifikátu.
V súčasnosti v podnikateľskom svete prevládajú zelené témy. Vidíte to aj v legislatíve?
Určite áno. Príkladom je novela zákona o regionálnej investičnej pomoci na podporu klimatickej neutrality z dielne Ministerstva hospodárstva SR, ktorá je momentálne v pripomienkovom konaní. Ide pritom o jeden z nástrojov implementácie plánu REPowerEU, ktorého cieľom je zavádzanie energie z obnoviteľných zdrojov, dekarbonizácia priemyslu a podpora investícií v odvetviach strategických pre prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo.
Slovensko čakajú aj pozitívne zmeny. Občanov potešia najmä nižšie dane
Znamená to väčšiu podporu zo strany štátu v oblasti obnoviteľných zdrojov energií?
Novela zavádza mimoriadnu investičnú pomoc, ktorá je založená na už existujúcej regionálnej investičnej pomoci. Je určená pre strategické odvetvia za účelom prechodu na klimaticky neutrálne hospodárstvo a poskytuje sa na podporu realizácie investičného zámeru v priemyselnej výrobe. Poskytovaná bude vo forme dotácie na dlhodobý hmotný a nehmotný majetok, úľavy na dani z príjmov a prevodu nehnuteľného majetku alebo nájmu nehnuteľného majetku za hodnotu nižšiu, ako je hodnota nehnuteľného majetku alebo hodnota nájmu nehnuteľného majetku stanovená znaleckým posudkom
Čoho sa bude spomínaná pomoc týkať?
Oprávnenými nákladmi žiadateľa o mimoriadnu investičnú pomoc sú investičné náklady na obstaraný dlhodobý hmotný majetok vo forme pozemkov, budov, strojov, prístrojov a zariadení a investičné náklady na obstaraný dlhodobý nehmotný majetok vo forme priemyselných práv, know-how a licencií. Mimoriadnu investičnú pomoc možno kumulovať s inou štátnou pomocou, pričom nesmie presiahnuť maximálnu intenzitu pomoci vypočítanú pre oprávnené náklady alebo najvyššiu hranicu pomoci, maximálne sto percent oprávnených nákladov. Dátum účinnosti novely sa zatiaľ navrhuje dňom jej vyhlásenia. Vývoj tejto novely preto budeme pozorne sledovať a informovať čitateľov v najbližších vydaniach nášho Newslettra.
Čo zaujímavé sa ešte tento rok udialo na daňovej scéne?
Finančná správa Slovenskej republiky (FR SR) zverejnila informáciu k výške asignovaných daní na použitie jedného až troch percent zo zaplatenej dane tretiemu sektoru z podaných daňových priznaní k dani z príjmov za rok 2022. Výška poukázanej dane oproti zdaňovaciemu obdobiu 2021 narástla o približne dvanásť miliónov eur, a to na takmer 94 miliónov eur, pričom nejde o finálnu sumu, keďže FR SR zatiaľ nespracovala všetky vyhlásenia o poukázaní dane. Tak isto sú známe výsledky využívania inštitútu, ktorý oprávňuje správcu dane rozhodnúť o vylúčení fyzickej osoby, ktorá vážnym spôsobom porušuje svoje daňové povinnosti, na tri roky z pozície štatutára, člena štatutárneho orgánu alebo člena dozorného orgánu v obchodnej spoločnosti alebo družstve. Od začiatku roka 2022 totiž FR SR vydala celkovo až 146 rozhodnutí o vylúčení a spracovala 95 diskvalifikačných listov, ktoré sa doručujú súdu. Uvedené kroky viedli k vylúčeniu štatutárov celkovo v 578 spoločnostiach.
- Ivan Paule
Držiteľ slovenskej audítorskej licencie, ako aj kvalifikácie ACCA (špičková britská účtovnícka kvalifikácia). Od roku 1995 získava odborné skúsenosti (12 rokov v „Big 4“) v oblasti auditu, manažmentu rizík a Corporate Finance u zákazníkov pôsobiacich v rôznych oblastiach, medzi inými v energetike, obchode, výrobe, vývoji softvéru, IT služieb a nehnuteľností. Špecializuje na služby auditu, podpory pri transakciách, IFRS, interné kontroly a poradenstvo manažmentu stredne veľkých firiem.
Buďte vždy v obraze s pravidelnými aktualitami z oblasti daní, auditu a účtovníctva. Viac odborných tipov a praktických príkladov nájdete v kvartálnom TPA Newslettri.
Vypočujte si podcast manažérov spoločnosti TPA Slovakia Andrey Gbelskej, Michaely Firickej a Tomáša Alaxina na tému pracovnej kultúry. Staršie podcasty nájdete TU.