„Bez názvu“ – týždenný newsletter Adama Valčeka

Televízia Markíza ešte pred nástupom Pavla Gašpara do Slovenskej informačnej služby (SIS) pripomenula, že poslanci neboli schopní osem rokov sfunkčniť komisiu na kontrolu odpočúvaní. Dôvodom boli rôzne politické nezhody. Či sa to podarí teraz, ťažko odhadovať. 

Vyjadrenia koaličných poslancov síce naznačujú, že sa jej sfunkčnením zaoberajú, ale také vyhlásenia už stratili svoj obsah – rovnako sa v uplynulých rokoch vyjadrovali predstavitelia predchádzajúcich koalícií naprieč politickým spektrom a nič to neprinieslo.

Nejde iba o odpočúvania. V  tieni odpočúvaní je používanie telekomunikačných metadát, ktoré sú rovnako citlivé. Ide o výpisy hovorov, údaje o pohybe telefónu, no môže ísť aj o zoznam navštívených webov a podobne.

Telekomunikační operátori takéto dáta zhromažďujú o každom zariadení so SIM kartou. Na ich základe sa dá zostaviť napríklad prehľad denných zvyklostí konkrétnej osoby. 

Pre predstavu, práve metadáta boli dôležité pre vypátranie vykonávateľov vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, pretože na vysielač mobilnej sieti vo Veľkej Mači sa prihlásili telefónmi, ktoré tam nikdy predtým prihlásené neboli.

Po rozhodnutí Súdneho dvora Európskej únie z roku 2014 o protiprávnosti plošného ukladania metadát aj Slovensko prijalo zákon, že orgánom presadzujúcim právo budú tieto údaje k dispozícii za rovnakých podmienok ako odpočúvania – v odôvodnených prípadoch a iba na základe povolenia súdu.

Parlament by síce mal robiť aspoň formálnu kontrolu, že si raz ročne vypýta od súdov počty povolení a porovná ich s údajmi od SIS, polície a ďalších orgánov, no za osem rokov účinnosti zákona túto povinnosť ešte ani raz nedodržal.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa