Za posledný rok sa udialo v slovenskom zdravotníctve mnoho významných udalostí. Lekárski odborári vyrokovali výrazné zvýšenie platov lekárov v nemocniciach, čo spustilo lavínu kritiky zo strany ambulancií. Vláda rozhodla o zmene projektov financovaných z Plánu obnovy a odolnosti a zastavila financovanie projektu nemocnice na Rázsochách z plánu obnovy.

Štátny verzus súkromný

Generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan na konferencii týždenníka TREND Zdravotnícky manažment 2023 uviedol, že posledné vlády pod taktovkou hnutia OĽaNO (teraz SLOVENSKO) od roku 2020 nielenže boli voči súkromnému kapitálu nežičlivé, ale doslova sa ho snažili zo zdravotníctva vyhnať. „Bolo to vidieť nielen pri zdravotných poisťovniach, ale aj pri poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Najhoršie však hodnotím nepredvídateľnosť a nestabilitu prostredia. Tá už horšia ani nemohla byť,“ povedal. Podľa slov generálneho riaditeľa zdravotnej poisťovne Union Michala Špaňára to dokazoval fakt, že kým súkromný kapitál bol v zdravotníctve vykorisťovaný, ten štátny vykazoval obrovské straty.

Napriek tomu si predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáta Bláhová myslí, že súkromný kapitál sa v zdravotníctve v priebehu posledných rokoch uplatnil, a sama ho považuje v sektore za zdravú hnaciu silu.

O miliardu viac

Jedným z najpálčivejších problémov súčasnosti je rozpočet pre zdravotníctvo v roku 2024, ktorý si s najväčšou pravdepodobnosťou bude vyžadovať ešte väčšiu alokáciu, než minulý rok, ináč finančnú dieru zaplatia pacienti z vlastného vrecka. Výdavky na zdravotnú starostlivosť sa pre rok 2023 odhadujú vo výške viac ako sedem miliárd eur. Tento objem však nepočíta s priamymi platbami domácností, ktoré sa odhadujú na takmer dve miliardy eur ročne. V porovnaní s predchádzajúcim rokom tak bude zdravotníctvo stáť rozpočet Slovenskej republiky oficiálne o takmer miliardu viac než v roku 2022. Napriek zvýšenej alokácii zdrojov v septembri však jednotliví hráči tvrdia, že bez zvýšenia platby za poistenca štátu na zhruba šesť percent od januára 2024 bude zdravotníctvo iba prežívať. Zostavovanie reálneho rozpočtu si podľa bývalého ministra zdravotníctva Michala Palkoviča bude vyžadovať podporu ministra financií Ladislava Kamenického aj premiéra Roberta Fica.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa