Proti rozhodnutiu ministra zdravotníctva Michala Palkoviča, podľa ktorého by mali zdravotné poisťovne preplácať jeden z najdrahších liekov Zolgensma, podali poisťovne námietky. Nesúhlasia totiž s tým, aby takmer dvojmiliónový liek prešiel kategorizačným procesom, a tým sa určila výška jeho úhrady z verejného zdravotného poistenia. Liek mal byť pôvodne hradený pre pacientov so spinálnou muskulárnou atrofiou už od januára 2024.
Po námietkach zdravotných poisťovní sa však proces predlžuje a pacienti s touto diagnózou budú musieť žiadať zdravotné poisťovne o výnimku o čosi dlhšie. „Ak by námietky podané neboli, liek Zolgensma by bol v úhradovom systéme od 1. januára 2024, avšak zdravotné poisťovne namietli zaradenie lieku Zolgensma do úhradového systému, a teda sa s námietkami musí vyrovnať Kategorizačná rada, čím sa proces predlžuje,“ priblížilo komunikačné oddelenie ministerstva zdravotníctva.
Nedostatok zdrojov
Zdravotné poisťovne síce považujú za správne, aby sa pacienti vedeli dostať k modernej liečbe, no rezort zdravotníctva sa podľa ich názoru nevyrovnal s prekážkami, ako je okrem iného aj finančné krytie lieku zo systému vereného zdravotného poistenia. „Ministerstvo zdravotníctva sa s otázkou zabezpečenia zdrojov vôbec nevyrovnalo. Nevzalo do úvahy finančnú situáciu zdravotných poisťovní a argumentuje stroho a zmätočne,“ uviedla zdravotná poisťovňa Dôvera.
Podľa platnej legislatívy sa kategorizácia liekov vykonáva tak, aby verejné prostriedky, s ktorými hospodária zdravotné poisťovne, postačovali na úhradu týchto liekov z verejného zdravotného poistenia. Podľa poradného orgánu, ktorý tvoria zástupcovia všetkých zdravotných poisťovní, uzatvorenie zmluvy medzi rezortom zdravotníctva a spoločnosťou Novartis značne prevyšuje finančné možnosti poisťovní a ohrozuje stabilitu systému verejného zdravotného poistenia. Zaradenie lieku Zolgensma do zoznamu liekov hradených zdravotnými poisťovňami by tak bolo v priamom rozpore s legislatívou.
Ministerstvo zdravotníctva ešte v roku 2021 odmietlo zaradiť liek Zolgensma do kategorizačného procesu pre nedostatok zdrojov v sektore, a to v čase, keď bol sektor v čiernych číslach a vykazoval zisk 26 miliónov eur. V roku 2023 sa však hospodárske výsledky zdravotných poisťovní prepadli a ich kumulatívna strata ku koncu júna presiahla 146 miliónov eur.
Podľa zdravotnej poisťovne Dôvera ministerstvo zdravotníctva nepredložilo dôkaz o tom, že preplácanie jedného z najdrahších liekov všetkým pacientom bude rozpočtovo v roku 2024 sanovať. „Vyjadrujeme aj pochybnosť nad nákladovou efektívnosťou uvedeného lieku. Tá má byť zabezpečená prostredníctvom inštitútu spätných platieb, no len v prípade, že zdravotná poisťovňa zabezpečí súhlas s liečbou v určenej lehote," podotkla Dôvera.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?