Dokument, ktorý má zabezpečiť poskytovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti a ukončiť napäté obdobie, kedy viac než 3 300 lekárov podalo výpoveď, vláda schválila.
Financovanie zdravotníctva na základe auditu
Vláda Slovenskej republiky a Lekárske odborové združenie sa dohodli na zmene financovania zdravotníckych zariadení tak, aby platby od zdravotných poisťovní odzrkadľovali reálne náklady na poskytovanú zdravotnú starostlivosť a zohľadňovali a náklady na mzdy.
Vláda sa s LOZ dohodla, že hospodárenie štátnych nemocníc sa musí optimalizovať na základe produkčného, prevádzkového a personálneho auditu štátnych nemocníc. Tento audit má prebehnúť v roku 2025 v spolupráci s lekárskymi odborármi. Auditom chce vláda preveriť efektivitu čiastočných úväzkov, dodržiavanie dohodnutého pracovného času a prevádzkové ukazovatele. A to s cieľom optimalizácie nemedicínskych prevádzkových nákladov, medicínskych procesov, obstarávania liekov, špeciálneho zdravotníckeho materiálu a zdravotníckej techniky. Na základe výsledkov auditu má vláda zabezpečiť navýšenie zdrojov alebo efektívnejšie prerozdelenie financií nemocniciam.
Lekárski odborári sa zaviazali, že sa budú aktívne usilovať o presadenie navrhnutých riešení a kontrolného mechanizmu, ktorý by zabránil zneužívaniu pracovnej doby. Zároveň majú byť súčinní pri vykonávaní auditu skrátených úväzkov v nemocniciach.
Vláda bude budúci rok rokovať s najväčšími veriteľmi štátnych nemocníc s cieľom dosiahnuť dohodu na objeme oddlženia tak, aby bola zachovaná najvyššia hodnota a verejné peniaze. Pre potrebu konsolidácie verejných financií sa Lekárske odborové združenie zaviazalo, že nebude v budúcom roku považovať za nesplnený záväzok, ktorý hovorí o oddlžení štátnych nemocníc. Vláda sa zároveň zaviazala, že úpravou programovej vyhlášky nedôjde k tvorbe ďalšieho dlhu nemocníc.
Rozšírenie úhradového mechanizmu DRG
Úhradový mechanizmus DRG má budúci rok tvoriť podľa podpísanej zmluvy aspoň 15 percent úhrad zdravotníckych výkonov v nemocniciach. V roku 2026 sa tieto úhrady majú zvýšiť na 30 percent a v roku 2027 až na 40 percent celkovej produkcie nemocníc. Zdravotné poisťovne budú mať zákonnú povinnosť uhradiť nemocniciam ekonomicky oprávnené náklady.
Zmenami prejde aj personálne zloženie riadiaceho výboru DRG pre reguláciu cien a pre úhradové mechanizmy, aj zloženie pracovných skupín skupín a riadiaceho výboru CKS. Od budúceho roka majú byť zverejňované informácie o agende a zoznamy členov pracovných skupín a riadiaceho výboru.
Vláda má podľa zmluvy prispôsobiť základnú sadzbu potrebám nemocníc. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) má zároveň zverejňovať celkové údaje o platbách zdravotných poisťovní nemocniciam. Ak v rozpočte nebude dostatok financií pre krytie ekonomicky oprávnených nákladov nemocníc, vláda má zabezpečiť, aby následok niesli všetky nemocnice proporčne.
Po schválení potrebnej legislatívy má byť zároveň pozícia DRG kódera uvedená do sústavy povolaní.
Navýšenie počtu zdravotníkov
Vláda sa zaviazala, že v skrátenom procese bezodkladne predloží na rokovanie parlamentu návrh zákona, ktorým sa majú minimálne požiadavky na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie nemocníc dostať do zákona. Lekárski odborári a vláda sa dohodli aj na presnej definícii nepretržitého poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Parlament má v budúcom roku odstrániť negatívne dôsledky porušovania záväzkov o dodržiavaní pracovného času, ktorý bol deklarovaný v memorande medzi vládou a LOZom ešte v roku 2011. Parlament má prerokovať aj novelu Zákonníka práce.
Ministerstvo zdravotníctva bude povinné vykonať kontrolu o dodržiavaní personálnych normatívov vo všetkých nemocniciach raz za tri roky. Pokiaľ ministerstvo zistí, že tieto normatívy boli porušené, zamestnanci budú mať nárok na ďalšie pracovné voľno na vzdelávanie. Ak lekárski odborári podajú podnet o porušení zákonníka práce, ministerstvo zdravotníctva bude povinné vykonať kontrolu a uložiť opatrenia na odstránenie nedostatkov.
Ministerstvo zdravotníctva má rovnako zabezpečiť komplexné riešenia v oblasti stravovania zamestnancov a vykonať prieskum spokojnosti zdravotníkov so stravovaním.
Zruší sa zdaňovanie nepeňažného plnenia pri vzdelávaní
Obidve strany prehlásili, že tento bod je splnený a naďalej bude dodržiavaný.
Viac slovenských medikov na školách
Vláda sa zaviazala, že zabezpečí zvýšenie počtu študentov lekárskych fakúlt, ktorí študujú v slovenčine. A to minimálne o 100 osôb v prvom ročníku v nasledujúcich rokoch. Vyučujúci zamestnanci univerzitných nemocníc budú užívať po novom osobitý štatút. Zmenou má prejsť aj ich odmeňovanie.
Nová univerzitná nemocnica
Vláda má zrušiť svoje uznesenie, ktoré menilo umiestnenie novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Bývalá ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková počas svojho pôsobenia predložila na vládu návrh, ktorý zmenil miesto výstavby národnej univerzitnej nemocnice z pôvodného miesta na Rázsochách. Nová nemocnica mala stáť v bratislavskom Ružinove. Po podpise zmluvy medzi vládou a LOZom sa uznesenie vlády zrušilo. Nová nemocnica tak má byť postavená na Rázsochách.
Reforma vzdelávania lekárov
Zmenou prejde aj vzdelávanie lekárov. Vláda má totiž prehodnotiť a prípadne skrátiť dĺžku špecializačného štúdia v špecializačných odboroch aspoň na úroveň Českej republiky pre povolanie lekára.
Do konca budúceho roka má vláda predložiť parlamentu návrh zákona, ktorý pripraví systém na finančné odmeňovanie školiteľov špecializačných a certifikačných študijných programov.
Lekári zároveň nebudú musieť pri ukončení špecializačného štúdia písať záverečnú prácu. Ak na tom odborné spoločnosti ale budú trvať, môžu ich nahradiť článkom alebo prednášku.
Transformácia nemocníc
Lekárski odborári žiadajú nerušenie oddelení v nemocniciach bez pomerného zvýšenia personálneho stavu a priestorového zabezpečenia v nemocniciach, ktoré preberajú zdravotnú starostlivosť. V tomto bode sa vláda zaviazala, že štátne nemocnice sa nebudú transformovať na obchodné spoločnosti. Návrh bol pôvodne súčasťou konsolidačných opatrení vlády.
Platy lekárov
Lekárom sa platy vrátia na úroveň spred konsolidácie. Podmienky sa však zmenia pre lekárov, ktorí pracujú v nemocniciach na menej ako polovičný úväzok a zároveň pracujú v inom zdravotníckom zariadení a majú možnosť ďalšieho zárobku.
„Čo sa týka platov, aj tu sme dosiahli kompromis. Mojim cieľom je, aby sa úväzky lekárov navyšovali. A tí, ktorí dosiahnu mieru úväzku, a teda budú pri lôžku pacienta, tým bude garantovaná mzda zo strany štátu. Tí, ktorí výšku tohto úväzku nedosiahnu, bude pre nich platiť konsolidačný zákon. To znamená, teda navýšenie o 6,4 percenta“ povedal minister zdravotníctva Kamil Šaško.
Minister zdravotníctva chce budúci rok využiť na to, aby sa úväzky lekárov auditovali a tí lekári, ktorí nedosiahnu potrebnú výšku úväzku, štát im nebude garantovať mzdu. „A z toho zákona vypadnú úplne. Máme názor, že neberieme právo lekára mať aj súkromnú prax, takzvané jednodňovky, a podobne, ale je to dodatočný zárobok a pre takýchto lekárov sa garancia mzdy nebude uplatňovať už vôbec,“ vysvetlil minister K. Šaško.
Všetkých lekárov majú prijať späť
Vláda sa zaviazala, že v nemocniciach, ktoré zriaďuje štát, prijme späť všetkých lekárov, ktorí podali výpovede. Zároveň vyzve súkromné nemocnice, aby aj tieto vzali lekárov späť. Nie je však zodpovedná za konanie súkromných nemocníc.
Lekárske odborové združenie zároveň vyzve lekárov, aby zabezpečili služby ešte do konca tohto roka.
Vláda má predložiť parlamentu návrh zákona, ktorý zruší možnosť vyhlásenia mimoriadneho stavu v súvislosti s hromadnými výpoveďami lekárov.
S lekármi v štátnych nemocniciach majú riaditelia nemocníc podpísať dodatky k pracovným zmluvám, ktoré zabezpečia prácu na dobu neurčitú pre všetkých lekárov okrem tých, ktorí sú prijatí na zastupovanie. Vláda požiada aj súkromné nemocnice, aby takéto dodatky s lekármi podpísali.
Akciu neukončia ihneď
Lekárski odborári sa po podpise zmluvy zaviazali ukončiť akciu hromadných výpovedí lekárov pod podmienkami. A to v prípade, ak dôjde k predloženiu podpísaných dodatkov k pracovnej zmluve zo strany nemocníc u všetkých lekárov, ktorí podali výpovede a ak budú prijaté zákony, ku ktorým sa vláda zaviazala. Parlament má tieto zákony prerokovať do konca februára 2025.
„Od dnešného dňa sú distribuované pracovné zmluvy riaditeľstvám nemocníc. Nachystajú sa zmluvy, ktoré sa majú dnes podpísať tak, aby do pondelka bolo všetko vyriešené. Má to istú postupnosť. Musíme si tie zmluvy pozrieť, skontrolovať, aby sa nezabudlo na žiadneho lekára. Garantujem, že každý lekár, ktorý sa bude chcieť vrátiť, to bude mať umožnené,“ uviedol predseda LOZu Peter Visolajský, podľa ktorého sú dodatky pracovných zmlúv sú istou poistkou, aby vláda splnila sľuby.
Vláda rovnako ako Lekárske odborové združenie sa zaviazali, že spory, ktoré sa týkajú memoranda budú riešiť vzájomným rokovaním. Na dodržiavanie memoranda bola zriadená spoločná komisia. Podpisom zmluvy vyjadrili obidve strany vôľu udržať sociálny zmier a spoločne presadzovať zmeny k lepšiemu zdravotníctvu.