O potrebe dostatočného financovania sektora zdravotníctva prebieha mnoho diskusií a jednotliví stakeholderi sa zhodujú v tom, že je nevyhnutné doň investovať viac peňazí. Málokedy sa však už hovorí o konkrétnych sumách.

Jeden z fenoménov, ktorý v súčasnosti sprevádza demografický vývoj je starnutie populácie a klesajúci počet zdravotníckeho personálu. Predpovede analytikov hovoria o tom, že do roku 2030 bude o zhruba 200-tisíc obyvateľov (šesť percent) vo veku 20 až 64 rokov menej. Do roku 2060 bude v rovnakej vekovej skupine až o 900-tisíc obyvateľov (26 percent) menej. So stúpajúcim vekom obyvateľov pritom rastú aj náklady na zdravotnú starostlivosť, a to exponenciálne. „Niektoré štúdie hovoria o tom, až polovica celoživotných výdavkov na zdravotníctvo sa vytvára po dosiahnutí 65 roku života,“ vysvetlil analytik INESS Matej Bárta.

Vyšší dopyt, viac výdavkov

Slovensko bude v nadchádzajúcich rokoch čeliť výrazne nižšiemu počtu ekonomicky aktívnych, ktorí prispievajú do štátneho rozpočtu a zároveň vyššiemu dopytu po nákladnej liečbe, a to aj pri rozšírených či bežných ochoreniach. Systém zdravotníctva sa tak bude musieť vysporiadať s financovaním dopytu pacientov.

K vyšším výdavkom na zdravotníctvo bude priamo prispievať aj strana ponuky. K dispozícii sú čoraz komplexnejšie medicínske produkty a neustále sa objavuje efektívnejšia zdravotná starostlivosť. Nové produkty a služby sú však často finančne nákladné. Príkladom je medializovaný najdrahší registrovaný liek Zolgensma, ale tiež iné, napríklad liek Aduhelm, pri ktorom liečba pacienta stojí ročne zhruba 50-tisíc dolárov.

Zdravotníctvo si vyžiada minimálne desať miliárd

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa