Rovnako ako sa prezident Joe Biden snažil prezentovať ekonomiku ako stabilnú a pritom prehliadal problémy spôsobené infláciou, aj administratíva Donalda Trumpa sa vyhýba negatívnym ekonomickým signálom. Počas prvých mesiacov jej funkčného obdobia došlo k poklesu akciového trhu, zhoršeniu nálady spotrebiteľov aj podnikateľov a k narastajúcim obavám z hroziacej recesie.
Minister financií Scott Bessent problémy taktiež bagatelizuje. Minulý týždeň uviedol, že korekcie na trhu sú „prirodzené a zdravé“ a že administratíva je pripravená zvládnuť volatilitu, kým sa sústredí na dosahovanie svojich cieľov. Trump zároveň naďalej tvrdí, že clá sú ekonomickým prínosom, hoci spotrebitelia čoraz viac pociťujú ich negatívne následky.
„Prezident Donald Trump možno robí chybu, ktorá stála demokratov minulý rok voľby. Ak by sa Trumpove navrhované recipročné clá zaviedli, americká colná sadzba by sa prudko zvýšila na úroveň, aká nebola zaznamenaná od 30. rokov 20. storočia,“ tvrdí Mathew Fox pre Business Insider.
Stále je čas na obrat
Podľa hlavného ekonóma agentúry Moody's Marka Zandiho existuje stále priestor na zmenu kurzu. Ak by sa Trumpovi podarilo dosiahnuť obchodnú dohodu a zmierniť neistotu, ktorá dolieha na trhy, mohol by sa vyhnúť najhorším ekonomickým dôsledkom.
Skutočným rizikom pre Trumpa je strata podpory voličov – scenár, ktorý minulý rok postihol demokratov po zhoršení ekonomickej nálady. Podľa analytika Eda Yardeniho je pravdepodobné, že prezident napokon ustúpi, aby sa vyhol recesii. Prípadný ekonomický pokles by totiž mohol stáť republikánov väčšinu v Snemovni reprezentantov aj v Senáte v strednodobých voľbách v roku 2026.
„Keď je Trump pod tlakom, dokáže sa prispôsobiť,“ dodáva Zandi a pripomína, že Trumpova prvá obchodná vojna v roku 2018 negatívne zasiahla ekonomiku, najmä priemysel, pričom americký akciový trh sa v tom čase ocitol na prahu medvedieho trhu.
Ďalšie dôležité správy
