Rokovania o vytvorení proeurópskej vlády v Rakúsku dospeli k záveru bez dohody. V sobotu odstúpil z rokovaní kancelár Karl Nehammer, ktorý bol od roku 2021 predsedom stredopravej Ľudovej strany (ÖVP), s odôvodnením, že „deštruktívne sily“ v ľavicovej SPÖ zabránili dohode. Ľudovci a socialisti (SPÖ), ktorí boli dlhodobo piliermi rakúskej politiky, sa nedokázali zhodnúť na riešení ekonomických problémov krajiny, ktorá sa druhý rok nachádza v recesii. Nová vláda bude musieť podľa Európskej komisie ušetriť 18 až 24 miliárd eur, pričom SPÖ presadzovala vyššie dane pre bohatých, čo ÖVP odmietala.

Tento pat otvoril dvere Herbertovi Kicklovi, lídrovi Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), ktorý označil neúspešné rokovania za „koalíciu porazených“ a ich zlyhanie za dôkaz potreby „skutočnej zmeny“. H. Kickl zároveň obvinil politických súperov z chaosu a straty času: „Namiesto stability máme chaos. Namiesto rýchlosti pri zostavovaní vlády sme stratili tri mesiace.“

Charleston,,South,Carolina,Usa,-,January,31,,2024:,View,Of
Neprehliadnite

Kto sú oni? Hranice medzi demokraciou a extrémizmom v politickom spektre

Kicklovi rastúce preferencie – aktuálne 36 percent, čo je nárast o sedem percentuálnych bodov oproti septembrovým voľbám – ho stavajú do silnej pozície. Ak sa Ľudová strana rozhodne nevstúpiť do koalície s FPÖ, hrozia predčasné voľby, v ktorých by Kicklova strana mohla posilniť ešte výraznejšie. V prípade koalície s ÖVP by však FPÖ po prvýkrát v histórii dosiahla na kancelárske kreslo.

Loď, ktorá smeruje doprava

Herbert Kickl, ktorého politická kariéra je úzko spojená s FPÖ už od 90. rokov, je dnes najväčšou nádejou krajne pravicových síl v Rakúsku. Kedysi sa označoval za človeka viac „v strojovni lode ako pri kormidle,“ pracujúceho na pozadí, no jeho agresívne PR kampane, provokatívne slogany a ostré prejavy pomohli jeho strane získať značnú popularitu. Pôsobil ako hlavný stratég pod vedením kontroverzných lídrov, ako boli Jörg Haider či Heinz-Christian Strache.

FPÖ, považovaná za „praotca európskej krajne pravicovej politiky,“ má hlboké korene v extrémizme. Stranu v roku 1956 založili bývalí nacisti a dôstojníci SS. V 90. rokoch, práve v čase, keď H. Kickl začal ovplyvňovať jej politiku, sa FPÖ pod vedením J. Haidera dostala do federálnej vlády, čo vyvolalo sankcie zo strany EÚ. Dnes, pod vedením Kickla, už takáto reakcia z Bruselu nehrozí, no jeho strana stále predstavuje výzvu pre európsku jednotu.

H. Kickl sa otvorene hlási k inšpirácii maďarským premiérom Viktorom Orbánom, pričom jeho program zahŕňa tvrdý odpor voči migrácii, odmietanie azylu a zrušenie európskych sankcií voči Rusku. Chce vytvoriť „pevnosť Rakúsko,“ čo je koncept, ktorý pripomína Orbánovu politiku voči utečencom. Vodca FPÖ plánuje presadiť prenesenie kompetencií z EÚ späť na národnú úroveň, čo je súčasť širšej stratégie krajne pravicových strán v Európe, známej ako „Patrioti pre Európu“.

Podobne ako jeho spojenci, medzi ktorých patrí český expremiér Babiš či Orbán, H. Kickl získava popularitu vďaka odporu voči klimatickým politikám a vojenskej pomoci Ukrajine.

Putinizácia v strednej Európe

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa