Článok bol aktualizovaný o 7:45 o pohyby cien zlata a ropy. A tiež prvú oficiálnu projekciu, že budúcim prezidentom sa stane Donald Trump.
Stávkové platformy mali pred americkými voľbami pomerne jasno v tom, kto bude novým americkým prezidentom. Nerozrušovali ich prieskumy, ktoré naznačovali, že všetky kľúčové štáty sú príliš tesné na určenie víťaza. Prvé hodiny po zverejnení čiastočných výsledkov ukazujú, že mali pravdu – mapa Ameriky sa začervenala.
Kľúčom k úspechu v amerických voľbách je sedem swingových štátov. Zatiaľ bol predpokladaný víťaz označený v Severnej Karolíne a Georgii, ktorým sa podľa očakávania stal D. Trump. Kým na výsledky v ostatných štátoch sa ešte čaká, sčítavanie hlasov ukazuje, že by mohol vyhrať aj v Pensylvánii, Michigane, Wisconsine a Arizone.
Následkom je prudký rast pravdepodobnosti na stávkových platformách, že do Bieleho domu opäť smeruje D. Trump. Ráno dosahovali pravdepodobnosť okolo 98 percent. Podobne prudko reagujú mnohé finančné trhy.
Decision Desk HQ, spoločnosť zaoberajúca sa politickými prognózami, predpokladá, že Donald Trump vyhral prezidentské kreslo USA po kľúčových víťazstvách v Georgii a Severnej Karolíne. Desk HQ predpokladalo Joea Bidena ako víťaza prezidenta v roku 2020 deň pred ostatnými spoločnosťami.
Nejde však len o samotného prezidenta; kľúčové je usporiadanie v Kongrese. Už pred voľbami bolo viac-menej isté, že Senát získajú republikáni, keďže z viac ako 30 senátorov, ktorí sa budú meniť, je väčšina demokratov. K republikánskemu Senátu sa pravdepodobne pridá aj Snemovňa reprezentantov, ktorá kopíruje výsledok prezidentských volieb. D. Trump tak bude mať veľmi silnú pozíciu.
Clá prichádzajú
Už o pol roka môžu USA zaviesť vyššie clá, ktoré spôsobia vyššiu infláciu. To je aj dôvod, prečo obchodníci reagujú prudkým výpredajom amerických dlhopisov. Nie je to však jediný dôvod. Podľa vyjadrení z predvolebných kampaní bude D. Trump pokračovať vo vysoko deficitnej fiškálnej politike.
Dlh Spojených štátov pravdepodobne vzrastie o bilióny, hoci v predvolebnej kampani Elon Musk tvrdil, že z federálnych výdavkov je možné škrtnúť dva bilióny dolárov. Išlo by o tretinu rozpočtu. Bude zaujímavé sledovať, či a akú rolu vo vláde získa najbohatší muž sveta, ktorý sľuboval radikálnu reformu americkej vlády.
Prvé odhady z dielne Capital Economics naznačujú, že implementácia Trumpových ciel spôsobí v prvom roku pokles ekonomického rastu o jedno percento a nárast inflácie o jedno percento. To je aj dôvod, prečo americké dlhopisy oslabili a výnos 10-ročných bondov dosiahol 4,4 percenta.
Najväčší pohyb noci však zaznamenali kryptomeny. Bitcoin vzrástol o osem percent na nové historické maximum 75-tisíc dolárov. Obchodníci už dlhšie očakávali, že s víťazstvom D. Trumpa americká vláda podporí trh s kryptomenami.
Clá však znamenajú veľké problémy pre mnoho krajín, najmä pre Mexiko. Mexické peso stráca viac ako dve percentá. Dolár je o čosi silnejší a voči euru sa obchoduje na najsilnejších úrovniach za posledný rok. Ešte väčšie straty ako euro zaznamenávajú východoeurópske meny. Je možné, že americká vláda bude s každým štátom rokovať o clách osobitne.
Futures na americké akcie naznačujú ďalšie zisky v očakávaní, že dane z korporátnych ziskov ďalej klesnú. D. Trump cielil na úroveň 15 percent. Dariť sa bude najmä ropným spoločnostiam alebo bankám, naopak, firmy zameriavajúce sa na zelené technológie budú mať problém.
Podobne, ako strácajú európske meny, strácajú aj európske akcie. Práve tie môžu výrazne stratiť pri zavedení ciel, keďže európskym firmám sa bude ťažšie predávať v USA. Nejde však o žiadnu dramatickú reakciu a Eurostoxx 50 stráca okolo jedného percenta.
Komodity na výsledky nereagujú príliš pozitívne. Dôvodom je najmä silnejší dolár. Zlato stráca viac ako percento, ale v poklese je aj ropa. Očakáva sa totiž vyššia projekcia v USA a tým aj viac ropy na svetových trhoch.
Chaos sa vracia
Ak bolo prvé funkčné obdobie D. Trumpa sprevádzané neistotou a chaosom, druhé bude veľmi podobné. Z jeho vyjadrení je ťažké určiť koherentnejšiu hospodársku politiku a navyše k tomu všetkému je potrebné pripočítať faktor nepredvídateľnosti pre neho typický. Platí to pre všetky oblasti – od ekonomiky až po politiku.