Nepokoje po celej Amerike prinútili také gigantické spoločnosti ako Amazon, Target či Apple, aby niektoré svoje prevádzky nechali zatvorené. Týka sa to nielen mesta Minneapolis, kde po policajnom zásahu zomrel Georg Floyd, ale aj viacerých ďalších miest. Násilná smrť Afroameričana vyvolala demonštrácie po celej krajine.
Firma Amazon obmedzila dodávky tovaru, vypustila tiež niektoré obvyklé trasy transportu. „Situáciu pozorne sledujeme a v niekoľkých mestách sme upravili svoje typické operácie, aby sme zaistili bezpečnosť našich tímov,“ zverejnila zo stanoviska pre tlač spoločnosti Amazon agentúra Bloomberg.
Čo nezastavila pandémia...
Vodiči doručujúci tovar od Amazonu v Chicagu a Los Angeles dostali v sobotu večer správy, v ktorých sa uvádzalo: „Ak práve dodávate balíky, okamžite skončite a vráťte sa domov. Ak ste nedokončili svoju trasu, vráťte nedoručené balíky na miesto vyzdvihnutia, kedykoľvek budete môcť.“
Amazon bol jednou z mála spoločností, ktoré ani pandémia koronavírusu a s ním súvisiace blokády ekonomiky či obmedzovanie pohybu ľudí veľmi nezastavili, keďže ide o internetový predaj a doručovanie tovaru priamou cestou až k zákazníkom.
Spoločná bolesť
Spoločnosť Apple po prepuknutí hrozby infekcie nebezpečným vírusom radšej pozatvárala svoje predajne. Po celej krajine ich má zhruba 270. No znovuotvorenie pre 130 z nich trvalo len veľmi krátko; od nedele 31. mája opäť zostali všetci zamestnanci doma.
Podobne postupovala aj retailová korporácia Target; uzavrela 32 obchodov v oblasti Minneapolisu. V nedeľu vyhlásili, že zatvárajú desiatky ďalších predajní po celom štáte, aspoň dočasne. „V tejto bolesti sme spoločne,“ uviedol generálny riaditeľ Targetu Brian Cornell vo vyhlásení krátko po Floydovej smrti. „Táto bolesť nie je ojedinelá – zasahuje celú Ameriku.“
Kedy sa predajne znova otvoria, nie je zatiaľ jasné. Amazon plánuje pokračovať v monitorovaní protestov; obnoví svoju činnosť až keď sa situácia v Amerike upokojí.
Policajná brutalita
Afroameričan Floyd zomrel v pondelok 25. mája v Minneapolise v štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov. Po zatknutí ležal spútaný na zemi a jeden z policajtov mu niekoľko minút kľačal na krku. Floyd sa sťažoval, že nemôže dýchať, prestal rozprávať a v nemocnici ho už len vyhlásili za mŕtveho. Jeho smrť vyvolala v mestách po celých Spojených štátoch protesty, ktoré vyústili do násilnosti.
V meste New York vyhlásili aj zákaz vychádzania. Toto nové obmedzenie pohybu pre 8,6 milióna obyvateľov mesta, ktoré „nikdy nespí“, prišlo krátko po tom, čo tam platili prísne opatrenia v úsilí spomaliť šírenie koronavírusu.