Európske voľby zdanlivo nedopadli obzvlášť zaujímavo. Tri hlavné európske frakcie – ľudovci (EPP), socialisti (S&D) a liberáli (Renew) – si udržali pomerne veľkú väčšinu prevyšujúcu v 720-člennom Európskom parlamente štyristo kresiel. „Dnešok je pre EPP dobrým dňom. Vyhrali sme európske voľby, priatelia. Sme najsilnejšou stranou, sme kotvou stability. Spoločne s ostatnými vybudujeme baštu proti extrémom zľava aj sprava. Zastavíme ich,“ vyhlásila víťazoslávne predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Zdanlivo na to mala skutočne dobrý dôvod. Jej Kresťanská demokratická a sociálna únia (CDU/CSU) vo voľbách v Spolkovej republike Nemecko jasne zvíťazila. Získala toľko hlasov, ako ďalšie najsilnejšie dve strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) a sociálni demokrati kancelára Olafa Scholza dohromady. Celkovo potom strany združené v EPP ešte viac posilnili svoju pozíciu najsilnejšej frakcie v Európskom parlamente, keď si so ziskom 189 miest polepšili o trinásť europoslancov.
Pellegrini na samite EÚ vyjadril postoj k nomináciám Costu a Kallasovej
Socialisti takmer nestratili a zostali jasne druhou najsilnejšou frakciou so 136 poslancami. Najhoršie z donedávneho „vládneho“ trojlístka dopadli liberáli z Renew, ktorí predovšetkým kvôli prepadu hnutia Obnova Emmanuela Macrona prišli oproti minulým voľbám o desiatky europoslancov a spadli hlboko pod stovku.
Zelení v zálohe
Na znovuzvolenie Leyenovej by to malo stačiť, voľba však bude tajná. Už pred piatimi rokmi Leyenová a ňou vedená Európska komisia dostala o desiatky hlasov menej, než mala a prešla doslova o pár hlasov. Preto si Leyenová vytvára zálohu, aby tentoraz mala schválenie isté a bez nervov. Má teoreticky dve možnosti. Tou prvou je euroskeptická frakcia konzervatívcov a reformistov (ECR), ktorú vedú Bratia Talianska premiérky Giorgie Meloniovej, v ktorej je napríklad aj česká ODS alebo poľské Právo a spravodlivosť (PiS).
Už pred piatimi rokmi Leyenová a ňou vedená Európska komisia dostala o desiatky hlasov menej, než mala a prešla doslova o pár hlasov
V minulých mesiacoch spolupráca ECR a ľudovcov pomohla zmäkčiť normu Euro 7 a pár ďalších vecí, ktoré znamenali „realistickejší“ pohľad na Zelenú dohodu. Vzhľadom na to, že aj ECR vo voľbách posilnila, keďže Meloniová eurovoľby v Taliansku suverénne vyhrala, zdalo sa, že by sa konzervatívci mohli v europarlamente stať novou súčasťou „vládnej väčšiny“. Lenže o tom nechcú počuť socialisti, ktorí Meloniovú považujú za postfašistku a nič nechcú mať ani poľským PiS.
Preto prichádzajú ako „spojenci v zálohe“ do úvahy skôr Zelení. A to aj napriek tomu, že práve ich frakcia výrazne oslabila. Lenže sa zdá, že „koaličný potenciál“ Zelených je výrazne vyšší, než pre mnoho Európanov stále problematickí Meloniovci.
Zelení pritom dávajú najavo, že o túto rolu stoja. „Sme pripravení byť súčasťou koalície a podporiť Ursulu von der Leyenovú do čela Európskej komisie. Ale musíme sa baviť o tom, akú agendu bude v nasledujúcich piatich rokoch presadzovať,“ uviedla v rozhovore pre irozhlas.cz spolupredsedníčka frakcie Zelených Terrry Reintkeová.
„Samozrejme chceme pokračovať v napĺňaní Green dealu, aby sme Európu posunuli smerom ku klimatickej neutralite, k obrane právneho štátu a demokracie. A na základe toho môžeme rokovať o našich podmienkach na podporu von der Leyenovej,“ upresnila Reintkeová.
ANO už nehrá liberálov
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?