Parlament schválil balík opatrení na konsolidáciu verejných financií, ktorými chce do štátneho rozpočtu priniesť viac ako 1,5 miliardy eur. Medzi opatreniami parlamentom prešlo aj zvýšenie zdravotných odvodov. Opozícia vládnej koalícii vyčítala, že štátny rozpočet chce obohatiť vyberaním vyšších daní a odvodov bez toho, aby štát konsolidoval financie a šetril.

Vyššie zdravotné odvody sa budú týkať všetkých ekonomicky aktívnych. Minimálne odvody do zdravotnej poisťovne tak bude pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a samoplatiteľov 15 percent z vymeriavacieho základu. SZČO s ťažkým zdravotným postihnutím zaplatia polovicu, teda 7,5 percent z vymeriavacieho základu. Sadzba poistného pre zamestnávateľov stúpne z desiatich percent na 11 percent z hrubej mzdy. Vládna koalícia však neprišla so žiadnym plánom, ktorý by zefektívnil vynakladanie financií, ktoré od občanov vyberie. Právnička Katarína Fedorová dokonca poukazuje na medzery vo verejnom zdravotnom poistení, v ktorých štát doslova financiami plytvá.

Sociálne opatrenia bez pridanej hodnoty

Inštitút zdravotnej politiky už v roku 2018 žiadal, aby všetky vplyvy sociálnych opatrení, ktoré štát zavádza v rámci verejného zdravotného poistenia riadne vyhodnocovali z hľadiska ich pridanej hodnoty a ich sociálneho dopadu. Inštitút zdravotnej politiky sa vtedy venoval primárne odpočítateľnej položke, ktorá bola v tom čase zavedená, aby sa znížil vymeriavací základ nízkopríjmových zamestnancov, ktorí pracovali za minimálnu mzdu. Cieľom štátu bolo motivovať, aby prešli do legálnej práce. „Lenže vplyv týchto opatrení bol už v tom čase v desiatkach miliónov eur. Volanie inštitútu doposiaľ nebolo vypočuté,“ povedala právnička Katarína Fedorová.

Medzi sociálnymi opatreniami vo verejnom zdravotnom poistení, v rámci ktorých by štát mohol ušetriť je napríklad 50 percentné zníženie odvodov pre invalidov a osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a ich oslobodenie od doplatkov, široká definícia poistencov štátu, odpočítateľná položka, aj duplicitné úhrady zdravotníckych pomôcok, potravín či prepravy do zdravotníckych zariadení. „Tým istým ľuďom hradíme (z rozpočtu) duplicitne dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky, keďže im dávame príspevky z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a zároveň aj z verejného zdravotného poistenia. Otázne tiež je, či je potrebné z verejného zdravotného poistenia uhrádzať prepravu zdravotnou službou pri nie neodkladnom zdravotnom stave,“ dodala K. Fedorová. Napríklad, preprava do nemocnice v takýchto prípadoch stojí z verejného zdravotného poistenia zhruba 35 miliónov eur ročne. Podľa právničky je diskutabilné, či má takýto benefit vplyv na zlepšovanie zdravia, pokiaľ tá istá osoba dostane príspevok v rámci systému sociálnych služieb a systému kompenzácie ťažkého zdravotného postihnutia, ktoré pokrývajú takúto prepravu.

ZŤP s celiakiou aj atopickým ekzémom

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa