Rok 2025 sa začal veľkým treskom – na domácej aj zahraničnej politickej scéne. Robert Fico chce s koaličnými partnermi hovoriť o zahraničnopolitickej orientácii krajiny. Donald Trump zašiel ešte ďalej a brúsi si zuby na Kanadu, Grónsko aj Panamský kanál.
Na otázku, či by vylúčil použitie vojenského alebo ekonomického nátlaku na získanie Grónska alebo prevzatie kontroly nad Panamským prieplavom, odpovedal: „Nie, nemôžem vás uistiť ani o jednom. Ale môžem povedať, že ich potrebujeme pre ekonomickú bezpečnosť… Grónsko potrebujeme z dôvodov národnej bezpečnosti".
Jeho čoraz agresívnejšia rétorika sa vracia do 19. storočia a konkuruje ideám colných vojen, ktoré chce využívať ako hlavnú zbraň voči všetkým – súperom aj spojencom. Trump povedal, že „uvalí na Dánsko veľmi vysoké clá“, ak odmietne dovoliť Grónsku stať sa súčasťou Spojených štátov.
Dánsko je domovom Novo Nordisk, najhodnotnejšej európskej spoločnosti, ktorá vyrába liek na chudnutie Wegovy. Ten sa stal veľmi populárnym v Spojených štátoch, ktoré sú zároveň najväčším obchodným partnerom Dánska. Vysoké obchodné clá by boli pre krajinu bolestivé.
Veľvyslanec Daniel Fried, bývalý americký diplomat v súčasnosti pôsobiaci v think-tanku Atlantic Council, uviedol, že Trumpove komentáre vykreslili obraz národnej moci ako územnej expanzie a prirovnali ho k „imperialistovi z 19. storočia“.
Podobný imperializmus založený na rovnakej myšlienke „ochrany národnej bezpečnosti“ tu už tri roky aplikuje ruský prezident Vladimir Putin, ktorý označil potenciálne rozširovanie NATO na Ukrajine za hrozbu, hoci Rusko vlastní najväčší arzenál jadrových zbraní na svete. Ruský imperializmus, podobne ako ten americký, je dedičstvom 19. storočia a myšlienky, že všetci rusky či dokonca slovansky hovoriaci obyvatelia patria do sféry vplyvu Moskvy.
D. Trump si myslí, že do jeho sféry vplyvu patrí Kanada, z ktorej chce spraviť 51. americký štát. Ak to nepôjde po dobrom, použije bič vysokých ciel na svojho najväčšieho obchodného partnera. A rovnako aj na toho druhého najväčšieho, Mexiko. Tomu chce zase zmeniť názov zálivu z Mexického na Americký.
Spolupráca Ruska a Európy sa skončila. Náhradou zaň by mohlo byť členstvo Kanady v EÚ
Mexiko nadšené nie je. Ani Kanada. Premiér Ontária Doug Ford opätoval výzvy novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, aby sa Kanada pripojila k Spojeným štátom: „Urobím mu protiponuku: Čo keby sme kúpili Aljašku a prihodili k nej Minnesotu a Minneapolise súčasne?"
Francúzsko ide ešte ďalej. „EÚ nechá iné národy vo svete, nech už sú ktokoľvek, a dokonca by som povedal, že počnúc Ruskom, aby útočili na svoje suverénne hranice,“ povedal francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot na margo skutočnosti, že Trump nevylúčil získanie Grónska vojenskou silou.
Členské štáty EÚ, ako napríklad Dánsko, by mohli v prípade potenciálnej americkej okupácie Grónska aktivovať článok 42.7 Zmluvy o EÚ, známy ako „doložka o vzájomnej pomoci“, aby zaviazali ostatné členské štáty pomôcť im v prípade útoku.
Napriek plamenným vyjadreniam všetci veria, že k väčšej eskalácii nepríde. 20. januára však nový americký prezident zasadne do kresla v Oválnej pracovni a v prvých hodinách je možné očakávať veľké množstvo nariadení definujúcich jeho funkčné obdobie.
Pohľad na Trumpove vyjadrenia a správanie naznačuje podobnosť s Igorom Matovičom, ktorého záľuba bola nielen nerešpektovať, ale úplne sa stavať proti akýmkoľvek pravidlám. Niektorí psychológovia hovoria v oboch prípadoch o narcistickej poruche osobnosti. Kým Matovičove prehrešky mali iba lokálne následky, v prípade Trumpa to budú následky globálne.
Celý svet za posledných takmer 80 rokov bol postavený na myšlienke dodržiavania pravidiel. Spoločnosť je spoločnosťou pre dodržiavanie písaných a nepísaných pravidiel, od zákonov až po kultúrne tradície. Čím lepšie pravidlá sú a čím dôslednejšie sa dodržujú, tým je spoločnosť úspešnejšia.
Americký obrat z veľmoci založenej na pravidlách k deštrukcii svetového poriadku bude nielen bolestivý, ale aj chaotický. Začiatok roka 2025 naznačuje, že o vzrušenie nebude v novom roku núdza.