Slovensko má dostať šancu, aby po ďalších voľbách zostalo proeurópskou demokratickou krajinou. Podľa poslanca Miroslava Kollára (Spolu) však bude veľmi ťažké, aby zo svojho smerovania nezišlo. „Najmä vzhľadom na to, ako demokratické politické elity vrátane nás sklamali voličov a nenaložili múdro s mandátom z roku 2020, keď sme dokázali poraziť Roberta Fica. Bohužiaľ, nedokázali sme ľuďom, že vieme aj kompetentne a slušne vládnuť,“ uviedol v relácii týždenníka Plus 7 dní Karty na stôl.

M. Kollár opustil stranu Za ľudí, v ktorej pôsobil ako podpredseda. Dôvodom bol nesúhlas so spôsobom riešenia pandemickej krízy tak, ako to robil vtedajší premiér Igor Matovič. Po niekoľkých mesiacoch vstúpil do mimoparlamentnej strany Spolu, ktorej ani teraz prieskumy politických preferencií nepripisujú viac ako pol percenta.

Vzhľadom na odvolanú vládu Eduarda Hegera je termín nasledujúcich volieb stále neistý. „Za mňa je dôležité, aby boli voľby v takom čase, keď bude šanca, že neprepadne ani jeden demokratický hlas. Za mňa je úplne ideálny september, ak by tomu predchádzali kroky, konkrétne dohoda na ústavnom zákone o skrátení volebného obdobia, schválenie upraveného rozpočtu tak, aby sme limity a výdavky upravili spôsobom, že neprídeme minimálne o plán obnovy,“ dodal poslanec, podľa ktorého by bolo ideálne, aby upravený rozpočet na nasledujúci rok nenabúral verejné financie na ďalšie roky.

Smer-SD a Hlas-SD majú iba záujmy

Termín predčasných volieb by mohla ovplyvniť dohoda koaličných strán s opozíciou. Tá navrhuje, aby sa termín volieb konal čo najskôr. Záujmom koalície je však schváliť rozpočet na budúci rok. Opozícia na predčasné voľby nalieha do takej miery, že koalícii ponúka ultimátum. Podporu navrhovaného štátneho rozpočtu za dohodu na predčasných voľbách. Otázne je, či sa toto ultimátum opozičných strán hodnotovo nebije so záujmami Slovenska.

„V prípade Roberta Fica a Petra Pellegriniho sa nemôže nič biť hodnotovo, pretože podľa mňa oni nemajú hodnoty. Oni majú iba záujmy, na základe ktorých robia politiku. A záujmom R. Fica sú čo najskoršie voľby. To znamená, ani nie v júni, ale možno v apríli,“ podotkol M. Kollár s tým, že R. Ficovi ide predovšetkým o to, aby sa čo najskôr zbavil rizika, že sa dovyšetrujú niektoré jeho kauzy. A to napriek používaniu paragrafu 363 zo strany generálnej prokuratúry a spôsobom, ktorými do nich vstupuje generálny prokurátor Maroš Žilinka. „A Robert Fico pokojne podporí aj tento rozpočet, pričom vie, že vďaka nemu môžeme prísť o peniaze z plánu obnovy, a že to rozbúra verejné financie,“ dodal poslanec.

M. Kollár si myslí, že R. Fica nezaujíma budúcnosť Slovenska a to, čo ho skutočne zaujíma, je návrat k moci, „aby nezopakoval už druhýkrát tú chybu, že tú moc pustí z rúk“.

Mali vládnuť inak

Stúpajúce politické preferencie strany Hlas-SD a Smer-SD podľa M. Kollára vypovedajú o spôsobe vládnutia súčasnej koalície. „Mňa celkom zabáva, ako sa koalícia bojí, že sa R. Fico vráti k moci. No mali tri roky inak vládnuť, a to riziko by bolo menšie,“ skonštatoval.

Ak do nasledujúcich volieb bude koalícia naďalej živiť v parlamente chaos, nedôvera ľudí v politiku a demokratické inštitúcie sa iba ďalej prehĺbi, čo zvýši šancu R. Fica na návrat.

Politický projekt Dzurindu a Spolu

Rozhodnutie M. Kollára odísť z koalície komentovala v tom čase koalícia s tým, že záujem médií mu pomôže dostať sa do povedomia ľudí. To mohol M. Kollár následne využiť pre svoju politickú budúcnosť, ktorá by sa mala spojiť s novým politickým projektom bývalého premiéra Mikuláša Dzurindu.

„Nie je to ani o mne, ani o M. Dzurindovi. Je to o tom, aby ponuka pre stredopravého demokratického voliča bola taká, aby neprepadol ani jeden hlas. V minulých voľbách prepadlo 600-tisíc hlasov proeurópskych voličov. V krajine, kde vládu skladá 1,1 až 1,4 milióna hlasov, ktoré niekto prenesie do parlamentu, je to absolútny hazard,“ vysvetlil poslanec.

M. Kollár potvrdil, že v súčasnosti s M. Dzurindom uvažujú, ako čo najlepšie naložiť s tým, čo majú ako politické osobnosti k dispozícii.

V závislosti od termínu parlamentných volieb by si mali podľa poslanca všetky demokratické strany uvedomiť, že musia nájsť spoločnú cestu do volieb. „Budeme musieť hľadať cestu, ako ponúknuť ľuďom jednu, podľa možností širokú, zrozumiteľnú kandidátku tak, aby sa tam nebili troj- či štvorpercentné subjekty a neprepadli hlasy voličov,“ vysvetlil. A to aj vzhľadom na politickú komunikáciu R. Fica a jeho preferencie. „Slovensko nečaká slobodná a demokratická budúcnosť, pokiaľ o tom bude rozhodovať R. Fico. Myslím si, že si to uvedomujú všetci demokratickí politici, aj časť verejnosti, ktorá je dnes právom demotivovaná a znechutená,“ uzavrel M. Kollár.

Ďalšie dôležité správy