Aj keď tesne pred Vianocami minister zdravotníctva Kamil Šaško a šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský oznámili dohodu, do poslednej chvíle nebolo isté, či zajtra 3300 lekárov nastúpi do práce. Dôvodom podľa podpredsedu Lekárskeho odborového združenia Miroslava Mendela bolo, že zhruba 20 lekárov neuzavrelo dodatky k pracovným zmluvám s nemocnicami spoločnosti Agel a Penta Hospitals.

Lekári napokon stiahnu svoje výpovede. Pre TASR to potvrdil predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. „Lekári sťahujú výpovede po celom Slovensku. Teraz je na rade vláda, aby splnila svoje sľuby a na prvej schôdzi v parlamente prijala zmeny, ktoré lekári žiadali,“ povedal P. Visolajský.

Dodatky k pracovným zmluvám, ktoré mali uzatvoriť lekári vo výpovedi sú súčasťou dohody medzi LOZ a vládou. „Dodatky v nemocniciach sú vyzbierané, ale nie sú odovzdané na riaditeľstvo. Dohoda s ministerstvom bola taká, že buď sa vrátime všetci alebo ani jeden. Možno podotknúť, že problém je iba v nemocniciach Agelu a Penty, všetky ostatné nemocnice v tomto štáte sa dohodli a dodatky svojim zamestnancom dali,“ vysvetlil situáciu M. Mendel, podľa ktorého ak by sa zhruba 20 lekárov so súkromnými nemocnicami nedohodlo, od 1. januára by hrozil veľký problém.

Rokovaní sa nezúčastnili

Šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský pritom už počas rokovaní v decembri mal problém s tým, že minister zdravotníctva Kamil Šaško pozval na rokovania aj zástupcov súkromných nemocníc. „Nevidím zmysel v tom, aby tam boli prítomní zástupcovia finančných skupín Agelu a Penty, pretože my, čo žiadame požiadavky, veľa z nich šliape na otlak týmto finančným skupinám. Nevidím dôvod, prečo ich pán minister volá na rokovanie,“ povedal Peter Visolajský pre portál aktuality.sk.

Situácia sa však zmenila. V posledný decembrový deň si lekárski odborári spolu s ministerstvom zdravotníctva museli sadnúť za rokovací stôl. „Situáciu stále riešime. Práve rokujeme s ministerstvom a problémovými nemocnicami. V tejto chvíli neviem dať definitívne stanovisko,“ informoval P. Visolajský počas rokovaní 31. decembra.

Faktom však je, že žiadna zo súkromných nemocníc nebola účastnou na rokovaniach medzi ministerstvom zdravotníctva a Lekárskym odborovým združením. Tieto nemocnice nerokovali o podmienkach dohody, ani ju nepodpisovali. Navyše, samotná dohoda medzi vládou a LOZ obsahuje konkrétne ustanovenia, v ktorých je jasne definované, že sa vzťahuje len na nemocnice, ktorých zriaďovateľom je štát.

Deklarujú to aj ustanovenia zmluvy. „Vláda však napriek svojmu úsiliu nie je zodpovedná za konanie tretích strán vo vzťahu k iným poskytovateľom ako sú štátne nemocnice,“ píše sa v dohode medzi lekármi a vládou.

Podľa lekára a advokáta Petra Kováča ministerstvo nemôže donútiť súkromné nemocnice, aby dodatky k pracovným zmluvám so svojimi zamestnancami podpísali. „Zmluvou medzi dvoma stranami nie je možné zaviazať tretiu stranu. To je v rozpore s akýmkoľvek právnym princípom,“ povedal pre Medicínu.

Nevykonateľná zmluva?

Asociácia nemocníc Slovenska informovala už 24. decembra ministerstvo zdravotníctva, že dohoda medzi vládou a LOZ nie je vykonateľná a nemocnice združené v asociácii ju v predloženom znení nemôžu podpísať, a to z viacerých dôvodov.

Akceptovanie pôvodného dodatku bude podľa šéfa asociácie Mariána Petka motivovať k výpovediam v ďalších kolách aj tých lekárov, ktorí doposiaľ výpovede nepodali, a preto je prístup k lekárom nerovnomerný. Teda tí, čo podržali systém a výpovede nepodali, prídu o výhody. „A tým pádom máme vo februári násobne viac výpovedí. Je to návod na celoplošnú revolúciu,“ uviedol M. Petko.

Navyše navrhovaná štruktúra a organizácia pracovného času sa podľa Mariána Petka nedá pokryť súčasnou kapacitou zamestnancov, čo povedie k likvidácii regionálneho zdravotníctva. Pracovný čas lekárov vo výpovediach by sa totiž mal podľa dodatkov zmeniť. Po novom by mali namiesto 40 hodín týždenne odpracovať 37,5 hodiny. Zmena vychádza z podmienky dodatku, podľa ktorej sa zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti doplní o formuláciu, kedy sa nepretržité poskytovanie zdravotnej starostlivosti považuje za nepretržitú prevádzku. Podľa zákonníka práce má zamestnanec v nepretržitej prevádzke pracovný čas najviac 37,5 hodiny týždenne. Lekári, ktorí výpovede podali tak budú môcť podľa dodatku pracovať menej. Ostatných lekárov sa zmeny týkať nebudú.

A finančné dopady riešení budú tiež významné. „Pôjde o riešenie, ktoré bude generovať významne väčšiu potrebu dodatočných zdrojov. Upozorňujeme, že aktuálne rozpočet nepokrýva ani aktuálne platné zákonné povinnosti poskytovateľov,“ dodal Marián Petko.

Šéf asociácie tvrdí, že nerozumie, prečo by mali lekári v štátnych nemocniciach trvať na výpovediach, keď im zamestnávatelia, teda štátne nemocnice dodatky k pracovným zmluvám ponúkli.

Sieť nemocníc Penta Hospitals v reakcii na vyjadrenia lekárskych odborárov informovala o tom, že neštátne nemocnice neboli súčasťou dohody medzi vládou a LOZ. „Návrh dodatkov o zmene pracovnej zmluvy lekárov vo výpovediach považujeme za diskriminačný, nesystémový a nezodpovedný,“ reagoval hovorca Penta Hospitals Tomáš Kráľ s tým, že nezodpovednosť spočíva v tom, že zmeny odmeňovania zamestnancov bez finančného krytia a zmeny pracovného režimu bez potrebnej legislatívy nie je možné považovať za kroky, ktoré by viedli k stabilite, vyššej spokojnosti na strane pacientov, ale aj vyššej spokojnosti zamestnancov.

V prípade nemocníc Penty by sa dodatky mali týkať jedného percenta zo všetkých nemocničných lekárov siete Penta Hospitals. „Sme za systémové, ale nie anti-systémové zmeny. Sme za transparentnosť, účelnosť a efektívnosť. Stojíme za princípmi spravodlivého financovania nemocníc na základe mechanizmov DRG. Vytváranie nerovnosti medzi zamestnancami v našich nemocniciach považujeme však za neprípustné,“ dodal Tomáš Kráľ, podľa ktorého zo 42 výpovedí zostalo nestiahnutých k 30. decembru iba 16. A tento počet nijakým spôsobom neohrozuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti v spádových regiónoch a už vôbec nie na Slovensku.

Na čom sa dohodli?

Zmluva, ktorú schválila vláda s lekárskymi odborármi obsahuje samostatnú kapitolu, ktorá sa venuje zabezpečeniu prijatia všetkých lekárov, ktorí podali výpovede, späť do pracovného pomeru. Text dokumentu uvádza, že vláda sa zaväzuje prijať v rámci svojej pôsobnosti opatrenia, ktoré umožnia, aby štátne nemocnice pripravili dodatky k pracovným zmluvám pre všetkých lekárov, ktorí podali výpoveď a požiadajú ich o podpis dodatku s tým, že lekárom bude zachované ich pracovné zaradenia.

Tieto dodatky k pracovným zmluvám majú obsahovať dohodu o odvolaní výpovede a súhlas zamestnávateľa s odvolaním výpovede, dohodu o možnom ukončení pracovného pomeru ku koncu februára 2025 na základe rozhodnutia zamestnanca, aj mzdové náležitosti. Vláda sa rovnako zaviazala, že požiada všetky neštátne nemocnice, aby rovnako pripravili dodatky k pracovným zmluvám pre lekárov, ktorí podali výpovede.

V štátnych nemocniciach majú lekári právo podpísať aj dodatky k pracovným zmluvám, ktoré im zabezpečia dobu neurčitú pre lekárov vo výpovediach, okrem tých, ktorí boli prijatí na zastupovanie. Vláda sa zaviazal, že požiada aj ostatné, neštátne nemocnice, aby dodatky k pracovným zmluvám lekárov vo výpovedi túto možnosť obsahovali.

Ďalšie dôležité správy

Vláda nemocničným lekárom odobrila pôvodné zvýšenie platov
Neprehliadnite

Vláda sa s lekárskymi odborármi dohodla. Zmluva však má viacero požiadaviek

Nemocnica
Neprehliadnite

Lekári UNB podpisujú dodatky, ktoré dočasne zrušia ich výpovede