Zatiaľ, čo Európska únia (EÚ) venovala v uplynulých mesiacoch pozornosť najmä ukrajinskej migrácii, vo veľkom sa presúvali do Európy aj migranti zo Sýrie, Iraku, Afganistanu či Afriky.
Lídri členských krajín majú o narastajúcej migrácii na balkánskej a stredomorskej trase hovoriť na mimoriadnom summite vo februári 2023. V roku 2022 totiž k hraniciam EÚ prišlo najviac migrantov za posledných päť rokov. Pre ich narastajúci počet sa zvyšuje napätie v niektorých členských krajinách a stále častejšie sú na stole hraničné kontroly.
Téma migrácie nebola prioritou českého polročného predsedníctva v Rade EÚ, riešila sa najmä energetická kríza. Český politológ Ján Kubáček v rozhovore pre TREND však upozorňuje, že tento problém naše krajiny budú musieť riešiť čo najskôr.
Počas českého predsedníctva sa riešili aj prístupové rokovania s krajinami, ktoré by chceli vstúpiť do EÚ. Akú úlohu v tom zohralo Česko?
Myslím si, že veľmi rozumnú, mediačnú, a to aj s veľkým pochopením, keďže krajiny Balkánu Česko dobre pozná, má k nim blízko. Uvedomuje si, že bezpečnostné problémy balkánskych krajín znamenajú o dva dni bezpečnostné problémy na hraniciach s Českom, na južnej Morave.
V tomto bola racionálna karta pomerne výrazná. Pre Čechov bol tiež istou symbolikou vstup Chorvátska do Schengenu, samozrejme, ten bol už oveľa skôr vyjednaný.
Migranti na hraniciach v poslednom období pribúdali, no spoločné riešenia zatiaľ chýbajú.
V racionálnych témach ako bezpečnosť, migrácia, ochrana vonkajších hraníc je potrebné, aby sme boli naďalej aktívni, je to v našom záujme, pretože spoločne so Slovenskom nás spája to, že sme pevnou súčasťou Schengenu a ak by nebolo našich letísk, tak by sme v podstate nemali žiadnu vonkajšiu hranicu.
Je v našom záujme, aby proces vstupu krajín, najmä západného a stredného Balkánu do Schengenu pokračoval, a najmä aby sme tlačili na tému ochrany vonkajších hraníc EÚ.
Riešili sa dostatočne problémy s migráciou v uplynulých mesiacoch?
Aj keď sa teraz tak veľa o migrácii nehovorilo, riešila sa najmä ukrajinská migrácia, ale to neznamená, že by vonkajšia migrácia sýrsko-iracko-afgansko-africká zaspala.
To budú veľké témy, v ktorých Česi rozpracovali úlohy a teraz ich musia ďalej potiahnuť, nehľadiac na to, že už nebudeme predsedníckou krajinou. Je však v našom záujme to ďalej riešiť, pretože migrantov, ktorí preniknú cez Balkán, máme v Hodoníne za 24 hodín.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?