V súčasnej nestabilnej situácii týkajúcej sa cien energií bol súčasný predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba prinútený obnoviť stretnutia ústredného krízového štábu na pravidelnej týždennej báze. Naposledy sa krízový štáb na úrovni stretával počas vrcholiacej vlny pandémie covid-19.

„Už keď prišiel omikron, brali sme to tak, že sa z toho už nejakým spôsobom dostaneme a nie je potrebné, aby krízový štáb zasadal. Teraz sa však bavíme najmä o tom, ako zabezpečiť garantovanú fixnú cenu energií pre školské zariadenia a takisto pre domovy sociálnych služieb,“ pripomenul J. Droba, ktorý opätovne kandiduje na post bratislavského župana, v diskusnej relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní.

Témou stretnutí krízového štábu na úrovni kraja je podľa neho zabezpečenie dostatku energií za čo najlepšie ceny a na čo najdlhšie obdobie pre zariadenia v kraji. „Výsledkom rokovaní bude, že za určitú cenu budeme mať garantovaný objem a tá cena bude závisieť od toho, či to budeme vedieť zafinancovať z rozpočtu BSK, alebo budeme musieť extrémne naháňať iné peniaze a zatlačiť na štát s tým, že nám ich konečne dá, lebo doteraz nám nedal nič,“ dodal J. Droba.

Štát sa zbavuje bremien

Ďalší kandidát na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja, v súčasnosti hovorca Smeru-SD, Ján Mažgút zasa uviedol, že štát sa zbavuje bremien tým, že rozšíril kompetencie samosprávnych krajov. „Hodili župy do bazéna a ešte im predtým vypustili vodu. Je to absolútne nemysliteľné,“ priblížil svoj pohľad na vzťah štátu a samosprávnych krajov.

„Je to situácia, do ktorej sme sa dostali kvôli veľmi zvláštnym a náhodným opatreniam štátu a dnes sme boli naozaj hodení do bazéna, ktorý nemá vodu a boli sme prinútení plávať,“ potvrdil J. Droba. Stále však verí, že vláda schváli kompenzačné opatrenie pre samosprávne kraje a pre samosprávu celkovo. „Lebo sme naozaj vo veľkých problémoch,“ zdôraznil J. Droba. Kraj sa podľa neho vždy dokázal zariadiť aj bez štátu, zvyknúť si na to musel od čias pandémie covid-19.

Podľa J. Mažgúta je v súčasnej energetickej kríze pre kraje nevyhnutný krízový manažment. „Keď minister financií nebude reagovať na klopanie dverí jedného predstaviteľa samosprávneho kraja, je tu SK8, viac samosprávnych krajov. Keď nebude počúvať klopanie jedného župana, tak bude počúvať klopanie ôsmich županov. A keď nebude počúvať ani to, bude počúvať klopanie všetkých ľudí,“ dodal.

Pravdou podľa J. Drobu je, že všetky samosprávne kraje v rámci SK8 (nezávislého združenia krajov) či už prostredníctvom predsedu združenia Jozefa Viskupiča, alebo samotní župani so zástupcami miest a obcí sa stretávali s ministrom financií. Výsledok rokovaní je však zatiaľ takmer nulový.

Dôvod odchodu Sulíka

J. Mažgút tvrdí, že odchod bývalého ministra hospodárstva Richarda Sulíka z funkcie bol dobre premysleným krokom. „Vy si myslíte, že SaS šla do opozície kvôli nejakému osobnému sporu jedného predsedu s druhým predsedom? No musím vás vyviesť z omylu,“ povedal. Minister hospodárstva podľa neho vedel veľmi dobre, aká situácia Slovensko čaká.

Pripomenul, že Smer-SD minulý rok v októbri podal návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze kvôli riešeniu energetickej krízy, ktorá sa v plnej miere prejavila až teraz. Namiesto toho, aby sa vtedajší minister hospodárstva postavil problémom čelom, podľa J. Mažgúta riešil v tom čase svetovú výstavu EXPO 2020.

J. Droba argumentoval tým, že R. Sulík je človek, ktorý sa problémom vždy postaví čelom a nevyhýba sa im. „Okrem iného doviezol jadrové palivo v čase, keď sa iní báli na to pomyslieť. R. Sulík ho doviezol, dnes máme zásoby. R. Sulík doviezol zásoby plynu a sme najlepšie plynom zásobená krajina Európskej únie,“ dodal. Doplnil, že to, že SaS nie je v súčasnosti vo vláde, je dôsledok toho, že štyria ministri za SaS už nemali ďalšiu energiu fungovať vo vláde takým spôsobom, akým fungovala. Podľa Mažgúta je dostatok plynu irelevantný, vzhľadom na cenu elektrickej energie.

Aké riešenia ponúkajú kandidáti na predsedu BSK v regionálnej doprave, pre stredné školy, či s akými prioritami vstupujú do kampane sa dozviete v celom rozhovore.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke je slovenský politik, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a predseda ľavicovej politickej strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico  a moderátor Noro Dolinský.
Neprehliadnite

Fico nevylučuje spoluprácu so žiadnou stranou. Má však tri podmienky