Medzi dlhodobo najlepšie hodnotené systémy zdravotného poistenia patria tie, ktoré umožňujú a podporujú súťaž. V Európe existuje viacero takýchto systémov. Ich špecifikom je, že majú väčší počet zdravotných poisťovní. Napríklad Švajčiarsko, ale aj Holandsko, ktoré si Slovensko často berie za príklad. Poisťovne v takýchto podmienkach dokážu súťažiť medzi sebou v ponúkaných produktoch aj ich cenou. „Vytvára to väčší priestor pre súťaž ako systémy s jednotnou cenou a rovnakým rozsahom hradenej starostlivosti, ako je to na Slovensku, v Česku či Nemecku,“ uvádzajú autori štúdie Pluralita a súťaž v zdravotníctve Henrieta Tulejová, Marek Tomka a Dominika Šebová.
Zdravotné systémy v Európe sa pritom považujú za jedny z najlepších na svete. Potvrdila to aj štúdia think tanku The Commonwealth Fund, ktorá v štúdii Mirror porovnávala 11 zdravotných systémov, vrátane USA. Medzi krajiny s najlepším systémom sa zaradili Nórsko, Holandsko a Austrália. Všetky hodnotené zdravotné systémy v Európe však predbehli tie v USA aj v Kanade.
Kľúčovým prvkom je, že zdravotné poisťovne majú možnosť využívať súťaž medzi sebou a poskytovateľmi, aby následne zabezpečili dostupnú, kvalitnú a na pacienta orientovanú starostlivosť. Podľa štúdie pritom vychádzajú z New Public Management Policy (Politika novej verejnej správy), ktorá vníma súťaž ako efektívnejší nástroj na dosiahnutie cieľov zdravotných politík, než byrokratické zásahy.
Historická strata aj rozdávanie peňazí. Ako si zdravotné poisťovne udržia klientov tento rok?
Kratšie čakacie doby
V analýze autori uvádzajú konkrétne príklady využívania súťaže v systémoch zdravotníctva, a to v rámci povinného zdravotného poistenia, teda v Holandsku a Švajčiarsku a v rámci Národnej zdravotnej služby, takzvanom NHS v Dánsku, Nórsku a Veľkej Británii.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?