Po nedávnych izraelských útokoch na iránske vojenské zariadenia v odvete za iránsky útok balistických rakiet na Izrael sa hovorí, že riziko ďalšej eskalácie je pod kontrolou. Počiatočné vyhlásenia najvyššieho vodcu Islamskej republiky naznačovali, že Irán už nemusí reagovať, a finančné trhy zrejme súhlasili, pričom ceny ropy klesli o päť percent bezprostredne po izraelských útokoch.
Táto konvenčná múdrosť je ale pravdepodobne nesprávna. Hodnotenie hrozby, ktorú predstavuje Irán, sa za posledných pár mesiacov dramaticky zmenilo. Nie sú to len názory premiéra Benjamina Netanjahua a jeho pravicových spojencov, ktoré pritvrdili; kľúčoví lídri stredovej a stredoľavej opozície tiež tvrdia, že Izrael by mal zájsť ďalej, ako to urobil pri svojich nedávnych útokoch.
Existuje tak konsenzus, že iránsky režim predstavuje bezprostredné, jasné a aktuálne nebezpečenstvo. Keďže iránski zástupcovia – Hamas, Hizballáh, Húsíovia a šiitské milície v Iraku a Sýrii – pokračujú v útokoch na Izrael, izraelskí lídri dospeli k záveru, že musia problém riešiť pri jeho zdroji. To by mohlo znamenať zameranie sa na iránske jadrové zariadenia a elimináciu najvyšších vojenských a politických vodcov režimu, ako to už urobil Izrael voči Hamasu a Hizballáhu. Elimináciou najvyššieho vedenia Hizballáhu a zničením mnohých jeho útočných kapacít Izraelčania výrazne narušili ich odstrašujúcu kapacitu.
V dôsledku tejto radikálnej zmeny v relatívnej rovnováhe síl má Irán už len jednu účinnú možnosť na odstrašenie Izraela - vývoj jadrových zbraní. Ale keďže Izrael považuje Irán vyzbrojený jadrovými zbraňami za existenčnú hrozbu, nemal by inú možnosť ako zaútočiť na iránske jadrové zariadenia, ako aj na najvyššie iránske vedenie, skôr, ako Irán vybuduje životaschopné zariadenie.
Ďalšie izraelské nálety sú vysoko pravdepodobné bez ohľadu na to, akú zdržanlivosť Irán prejaví. Zatiaľ čo víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách môže dať Izraelu zelenú ísť po Iráne, víťazstvo Kamaly Harrisovej nemusí byť schopné zastaviť Izrael v riešení toho, čo vníma ako existenčnú hrozbu.
Ak Izrael začne postupne eskalovať svoje útoky na Irán, akákoľvek americká administratíva by ho nevyhnutne naďalej podporovala, či už priamo alebo nepriamo. Či má Izrael schopnosti zničiť väčšinu iránskeho jadrového programu alebo urýchliť zmenu režimu v Iráne, je irelevantné; aj obmedzené poškodenie iránskych jadrových zariadení by mohlo o niekoľko rokov spomaliť jeho jadrové ambície a spôsobiť odstrašenie, ktoré Izrael chce dosiahnuť.
Pravdepodobnosť eskalácie v najbližších týždňoch a mesiacoch znamená, že bude potrebné zvládnuť ekonomické a finančné riziká. Dostatočne veľký izraelský útok na Irán by mohol vážne narušiť výrobu a export energie z Perzského zálivu. Ak bude Irán zúfalý, mohol by sa pokúsiť zamínovať Perzský záliv a zablokovať Hormuzský prieliv a zároveň zaútočiť na saudské ropné zariadenia. V tomto scenári by svet zažil stagflačné šoky podobné tým, ktoré nasledovali po Jomkipurskej vojne v roku 1973 a po iránskej revolúcii v roku 1979.
Prudký nárast cien ropy by bol katastrofou pre globálnu ekonomiku a blahobyt miliárd ľudí a politici by sa mali zamyslieť nad opatreniami na zmiernenie tohto úderu. Pomohlo by, keby bol veľký konflikt čo najkratší. Izrael by musel zasiahnuť Irán extrémne tvrdo a presne, a nie v priebehu mnohých mesiacov. Námorné mínolovky by musel nasadiť rýchlo, aby čo najrýchlejšie vyčistili záliv.
Okrem toho by Spojené štáty potrebovali poskytnúť Saudskej Arábii pokročilé obranné technológie – ako sú dodatočné protiraketové systémy Patriot – aby sa minimalizovalo riziko, že Irán zničí zariadenia na výrobu a dodávky ropy v Saudskej Arábii. A kráľovstvo musí masívne zvýšiť svoju produkciu ropy a export svojej nadbytočnej kapacity, aby znížilo akýkoľvek potenciálny globálny cenový skok, zatiaľ čo USA a ďalšie mocnosti by mali využiť svoje strategické zásoby ropy na ďalšie utlmenie dopadu.
Vlády vo vyspelých ekonomikách a rozvíjajúcich sa trhoch môžu tiež zaviesť dočasné fiškálne dotácie pre spotrebiteľov energie – ako tie, ktoré boli zavedené po prudkom náraste cien po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022. A centrálne banky môžu reagovať na akýkoľvek stagflačný šok udržaním menových sadzieb na stabilnej úrovni. Keďže inflačné očakávania sú dobre ukotvené (na rozdiel od 70. rokov), centrálne banky nesmú prehnane reagovať sprísňovaním v reakcii na šok, ktorý by sa ukázal ako dočasný.
Samozrejme, keďže úplný izraelský útok na Irán by bol vysoko riskantný, Okrem globálneho ekonomického a finančného vplyvu by zlyhanie pri zničení iránskych jadrových zariadení len posilnilo rozhodnutie režimu pokúsiť sa vyvinúť jadrovú zbraň.
Úspech by však mohol priniesť značné dividendy. Iránsky režim – dlhodobý zdroj veľkej nestability na Blízkom východe – by sa vážne oslabil; a ak bude Irán vážne oslabený, jeho spojenci v regióne budú tiež. V skutočnosti nemožno vylúčiť ľudovú revolúciu, ktorá by nasledovala po rozsiahlych izraelských útokoch. Režim je už teraz slabý a nepopulárny. Ak padne, mohlo by to zlepšiť podmienky na dosiahnutie prímeria v Gaze, izraelsko-saudskoarabskú normalizáciu a prípadne obnovenie rozhovorov smerom k riešeniu v podobe dvoch štátov pre Izrael a Palestínu.
Izraelský útok proti Iránu je vysoko riziková stratégia s vysokou odmenou, ktorá by mohla viesť buď ku globálnej ekonomickej katastrofe, alebo k pretvoreniu Blízkeho východu k lepšiemu. V každom prípade to tak vidia Izraelčania. Bez ohľadu na to, či niekto súhlasí s ich hodnotením, ďalšia eskalácia konfliktu je vysoko pravdepodobná.