Slovenské mestá a obce budú od 1. januára povinné upravovať odpady pred ich uložením na skládkach, pričom táto povinnosť sa vzťahuje najmä na zmesový komunálny odpad. Novinka má priniesť zmenu vlastností odpadu s cieľom zmenšiť jeho objem, znížiť jeho nebezpečné vlastnosti a zlepšiť možnosti jeho zhodnotenia.
K takémuto spracovaniu odpadu mali obce a mestá pristúpiť už v roku 2021. Samosprávy však vtedy nemali dostatočné podmienky na plnenie tejto povinnosti a tak sa presunula o dva roky. Chýbali im technologické zariadenia, ktoré dokážu odpad zastabilizovať, teda spracovať.
Zariadenia na Slovensku nie sú
Problém na strane miest a obcí sa stále nevyriešil. Ako uvádza Združenie miest a obcí (ZMOS), povinnosť možno splniť len výstavbou technologických zariadení, ktoré odpad dokážu stabilizovať. „A tu je najväčší problém. Vyše 85 percent Slovenska totiž takéto technológie nemá, a to aj napriek tomu, že väčšina spoločností už podala projekty na výstavbu takýchto technologických zariadení,“ uvádza ZMOS. Najväčší problém vidí združenie v tom, že štátna správa dva roky neposudzuje projekty a nevydáva potrebné stavebné povolenia.
Bežný proces posudzovania vplyvov na životné prostredie a stavebné konanie totiž trvá štyri až päť rokov. Rýchlemu konaniu podľa ZMOS-u bránia obštrukcie zo strany aktivistov, aj nedostatočný personál v štátnej správe. Práve pre tieto nedostatky žiada ZMOS o ďalšie odloženie účinnosti povinnosti o dva roky, teda do januára 2025.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?