Minulý týždeň sa v Bratislave konal protivládny protest, na ktorom vystúpili viaceré opozičné strany, aj také, ktoré v parlamentne aktuálne nie sú. Okrem strany SNS sa objavili aj členovia hnutia Republika. „Míting nebol o tom, že ideme zostavovať novú vládnu koalíciu,“ povedal predseda strany Smer-SD Robert Fico v diskusnej relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní. Navyše má predseda opozičného Smeru výhrady voči veciam, ktoré na proteste zazneli, no zúčastnené strany predsa len niečo spája.
Podstatou stretnutia bolo zhromaždenie zástupcov politických strán, ktoré jasne podporujú predčasné voľby. V ťažkých časoch, ktoré si vyžadujú razantné riešenia podľa R. Fica nie je čas na politikárčenie. „Dajme na chvíľu dole politické tričká. Teraz sa nehádajme na tom, aké má byť postavenie Slovenska v Európskej únii, či NATO áno alebo nie,“ podotkol s tým, že otázka členstva v Európskej únii či v Severoatlantickej aliancii je pre Smer-SD irelevantná, nakoľko členstvo ani v jednej z nich nespochybňuje.
Strany na podujatí však spájal jeden spoločný moment, ktorým boli predčasné parlamentné voľby. Účastníci tak podľa R. Fica vyjadrili silné posolstvá prezidentke a vláde a zhromaždenie malo obrovský zmysel.
Kolíziu zúčastnených strán v hodnotových otázkach nevidí. „Ja nemôžem niesť zodpovednosť za politický program iných strán,“ dodal predseda Smeru.
Hlas-SD by si to so spoluprácou mohol rozmyslieť
Predvolebné preferencie politických strán sľubujú stranám Smer-SD a Hlas-SD vysoké percentá. Hlas-SD si to so spoluprácou zatiaľ, zdá sa, nerozmyslel. „Myslím si, že keby Peter trošku porozmýšľal, tak dnes by mohol mať pôvodný Smer-SD 35- až 40-percentnú podporu. Dokonca si myslím, že keby dnes Smer úzko spolupracoval s Hlasom, tak sme schopní voľby vyhrať sami a nepotrebujeme nikoho iného na zostavovanie vlády,“ priznal R. Fico, podľa ktorého Peter Pellegrini už teraz v duchu zostavuje vládu.
„Stále ho to tlačí k strane Sloboda a Solidarita a k Progresívnemu Slovensku. My sme echt ľavičiari, chceme držať razantnú sociálnu politiku,“ podotkol. Dodal, že akonáhle sa ukážu reálne výsledky parlamentných volieb, každý politik mení rétoriku. „Čakali by ste, že dám dohromady vládu s SNS a s Mostom-Híd? No, asi nie,“ dodal.
Spolupráca s Uhríkom nie je problém
Predseda Smeru netají, že našiel spoločnú reč v istých otázkach s Milanom Uhríkom. V petičnej akcii hnutie Republika Smeru prispelo vyzbieranými podpismi a na sociálnej sieti spoločne volali po predčasných voľbách. „Oznámili nám v Republike, že pre nás majú 50-tisíc podpisov. A čo som im mal povedať?“ podotkol s tým, že podpisy prevzal a poďakoval sa za ne.
R. Fico nevidí dôvod na obmedzovanie spolupráce s poslancom, ktorý bol blízkym spolupracovníkom právoplatne odsúdeného Mariána Kotlebu za prejavy sympatií k extrémizmu. „Je to jeho problém, ale nie môj,“ povedal R. Fico.
Existujú tri piliere, ktoré budú pre spoluprácu Smeru-SD s ostatnými stranami kľúčové. „Nikdy sa nebudeme vo vláde spájať s nikým, kto by išiel proti Európskej únii v tom duchu, že poďme vystúpiť z Európskej únie,“ prezradil prvý. Zdôraznil však, že na druhej strane Smer-SD odmieta zrušiť právo veta. „Ako bude vyzerať Európska únia, ak štát ako Slovensko nebude mať v dôležitých otázkach právo veta,“ dodal.
Druhým pilierom je protifašistický rozmer. Tretí rozmer je sociálny. „Myslíte si, že by som obetoval takú ťažkú robotu od roku 1999 po siedmich rokoch v strane Demokratická ľavica? Budujem štandardnú ľavicovú stranu. To, čo nám vyviedol P. Pellegrini, nás veľmi bolelo, ale prežili sme to. Dokonca to vyzerá tak, že parlamentné voľby aj vyhráme,“ uzavrel.
Spoluprácu s hnutím Republika však napriek tomu nevylúčil s tým, že nevie aké bude rozloženie strán po voľbách. Ak by sa však na spoločnom programe dohodli, problém so spoluprácou nevidí.
O tom, čo si myslí o rozhodnutiach Európskej únii voči Maďarsku či o krokoch súčasnej vlády v otázke zdražovania a energetickej krízy sa dozviete v celom videu.