Americkí predstavitelia v Grónsku klopali na dvere miestnych a hľadali ľudí, ktorí by chceli prijať oficiálnu americkú delegáciu vrátane manželky viceprezidenta JD Vancea, Ushy Vanceovej. Nenašli nikoho. V celom Grónsku nebol záujem.

Podľa správy dánskej televízie TV 2 americkí diplomati oslovovali miestnych obyvateľov v snahe zorganizovať návštevu druhej dámy. Odpoveď Grónčanov? Nie, ďakujeme.

Odpor voči návšteve však neprišiel len od miestnych. Cestovná kancelária Tupilak Travel, sídliaca v hlavnom meste Nuuk, pôvodne súhlasila s hosťovaním U. Vanceovej. Vo štvrtok však z návštevy vycúvala. Na Facebooku uviedla, že americký konzulát síce kontaktoval firmu s otázkou, či by návštevu prijala, no po zvážení kancelária odmietla.

„Po dôkladnom zvážení sme informovali konzulát, že návštevu neprijmeme, pretože nemôžeme súhlasiť so skrytým zámerom a nechceme byť súčasťou mediálnej šou, ktorá by nevyhnutne nasledovala. Nie, ďakujeme za milú návštevu... Grónsko patrí Grónčanom,“ uviedla cestovná kancelária.

Zrušenie prišlo v ten istý deň, keď americký viceprezident JD Vance oznámil, že sa k svojej manželke počas piatkovej cesty na Grónsko pridá. „Bol okolo Ushinej návštevy taký rozruch, že som si povedal, že si nenechám ujsť všetku zábavu, a tak idem s ňou,“ vyhlásil JD Vance vo videu zverejnenom na platforme X.

Okrem Vanceovcov do Grónska v piatok odcestovali aj poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz a minister energetiky Christ Wright. Plánovaná návšteva však čelila odporu a zmenám. Podľa USA Today sa mala delegácia zúčastniť na prestížnom preteku psích záprahov Avannaata Qimusserua, no účasť bola zrušená.

Grónčania a dánske úrady otvorene vyjadrujú nesúhlas. Dánska premiérka Mette Frederiksenová označila návštevu za „neprijateľný tlak“ na Grónsko a Dánsko. „Nedá sa hovoriť o súkromnej návšteve s oficiálnymi predstaviteľmi inej krajiny, keď súčasná grónska vláda jasne uviedla, že návštevu v tomto čase nechce,“ povedala M. Frederiksenová pre televízie DR a TV2.

Dánska premiérka dodala, že príchod americkej delegácie „nie je návšteva, ktorá by riešila potreby alebo záujmy Grónska“. Kritizovala aj prezidenta Donalda Trumpa za jeho opakované snahy o získanie Grónska, či už kúpou alebo inými prostriedkami. Vďaka klimatickým zmenám sa otvárajú nové námorné cesty cez Arktídu, ktoré sú o 40 percent kratšie než trasy cez Suez či Panamský prieplav, čo robí Arktídu strategicky cennou.

Arktída, na ktorú si robí nárok iba päť krajín — Kanada, Rusko, Nórsko, Dánsko prostredníctvom Grónska a USA cez Aljašku — má pre Ameriku obrovský význam. D. Trump dokonca vyhlásil, že ostrov je „veľmi, veľmi dôležitý“ pre americkú vojenskú bezpečnosť.

Okrem strategickej polohy ponúka Arktída neobjavené zdroje. Podľa Amerického geologického ústavu sa v nej nachádza 13 percent neobjavených zásob ropy a 30 percent zemného plynu, prevažne na mori. Grónsko je navyše bohaté na vzácne nerasty potrebné pre výrobu elektroniky, batérií a ďalších technológií.

Zatiaľ to vyzerá tak, že americká delegácia navštívi len základňu vesmírnych síl USA v Pituffiku. Návšteva, ktorá mala priniesť diplomatické úspechy, zatiaľ spôsobila len roztržky a otázky o budúcnosti Arktídy. Grónsko si svoje miesto na svetovej šachovnici chráni a Američanom odkazuje: Nie, ďakujeme.

Former,President,Of,The,Usa,Donald,Trump,–,Vp,Nominee,
Neprehliadnite

Paródia na bezpečnosť štátu: Trumpova administratíva odoslala vojnové plány omylom novinárovi