S analytikom INESS Martinom Vlachynským sme sa rozprávali o vplyve konsolidačných opatrení na slovenské zdravotníctvo. V rozhovore priblížil, ako vníma jednotlivé návrhy a kroky vlády, aký vplyv bude mať spomalenie nárastu platov lekárov a zdravotných sestier na systém, či to, ako budú fungovať štátne nemocnice po transformácii na akciové spoločnosti.
Ako vnímate schválenú konsolidáciu v oblasti zdravotníctva?
Ako kompletne odfláknutú domácu úlohu. Jediné, na čo sa vláda reálne zmohla, je jednorazové seknutie platov zdravotníkov. To sa nakoniec ani nemusí zrealizovať tak, ako si ho vláda naplánovanala. Viem si predstaviť, že zdravotníci sa nakoniec doprotestujú k zvýšeniu, alebo si ho vymámia od svojich zamestnávateľov cez kolektívne zmluvy. Peniaze „ušetrené“ na platoch potom zväčšia dieru v nemocniciach. Ak by aj zdravotníci nakoniec akceptovali súčasné podmienky, tak o rok sa pripomenú znova a o to hlasnejšie.
A čo ďalšie opatrenia?
Ďalšími bodmi sú len transformácia nemocníc a zmena sadzieb DPH. Transformácia nemocníc je dobrý nápad, ale nie je to konsolidácia. Naopak, transformácia si bude vyžadovať rekapitalizovanie nemocníc v rádoch minimálne mnohých stoviek miliónov eur. Takže v prvom kroku bude peniaze vyžadovať, až v druhom šetriť. Vláda celú transformáciu spomenula jednou vetou, netuším, aký je ich reálny plán. Sprivatizujú VšZP, aby z toho zaplatili transformáciu? Som za, ale pri tejto vláde je to veľmi nepravdepodobné.
Má sa tiež znížiť sadzba DPH na lieky.
Zníženie sadzieb DPH na lieky a zdravotnícky materiál znamená nižšie príjmy pre rozpočet, takže opäť nemôžeme hovoriť o konsolidačnom opatrení, ale naopak. Nie že by som zdravotníctvu neželal čo najnižšie dane, ale čo sektor zaplatí menej na liekoch, zaplatí na zvýšení normálnej sadzby DPH a takisto na transakčnej dani. Tá bude stáť zdravotníctvo zhruba 20-25 miliónov eur. Naviac kto vie, ako dopadne. To, že túto daň budú musieť platiť nemocnice, teda akciovky (vrátane tých štátnych) a nebudú ju musieť platiť nemocnice ako príspevkové organizácie, zaváňa nerovnými podmienkami a právnymi problémami.
Vrátim sa ešte k platom. Platový automat znižuje valorizáciu platov lekárov z plánovaného 9,7 percenta na tri percentá. Spomalenie platového automatu by malo platiť iba v budúcom roku, o dva roky by sa mal opäť spustiť v rozsahu, v akom bol pôvodne schválený. Aký to bude mať vplyv na stabilitu personálu v systéme?
Je to dielik do skladačky. Mzdy už prestávajú byť kľúčovým hnacím motorom odchodu zdravotníkov, minimálne nie do Českej republiky. Prieskumy ukazujú, že dôležitejšie je pracovné prostredie, vzdelávanie, infraštruktúra v nemocniciach. No vo vyspelom svete prebiehajú dlhodobo preteky o zdravotníkov vrátane pretekov vo zvyšovaní miezd. Nedá sa týchto pretekov nezúčastniť. No zároveň by sme to nemali robiť plošne cez platový automat. O zdravotníkov by mali bojovať samotní zamestnávatelia. Potrebujeme finančne silné nemocnice, ktoré si zdravotníkov dovolia zaplatiť, nie nejaké percento v platovom automate.
Lekárske odborové združenie (LOZ) už zbiera výpovede lekárov z nadčasovej práce.
Neprekvapuje ma to, je to očakávaný postup. Zdravotníci majú veľmi silnú vyjednávaciu pozíciu. Je to trocha dedičstvo predminulej vlády, ktorá po výpovediach lekárov odkývla LOZ aj modré z neba bez toho, aby chcela nejakú protihodnotu. Vláda by mala povedať: „Rozumieme vašim požiadavkám na zvýšenie miezd. Ale poďme sa zároveň pozrieť na to, aká je zamestnanosť v štátnych nemocniciach a ako efektívne sa tam pracuje“. Vidíme totiž, ako klesá obložnosť v niektorých nemocniciach, ale neklesajú úväzky. V zákulisí kolujú legendy o lekároch, ktorí majú menovku na štyroch dverách, ale nenájdete ich ani za jednými. Rokovaniam s odborármi mal už dávno predchádzať personálny audit.
Aký vplyv by malo vypovedanie nadčasových služieb lekárov?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?