Vojna Spojených štátov proti teroru sa po viac ako dvoch dekádach ukázala ako zlá stratégia. Snaha spraviť z Iraku či Afganistanu spojencov sa skončila fiaskom. Neslávne môže dopadnúť aj súčasné napätie na Blízkom východe.
Len za posledných niekoľko hodín sa situácia v regióne ďalej eskalovala. V Bejrúte Izrael zabil okrem druhého najsilnejšieho muža Hamasu aj niekoľkých členov Hizballáhu. Ide o prvý takýto incident od roku 2006, kedy Izrael viedol 34-dňovú vojnu proti libanonskej skupine podporovanej Iránom.
O pár hodín na to sa dvaja samovražední atentátnici Islamského štátu odpálili v Iráne pri spomienke na štvrté výročie zabitie generála Gáseme Solejmáního Spojeným štátmi. Pri útoku zomrelo viac ako 80 ľudí. Vo štvrtok zas americké jednotky zaútočili v Bagdade na iránske milície, ktoré vinia za nedávnu smrť svojich jednotiek v krajine.
Náhly sled udalostí, hoci zatiaľ iba lokálneho charakteru, naznačuje, že konflikt na Blízkom východe eskaluje. Najväčší vplyv na vývoj globálnej situácie však môže mať doteraz podceňovaný spojenec Iránu – húsíovia, ktorí sa v dôležitosti vplyvu na svetové dianie dostali pred Hamas aj Hizballáh.
Boli to Spojené štáty, ktoré po druhej svetovej vojne vytvorili globálny poriadok a zabezpečovali jeho dodržiavanie. Zlyhania na Blízkom východe pre vysoké náklady a stratu domácej popularity viedli k podlomeniu pozície USA vo svete.
K tomu sa pridala rastúca asertivita Číny a v poslednej dobe aj Indie. A vynorilo sa množstvo krajín, ktoré otvorene napadajú pozíciu Spojených štátov, najmä Rusko, Severná Kórea a Irán.
Ochrana liberálnej demokracie a globálneho obchodu sú dva kľúčové ciele USA v rámci udržania vytvoreného medzinárodného poriadku. Krajina má najväčšiu námornú armádu na svete s primárnym zámerom – zabezpečiť prechodnosť všetkých globálnych dopravných trás.
Tento cieľ ale v novembri narušili jemenskí húsíovia, ktorí odvtedy v Červenom mori vykonali 23 útokov na nákladné lode. Následkom bolo zastavenie prepravy cez oblasť najväčšími spoločnosťami. Na konci minulého roka však vznikla nádej, že USA situáciu dokáže dostať pod kontrolu.
Spustili Operáciu ochranca prosperity a do oblasti poslali dve lietadlové lode so sprievodnými plavidlami a presvedčili druhú najväčšiu lodnú spoločnosť sveta, dánsky Maersk, aby obnovila prepravu cez Červené more.
Hneď na to však rebeli opäť zaútočili na dánske plavidlo a zasiahli ho riadenou strelou. Čoskoro sa plavidlo dostalo aj pod druhý útok, tentokrát pri snahe loď obsadiť. Americká armáda síce útok odrazila a zničila tri plavidlá rebelov, no Maersk sa rozhodol, že Červené more nie je preň bezpečné.
Vznikla tak pre Spojené štáty nepríjemná situácia.
Útoky jemenských povstalcov v Červenom mori zvyšujú ceny aj prepravné časy námornej dopravy
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?