Kríza v zdravotníctve zažehnaná nie je. Vláda sa zaviazala zvýšiť platy a zlepšiť podmienky v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Ambulancie však hodila cez palubu. Ako sa so situáciou budú musieť popasovať priblížila v rozhovore prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) Jaroslava Orosová (JO) a výkonná riaditeľka ZAP Naďa Trenčanská Bedušová (NTB).

Akým problémom čelia v súčasnosti ambulancie?

JO: Zhruba 40 percent neštátnych ambulantných lekárov, je v dôchodkovom veku. Zápasíme s obrovským personálnym nedostatkom. Chýbajú nám stovky všeobecných lekárov, pediatrov, ale aj špecialistov. Dôvodom, prečo nemáme dostatok personálu je nedostatočné financovanie.

Ako sú ambulancie financované?

JO: Väčšina neštátnych ambulancií je financovaná cez zdravotné poistenie. Máme aj ambulancie, ktoré sú financované cez priame platby, ale tie sú väčšinou vo veľkých mestách a ich množstvo je zanedbateľné. Mnohí pacienti si to totiž nevedia finančne dovoliť. Keď hovoríme o klasickej ambulancii, v ktorej má pacient hradené lieky či vyšetrenia, v ich prípade zdravotné poisťovne fungujú ako akýsi prietokový ohrievač.

Prečo ako prietokový ohrievač?

JO: Štát každý rok alokuje v štátnom rozpočte istú čiastku pre ambulantný sektor. Túto čiastku dostanú zdravotné poisťovne a tie uhrádzajú zdravotnú starostlivosť v ambulanciách. Zdravotná starostlivosť je následne uhradená na základe katalógu výkonov. Tieto výkony ambulancia na konci každého mesiaca vykáže zdravotnej poisťovni a tá jej za ne zaplatí. Avšak problémom je, že katalóg výkonov je starý 17 rokov. Ambulancie teda pracujú prevažne za 17 rokov staré ceny. Z toho dôvodu sú ambulancie každý rok v stále väčšej strate. Toto je jeden z dôvodov prečo ambulantné prostredie nie je motivačné pre lekárov.

JO: Na jednej strane tu máme skoro polovicu lekárov v dôchodkovom veku, ktorí z ambulancií odchádzajú. Mnohí sa toho dôchodku ani nedožijú. A potom tu máme druhý fenomén, kedy do ambulancií nemá kto prísť.

Keď spomínate katalóg výkonov, ktorý je starý zhruba 17 rokov, bola iniciatíva zmeniť to?

JO: Áno, pripravuje sa už niekoľko rokov nový katalóg výkonov. V súčasnosti na ňom aktívne pracuje aj Slovenská lekárska komora v spolupráci s odbornými spoločnosťami. Jeho staršie verzie však na ministerstve zdravotníctva sú aj teraz. Zatiaľ však ako celok nikdy nebol pustený do systému, pretože aspoň čiastočne reflektuje reálne náklady poskytovania ambulantnej starostlivosti. A pri súčasnom financovaní by ho zdravotné poisťovne nedokázali zaplatiť. Je síce niekoľko výkonov, ktoré občas pustia do obehu a pridajú ich k starému katalógu výkonov. No nie je to ani zďaleka dostatočné.

Je tých financií skutočne málo alebo sa môžeme domnievať že ich štát jednoducho nechce do zdravotníctva dať?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa