Optimizmus sa vytráca. Každý rast akcií sa ukazuje iba ako medvedia pasca. Naopak, čoraz viac pribúdajú hlasy ekonómov, ktoré tvrdia, že to najhoršie je ešte len pred nami.
Dokumentuje to aj prieskum medzi elitnými ekonómami, ktorý organizoval Financial Times spolu s Initiative on Global Markets z University of Chicago’s Booth School of Business.
Ich odpoveď na otázku, ako vysoko bude musieť Fed zvýšiť úrokové sadzby, bola jednoznačná – 70 percent opýtaných si myslí, že úroky budú medzi 4 až 5 percentami. Ďalších 20 percent predpokladá, že budú musieť byť ešte vyššie.
Nepotešila ani odpoveď na otázku, či očakávajú recesiu. Opäť, 70 percent očakáva recesiu v americkej ekonomike na začiatku budúceho roka s trvaním dva alebo tri kvartály. V eurozóne príde už skôr.
Lepkavá inflácia
Dôvod očakávaní vysokých úrokových sadzieb vysvetľuje Rebecca Patterson, hlavný investičný stratég hedžového fondu Bridgewater, na základe rastúcej inflácie.
Inflácia v Spojených štátoch už pravdepodobne dosiahla svoj vrchol. S tým, ako momentálne klesajú ceny energií a ostatných komodít, tlak na celkovú infláciu bude slabnúť. To je pozitívna správa. Tá negatívna je, že ceny tovarov tvoria iba tretinu inflačného koša.
Ďalšie takmer dve tretiny tvoria omnoho lepkavejšie zložky spotrebného koša – mzdy a prenájom. Sektor služieb je omnoho väčší ako sektor tovarov, čo znamená, že mzdy sú pre tvorbu inflácie zásadnou premenou. A to je veľký americký problém – až polovica firiem nevie nájsť pracovnú silu, ktorú potrebuje. Trh práce je extrémne napätý, čo ďalej zvyšuje mzdy. Mzdy budú ešte mesiace ťahať infláciu vyššie.
Nemenší problém je s trhom práce. Ten síce spomaľuje, no inflácii to nepomôže. Čím menej ľudí si môže dovoliť kúpiť dom, tým viac si ho budú prenajímať. Budú tak tlačiť vyššie nájom, ktorý stojí za takmer tretinou amerického spotrebného koša. Lepkavá inflácia prenájmov trvá dlho aj po konci cyklu nehnuteľností. Spolu so mzdami tvoria prenájmy až 60 percentami inflačného koša.
Inflácia na úrovni dvoch percent je preto vo hviezdach. Americká centrálna banka bude musieť spraviť toho omnoho viac, aby ju dostala pod kontrolu. Nehľadiac na ekonomický rast, ako to už Jerome Powell viackrát povedal. Fed si už nemôže dovoliť stratiť kredibilitu.
A to znamená jedno - potenciál poklesu ekonomiku je veľký. Podľa R. Pattersonovej Bridgewater odhaduje, že inflácia bude nad tým, čo očakáva trh, a ekonomický rast pod jeho odhadom. Inými slovami, najväčší hedžový fond na svete sa pripravuje na stagfláciu - dlhého obdobia nízkeho rastu a vysokej inflácie.
Najväčšou chybou investora je očakávať, že akciový trh sa vráti k oceneniu spred pandémie
Dlhový problém
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?