Ten aktuálny môže naznačovať, že technologický sektor je v súčasnosti nadhodnotený a je možno čas vrátiť sa k hodnotnejším akciovým titulom.
Dlhodobo najuznávanejšia postava investičného sveta – CEO investičnej spoločnosti Berkshire Hathaway Warren Buffett, má roky výstižnú prezývku „Veštec z Omahy“. Je to výsledok jeho (takmer) neomylného inštinktu na finančných trhoch, ktorý mu slúži už desiatky rokov. Je to človek, ktorý napriek obrovskému bohatstvu býva už dekády v rovnakom dome a jazdí rovnakým autom. Pri analyzovaní trhov a rozhodnutiach o investíciách zásadne nepoužíva moderné technológie. Preto je veľmi užitočné analyzovať jeho investičné rozhodnutia.
Apple ako najväčšie prekvapenie
Berkshire Hathaway – podobne ako aj iné hedžové a investičné fondy – je povinná zo zákona každý štvrťrok zverejniť svoje reporty investičných pozícií na trhu. Zvyšok trhu dlhodobo berie predaje a nákupy akcií firiem zo strany Berkshire ako indikátor, že daná firma je zdravá. Zároveň ide o nepriamy investičný tip a náznak, kam smeruje vývoj finančných trhov.
V poslednej správe (za 3. a 4. kvartál 2020) je najväčším prekvapením odpredaj 60,3 milióna akcií spoločnosti Apple. Tento krok ide presne opačným smerom s porovnaní s inými investičnými fondmi. Faktom síce je, že Apple stále ostáva najsilnejšou pozíciou Berkshire, ale odpredaj časti portfólia môže byť istým indikátorom, že technologické spoločnosti po spanilej jazde v minulom roku dosiahli svoje maximá a prišiel čas na ich predaj. Ak sa pozrieme na celý trh, najviac kupovaným akciovým titulom medzi hedžovými fondmi sa minulý rok stala spoločnosť Microsoft.
Odpredaj bánk a automobilky GM
Berkshire počas minulého roka najviac znižovala pozície v bankovom sektore. Príčinou sú nízke úrokové sadzby v USA, čo celému sektoru výrazne berie zo ziskovosti. Berkshire predala všetky pozície v M&T Bank, PNC Financial Services a JP Morgan Chase. A znižovala svoje podiely napríklad vo Wells Fargo a U.S. Bancorp.
Berkshire pristúpil aj k odpredaju akcií jednej z najväčších automobiliek v Amerike – General Motors. Tento tradičný výrobca áut je technologicky pozadu voči progresívnym značkám ako Nio alebo Tesla. A je dosť dobre možné – a aktivita Berkshire to umocňuje – že medzera v technologickom pokroku bude ďalej rásť. A tým bude GM ďalej strácať trhový podiel.
Perspektívne firmy: farmasektor a firmy s vyváženým hospodárením
Kde Berkshire navyšovala pozície? V tomto smere vidíme investície do akcií typicky „buffetovských“ firiem. Ide o firmy, ktoré sú na súčasnom výrazne nadhodnotenom trhu najbližšie k svojej vnútornej hodnote. Ide o stabilizované firmy rastúce vyvážene v jednotkách percent, ktoré vďaka produktom či službám majú istú výhodu voči konkurentom.
Najsilnejšie W. Buffett nakupoval vo farmaceutickom sektore, konkrétne akcie firiem AbbVie, Bristol-Myers Squibb a Merck & Company. Môžeme sa domnievať, že Berskhire vsádza na efekt koronavírusu, ktorý by mohol ďalej stimulovať dopyt po produktoch. Analytici tiež predikujú, že ľudia sa aj po odznení najsilnejšej vlny koronavírusu budú vo väčšej miere starať o svoje zdravie. To všetko by mali byť impulzy pre ďalší rast farmaceutických firiem. Berkshire však napríklad predal akcie vo firme Pfizer, ktorá patrí k lídrom medzi výrobcami vakcín na koronavírus. Osobne si myslím, že investícia do akcií Pfizeru bola stávkou na pozitívny boom okolo Pfizeru v súvislosti s vakcínou, ktorý pritiahol retailových investorov, čo malo za následok, že akcie vyleteli do výšin. Tým pádom nielen vyčerpali svoj rastový potenciál, ale stali sa nadhodnotenými, čo ich vyradilo spomedzi cenných papierov vhodných na držanie.
Z reportu Berkshire netreba zabudnúť na firmy Verizon Communications a Chevron. Verizon je americký líder v komunikačných službách. Aj keď jeho čísla – rast tržieb a dlh – nie sú také „sexy“ ako pri technologických firmách, jeho trhové postavenie, cash-flow a stabilita ho predurčuje pre typickú „buffettovskú“ investíciu. Pokiaľ ide o Chevron, osobne si myslím, že je to jedna z najlepších amerických ropných spoločností. Súčasné tuhé zimy na Sibíri, ktoré spôsobujú, že Rusko ťaží o milión barelov ropy menej oproti dohode OPEC+, ako aj pokračujúce ekonomické oživenie vytvárajú priestor pre zaujímavý rast Chevronu.
Dlhodobá ziskovosť je zásadná
Ak investujete, je dobré pamätať na slávny výrok Warrena Buffetta: „Nakupujte spoločnosti so silnou históriou ziskovosti a s dominantnou obchodnou franšízou.“ Keď sa pozrieme na aktuálny trh, vidíme veľký “hype“ okolo rastúcich firiem so zaujímavým príbehom. To napriek tomu, že tieto firmy sú často dlhodobo stratové. Platnosť tohto výroku sa môže ukázať oveľa skôr, ako by sme mohli predpokladať. Stačí sa napríklad pozrieť na aktuálny rast výnosov amerických dlhopisov, ktorý by mohol byť znamením blížiacej sa korekcie na akciovom trhu. A tá by, logicky, postihla ako prvé práve stratové firmy, ktorých zisky nepokrývajú často ani úroky z dlhov.
- Lukáš Baloga
Popri štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Nedávno ukončil postgraduálne štúdium na NTU v Nottinghame. Ako hlavný analytik ProfitLevel a pracovník dealingu sa v súčasnosti venuje predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. Jeho prácou je zároveň príprava podkladov pre investovanie do rôznych finančných nástrojov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora