Čo ďalšie môžu urobiť západné krajiny okrem zmrazenia ruských rezerv?

Lukáš Kovanda:
Zmrazenie devízových rezerv je najúčinnejšie. Keď som o ňom čítal cez víkend prvýkrát, zalapal som po vzduchu. Je to veľká vec, ktorá by ma ani nenapadla, že je vôbec možná. Keď o tom premýšľam, je to naozaj ekvivalent stlačenia jadrového tlačidla v oblasti financií. Kým ale Rusko ešte má nejaké príjmy z ropy z plynu, stále tu je cesta, ako sa môže ešte nejaký čas ekonomicky držať nad hladinou. Takže podľa mňa to, čo naozaj dnes stojí za zváženie, je odstrihnúť od SWIFTu aj tie zostávajúce banky, ktoré sú naviazané na energetiku a v podstate tým vypnúť alebo značne obmedziť obchod medzi Európou a Ruskom a najmä s plynom. Čo však znamená, že nám narastú ceny všetkého a ponoríme sa do recesie. Ak by to ale mala byť vlastne cena, že dôjde k skoršiemu finančnému vykrvácaniu ruského režimu, že by sme tým mohli urýchliť jeho kolaps, tak si myslím, že je to cena, o ktorej by sa vážne malo diskutovať. Niektorí na západe sú ochotní ju platiť, niektorí nie. Tiež si myslím, že v Spojených štátoch situáciu nevnímajú ani zo štvrtiny tak kriticky ako v Európe, čo je, samozrejme, prirodzené. Spojené štáty sú ďaleko a bežný Američan nerozlišuje medzi Poľskom, Ukrajinou a Donbasom.

Trochu mi to pripomína situáciu v druhej svetovej vojne, do ktorej USA spočiatku vtiahnuté neboli a zapojili sa až útokom na Pearl Harbor. Možno, že keby zo strany USA bola väčšia vehemencia byť aktívnejší pri riešení konfliktu, nemyslím len vojensky, pomohlo by to. Napríklad ešte minulý týždeň najväčšie banky z Wall Street varovali pred odstrihnutím od SWIFT a argumentovali, ako to poškodí obchod. Vlastne stále počúvame upozorňovanie, aké veľké škody tu napácha. To má, samozrejme, vplyv aj na zmýšľanie v Bielom dome a v celej americkej administratíve. Myslím si preto, že by pomohlo, keby sa USA do problému vložili viac a urobili neuveriteľný obrat ako Nemecko, ktoré bolo zo začiatku ešte vlažnejšie, než USA, ale potom zrazu otočilo a aktuálne hovorí, že chce investovať 100 miliárd eur do zbrojenia. Kremľu tak rastie za humnami veľmi silná a bohatá ekonomika, ktorá teraz vloží svoje financie a sily do zbrojenia. Rusku nebude nevyhovovať, keď tým, kto chráni vojensky Európu, sú vzdialené USA.

Ivan Mikloš:
SWIFT bol vypnutý iba pre sedem najväčších ruských bánk. Rusko je po USA druhá krajina s najväčším počtom bánk v systéme SWIFT. Rusko má dnes okolo 300 bánk v systéme SWIFT, takže úplné vypnutie tohto systému by bolo presne tým úplne zásadným opatrením. Mám trochu iné informácie ako pán Kovanda (narážka na diskusiu, ktorá zaznela na videu a tu nie je uvedená, pozn.) z hľadiska toho, kto bol za tým, že sa SWIFT použil len v takej malej miere. Podľa mojich informácií to bolo Nemecko. Aj keď zároveň platí, že Európa ide v sankciách najďalej v doterajšej histórii. Aj tie posledné balíky sankcií ohlásené začiatkom týždňa voči dvadsiatim šiestim ruským oligarchom, politikom a novinárom sú toho dôkazom. Ale špeciálne, čo sa týka SWIFT, tak podľa mojich informácií USA boli za úplné vypnutie. Problém však je, že by to zasiahlo Európu – USA omnoho menej. V Nemecku však napriek tomu nastal jednoznačný obrat v prospech sankcií. O Nord Stream II sa už nehovorí, je to mŕtvo narodené dieťa. Včera v Nemecku v Kolíne nad Rýnom bolo 250-tisíc ľudí na protivojnovej demonštrácii proti ruskej agresii. Čiže je to úplne jednoznačné. Vypnutie SWIFT by spôsobilo oveľa menšie náklady pre Nemecko a aj pre Európu, keby Nemecko znovu otvorilo jadrové elektrárne, ktoré sú funkčné a bezpečné. No lenže tým, že Zelení sú súčasťou vládnej koalície, tak je to, samozrejme, veľmi citlivá záležitosť. Ale súhlasím s tým, čo povedal pán Kovanda – úplné vypnutie SWIFT by spôsobilo vyššie náklady. Priviedlo by to Európu do vyššej inflácie a zrejme aj recesie. Napriek tomu by to pomohlo zastaviť to šialenstvo, je to vec, s ktorou treba počítať.

Napadá vás ešte niečo, čo by sme mohli urobiť?

Ivan Mikloš:
Je možné napríklad zmraziť aktíva oveľa väčšiemu počtu ruských oligarchov. Napríklad Abramovič zatiaľ nie je medzi sankcionovanými oligarchami. Sú tam už mnohí, ale zďaleka nie všetci, ktorí profitujú z ruského režimu. Viem si predstaviť aj zmrazenie účtov a aktív iným ruským občanom a prípadné využitie týchto aktív a majetku na aspoň čiastočné odškodnenie Ukrajiny za škody, ktoré tam Putin napácha. Samozrejme, že by ten mechanizmus musel mať svoje pravidlá, napríklad z hľadiska toho, že keď niekto preukáže legálny zdroj nadobudnutia, tak môžu byť jeho aktíva rozmrazené.
Najsilnejší nástroj by však bolo úplné odpojenie od SWIFT. Ešte treba povedať, že Rusi od anexie Krymu vyvinuli vlastný systém, volá sa SFPS – je to niečo ako alternatívny SWIFT (lebo SWIFT nie je platobný systém, ale komunikačný systém - banky medzi sebou komunikujú pri platbách, čo sa dá teoreticky nahradiť aj mailom alebo telefónom, len je to pomalé, drahé a nepraktické – SWIFTom preteká denne viac ako 40 miliónov operácií). Alternatívny ruský systém má však jednu zásadnú chybu. Je v ňom dokonca viac ruských bánk ako v systéme SWIFT,  asi 400, ibaže mimo ruských bánk je tam len zopár zahraničných. Asi tucet. Čiže je na nič.

Lukáš Kovanda:
Mám takú kacírsku myšlienku a to dať oligarchom signál, že by sa k svojmu majetku mohli vrátiť, ak by Putin padol. Tým by sa zvýšila ich motivácia, aby režim chceli tiež odstrániť. S výhľadom, že aj tak budú tými vyvrheľmi so zhabaným majetkom do konca života, sa v podstate dostávajú trochu na Putinovu loď.
Je pravdepodobné, že oligarchovia budú v Rusku patriť medzi ľudí, ktorí sú schopní čítať zahraničné spravodajské weby.

Je pravdepodobné, že oligarchovia paria medzi ľudí, ktorí sú schopní čítať zahraničné weby. 

Lukáš Kovanda:
Jednoznačne sú určite zdesení a nahnevaní, ale zároveň sa boja. Objavujú sa aj náznaky od niektorých z nich – nie priamo kritiky – ale hovoria: „ Vojna by sa mala ukončiť.“ Ale to je málo. Nedeje sa viac, pretože sú to stále Putinovi lojalisti, stále majú v hlave, čo sa stalo napríklad Chodorkovského a Jukosu, ktorého Putin v podstate zničil a z oligarchu urobil väzňa, ktorý skončil v žalári.
Keď by im západ dokázal múdro podsunúť, že im majetok nebude úplne zabavený, že kúsok jeho podstatnej časti dostanú naspäť, možno by sa nakoniec stali spojencami západu.

Ivan Mikloš:
Áno, má to logiku. Tam je dôležité, že to pôjde zrejme aj zdola, aj zhora. K dnešnému dňu alebo dokonca k dnešnému ránu, podpísalo výzvu proti vojne. Začali s ňou ruskí vedci, zatiaľ 800-tisíc ľudí v Rusku. Napriek tomu, že sú s tým spojené možné perzekúcie. Takže pôjde to celkom určite aj zdola. Ale to nebude stačiť.Mimochodom, jedna analógia z rokov 2013 a 2014: Rusi sa nedostali ďalej, ako sa dostali, nie vďaka ukrajinskej armáde, ktorá by ich zastavila, ale vďaka dobrovoľníkom a vďaka súkromnej armáde druhého najbohatšieho oligarchu v tom čase, Igora Kolomojského, ktorý mal najviac aktivít v Dnepropetrovskej oblasti a nasadil svoju armádu práve preto, aby o tie aktíva neprišiel. Čiže áno, správna motivácia oligarchov vie byť efektívna.

Ak chcete vedieť viac, pozrite sa na diskusiu Ivana Mikloša a Lukáša Kovandu na videu. Dozviete sa navyše odpovede na otázky: Ako celý proces zmrazovania funguje? Aký postoj má Čína? Ako postupujú najväčšie čínske štátne banky? Nenastane vďaka práci ruskej centrálnej banky aj tlak na oslabenie čínskeho jüanu? Nakoľko to pocítime na Slovensku alebo v Českej republike? Ako môže intervenovať ruská centrálna banka? Ako dlho môže vydržať ruská centrálna banka? Ako vyzerala ruská ekonomika v posledných rokoch? Je ruská centrálna banka nezávislá? Kde môže vzniknúť tlak na Putina? Vieme, v akom stave sú ruské banky?

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora