Zlato v utorok 7. júla popoludní zdraželo na najvyššiu cenovú úroveň od októbra 2012 a zrejme mieri k historickému rekordu. Investori sa boja závažného, systémového znehodnotenia papierových peňazí, keďže americká centrálna banka už za novo vytvárané peniaze nakupuje i dlh firiem ako General Motors nebo Volkswagen.
Zlato sa 7. júla popoludní stredoeurópskeho času po prvýkrát od začiatku októbra 2012 predávalo za cenu prevyšujúcu 1 790 dolárov za trójsku uncu, a to až za takmer 1 796 dolárov za uncu. Len zhruba o štyri doláre zaostalo za psychologickou úrovňou 1 800 dolárov, ktorú naposledy dosiahlo v novembri 2011.
Od začiatku tohto roka zlato zdraželo v dolároch o zhruba 18,2 percenta. Vývoj jeho ceny je tak v kontraste s cenou ďalších drahých kovov. Striebro je od začiatku roku v dolároch v pluse len o 2,7 percenta, paládium o 0,7 percenta nižšie. Platina stráca dokonca takmer trinásť percent.
Investori v neistých časoch veria zlatu. Príťažlivosť môže byť dočasná
Zlatu prospieva prostredie historicky veľmi nízkych úrokových sadzieb a extrémne expanzívna menová politika svetovo významných centrálnych bánk na čele s tou americkou, ktorá znova nakupuje – či plánuje nakupovať – za vytvárané doláre dokonca už i jednotlivé dlhopisy amerických podnikov a firiem, ako sú Comcast, AT&T, Apple, General Electric, General Motors, ale tiež dlhopisy amerických dcér svetových automobiliek typu Volkswagenu, Daimleru, BMW či Toyoty (viď tabuľka nižšie).
Expanzívna menová politika ďalej stláča úrokové sadzby naprieč jednotlivými ekonomikami, takže kľúčová nevýhoda zlata – to, že nenesie žiadny úrok – stráca na závažnosti. Naopak, na trhy sa pre enormné tlačenia peňazí dostavuje strach zo znehodnocovania papierových mien, proti ktorému je zlato historicky osvedčenou poistkou.
Americká banka Goldman Sachs prognózuje, že zlato sa v horizonte roku dostane nad cenovú úroveň 2 000 dolárov za uncu. I to, pochopiteľne, dopyt po drahom kove podporuje.
- Lukáš Kovanda
Český ekonóm. Pôsobí ako hlavný ekonóm Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomické témy, investície, aj nové fenomény ako kryptomeny a fintech. Prednáša na Národohospodárskej fakulte Vysokej školy ekonomickej v Prahe. Je členom vedeckého grémia Českej bankovej asociácie. Pôsobí aj ako socioekonomický analytik pri OSN. Je autorom viacerých titulov ekonomickej literatúry.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora