Za obratom vo vývoji ceny zlata stojí niekoľko dôvodov. Prvým je očakávanie vyššieho ekonomického rastu. Toto očakávanie sa prejavilo vo výpredaji na dlhopisovom trhu, no na druhej strane rástli aj výnosy z týchto dlhopisov. S vyšším ekonomickým rastom príde ruka v ruke aj vyššia inflácia. Ľudia na celom svete majú odložené bilióny dolárov, ktoré po skončení pandémie napumpujú do ekonomiky. Pre porovnanie– februárový rast spotrebiteľských cien v USA bol najvyšší za posledný rok. Oficiálne sa ceny zvýšili o 1,4 percenta.
Druhý dôvod, ktorý dvíha cenu zlata, je schválenie podporného balíčka Snemovňou reprezentantov v USA. Na túto situáciu zareagovalo aj zlato. V piatok 12.marca protikrízový balíček v hodnote 1,9 bilióna dolárov odobril svojim podpisom aj prezident USA Joe Biden. Prvé peniaze by mali byť naliate do ekonomiky už v priebehu marca. Dlh USA takto dosiahne rekordných 22 biliónov dolárov.
Tlačenie nových peňazí stálo za vysokým zhodnotením a vrcholom zlata aj v minulom roku. Centrálne banky naliali do ekonomiky závratné sumy a vytlačili až 9,2 bilióna dolárov, čo bolo 3-krát viac ako počas krízy v roku 2009. V auguste 2020 sa vďaka tomu cena zlata dostala najvyššie v histórii a prekonala 2 067 dolárov za troyskú uncu. Preto očakávame rovnaké správanie zlata aj v tomto roku. Aktuálne dosahuje cena zlata 1 700 dolárov za uncu. Veríme, že sa naplnia predikcie veľkých amerických bánk a zlato sa v tomto roku ustáli nad 2-tisíc dolármi.
- Očakávaná cena zlata v tomto roku
- Goldman Sachs 2 300 $/unca
- JP Morgan Bank 2 200 $/unca
- Citigroup USA 2 100 $/unca
- Bank of America 2 063 $/unca
Zlato funguje ako stabilizátor. Nie je podstatné, či dnes rastie alebo klesá.
Aktuálne môžeme na trhu sledovať aj presun peňazí z technologického sektora do tradičných sektorov ekonomiky. Kto stavil len na technológie a rastové akcie, mohol byť veľmi nemilo prekvapený ich prudkou korekciou. Každý investor by mal mať svoje portfólio diverzifikované a poistené aj nákupom investičného zlata, ktoré poslúži ako stabilizátor. Zlato nie je štandardnou investíciou ale kotvou, ktorá chráni naše peniaze.
V roku 2020 sa zlatu rekordne darilo a prekabátilo nielen infláciu, ale zarobilo viac ako rastúce ceny nehnuteľností. Zisk zlata v dolároch dosiahol 24,6 percenta a v eurách výborných 14,4 percenta. Kúpou investičného zlata istia svoje portfólio centrálne banky a rovnako tak môžu urobiť aj malí investori. Pre nich nie je dôležité správne načasovanie, teda denný rast či pokles na trhu, ale priebežné nakupovanie zlata, pri ktorom využívajú priemerovanie cien.
Pandémia na Slovensku prebudila záujem o investičné zlato, na ktoré si sporia pravidelne a po menších sumách aj malí investori a ľudia, ktorí chcú ochrániť svoje peniaze pred infláciou a ďalšou finančnou krízou. Je to rozumný spôsob, ako sa zabezpečiť a sporiť si napríklad aj na dôchodok či na budúcnosť detí efektívne a bez zbytočných obáv.
- František Burda
Financiám sa venuje viac ako 20 rokov. Pracoval v najväčších bankách na Slovensku. Z bankovníctva prešiel na pole SFA a bol riaditeľom pre investície a zlato vo FinGO.sk. Aktuálne v tomto broker poole pôsobí ako analytik a zároveň je prevádzkovým riaditeľom investičnej spoločnosti Golden Oak Trust. Jeho focus je zameraný na zlato, ropu a akcie.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora