V neistých časoch, krízach či pri vysokej inflácii sa investori zvykli obracať na drahé kovy ako na bezpečný prístav, v ktorom prečkajú s čo najmenšou ujmou. V tomto si za stáročia vybudovalo neotrasiteľnú pozíciu zlato.
Pri pohľade na vývoj jeho ceny v posledných mesiacoch je však čoraz viac zrejmé, že v súčasnosti už ako bezpečný prístav prestáva fungovať. Začali si to uvedomovať už aj investori.
Kým v čase vypuknutia korona krízy dopyt po fyzickom zlate vystrelil do výšin a na zlaté mince sa tvorili poradovníky, následné sklamanie z vývoja cien sa odzrkadlilo na chladnúcom záujme o žltý kov a odlive peňazí z tohto aktíva.
Mnohým hneď napadne otázka, kam investori presúvajú svoje peniaze zo zlata.
Funkciu ochrany voči inflácii začína preberať bitcoin. Možno sa to niekomu páči a niekomu nie, štatistiky o príleve nových investorov do tohoto digitálneho aktíva hovoria jasnou rečou.
Zvýšený dopyt sa logicky premieta v rastúcej cene. Tí, čo v snahe zabezpečiť sa proti inflácií a iným rizikám stavili na bitcoin, urobili dobré rozhodnutie. Aspoň pri pohľade na uplynulých 12 mesiacov.
Poďme sa pozrieť na výkonnosť oboch tried aktív detailnejšie. Kým cena zlata ako tradičného nástroja v ťažkých časoch stratila za uplynulých 12 mesiacov viac ako 10 percent, cena bitcoinu vzrástla o takmer 300 percent (presne 292 percent).
Skutočná výkonnosť je ešte drsnejšia
Americký dolár dosiahol jednu z najvyšších úrovní inflácie za posledných 12 mesiacov. Oficiálne júnové číslo indexu spotrebiteľských cien (CPI) bolo s 5,4 percentami najvyššie za 13 rokov a jadrová inflácia bola na úrovni 4,5 percenta, čo je najviac za 30 rokov.
Po zohľadnení inflácie zlato v skutočnosti kleslo o viac ako 15 percent. Pre tradičného uchovávača hodnoty to nie je najlepšie vysvedčenie.
Situácia sa zmenila. Bankám uteká vlak a začínajú ponúkať bitcoin
Pri pohľade na graf zlata môže niekto namietať, že jeho cena v minulom roku výrazne rástla. No v čase, keď sa inflácia po rekordnom tlačení peňazí v podaní centrálnych bánk ešte len nadychuje, by sa od uchovávača hodnoty očakával úplne iný vývoj. Ten v roku 2021 vôbec nie je presvedčivý, pre investorov je skôr sklamaním.
Ako si teda zlato mohlo viesť tak zle v prostredí vyššej inflácie?
Analógové vs. digitálne vlastníctvo
Obe aktíva majú pritom zdravé základy. Obe sú mimo systému a imúnne voči akejkoľvek osobe alebo skupine, ktorá by mala tendenciu vytvárať vyššiu ponuku.
Avšak, žijeme v digitálnej dobe. Touto optikou by sa dalo povedať, že zlato je analógové, zatiaľ čo bitcoin je digitálny.
Čo potrebujete vedieť o digitálnom eure? Pre súkromie môže byť katastrofou
Faktom je, že svet sa digitalizuje. Stačí sa pozrieť okolo seba. Dnes už len ťažko nájdeme niekoho, kto by používal papierové mapy. Vytlačili ich digitálne, väčšina planéty používa Google Maps. Podobný osud ako mapy má za sebou aj hudba, fotografie alebo listy.
Je nevyhnutné si uvedomiť, že digitálne vlastníctvo je základom novej digitálnej ekonomiky. Zlato odvádzalo fantastickú prácu tisíce rokov. Teraz však žijeme v digitálnom svete a staré riešenia nám už nestačia.
Zmena vnímania
Zlato slúži tisíce rokov ako zaistenie proti inflácii a uchovávateľ hodnoty. Možno sme však svedkami konca tohto príbehu. Ľudia sa svojimi peňaženkami rozhodnú nepísať zlatý príbeh ďalej.
Samozrejme, je príliš skoro na to, aby sme povedali, že príbeh zanikol. Je ale zrejmé, že trhová kapitalizácia zlata sa materiálne zmenšuje, pretože investori opúšťajú analógové úložisko hodnoty v prospech digitálnej verzie.
Tlač papierového zlata bez hraníc
Jeden zásadný problém so štandardom zlatých rezerv je, že neexistuje žiadny univerzálny protokol, ktorý by spájal fyzické zlato s papierovým zlatom. Inými slovami, deriváty zlata ku danému majetku. Každá banka alebo správca fondu, ktorý vlastní zlato, môže vytlačiť toľko papierových zlatých peňazí, koľko chce.
Neexistujú žiadne univerzálne pravidlá o tom, koľko v papierovom zlate hypotetizujú. Banka môže napríklad vytlačiť 10, 20 alebo dokonca 100 násobok svojich zlatých rezerv. Spojitosť medzi daným aktívom a jeho derivátmi sa stráca.
Bitcoin je zdokonalené zlato
Osem miliárd ľudí nemôže vlastniť zlato. To by nefungovalo. To však neplatí pre bitcoin.
Technológia blockchain zdokonalila myšlienku uchovávateľa hodnoty a opravila všetky chyby zlata. Keď vezmeme do úvahy fakty, je ľahké si uvedomiť, že bitcoin je 100 krát lepší ako zlato.
Zlatokopi každoročne vyprodukujú o 2 percentá viac zlata. Teraz si predstavte, že by ho nemohli ťažiť viac. To by urobilo zlato okamžite hodnotnejším. A to je bitcoin. Je obmedzený na 21 miliónov mincí.
Inflácia vzrástla už na nebezpečných päť percent a bude rásť ďalej. Čo robiť a čo nie?
Je nekonečne deliteľnejší; môžete ho autentifikovať za sekundu pomocou telefónu, je programovateľný a dokáže vykonať milión transakcií za sekundu kdekoľvek na svete. Je to programovateľné zlato v sieti.
A navyše je decentralizovaný s desiatkami tisíc počítačov so softvérom súčasne s identickou kópiou hlavnej knihy. Preto sa do toho nemôže miešať žiadna vláda ani spoločnosť.
Ako uviedol Michael Saylor, „bitcoin je vrcholová vlastnosť ľudstva“.
Zmena demografických údajov
Navyše fintechové spoločnosti nikdy neprijali zlato ako mainstream. Existuje veľmi málo finančných aplikácií, ktoré integrujú nákupy zlata.
Celá demografická skupina ľudí mladších ako 35 rokov dnes dáva prednosť vlastníctvu bitcoinu pred zlatom. Možnosť okamžitého nákupu majetku v telefóne a jeho prenosu v priebehu niekoľkých sekúnd bez tretej strany býva pre mladších ľudí atraktívnejšia.
Pohľad na výkonnosť zlata a bitcoinu v období výrazne rastúcej inflácie pripomína, že nikto nevie predvídať budúcnosť. A k čomu sa prikláňa väčšina účastníkov finančných trhov? Stačí sa pozrieť, do čoho investujú. Finančné trhy sú jednou obrovskou anketou, v ktorej účastníci hlasujú miliardami dolárov či eur.
Samotný trh a peňaženky investorov sú tým najlepším spôsobom na vyjadrenie názoru.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora