Nedávny silný výkon zlata s 20 percent nárastom v tomto roku a s augustovým maximom na úrovni 2 531,75 USD poháňa kombinácia faktorov, ktoré z neho robia stále atraktívnu investíciu. Tento vývoj by mohol pokračovať aj po voľbách, pre čo existuje niekoľko dôvodov. Zlato do začiatku septembra tohto roka s prehľadom prekonalo indexy S&P 500 a Nasdaq 100. K 10. septembru zlato zdraželo o viac ako 21 percent, zatiaľ čo index S&P 500 vzrástol len o 15 percent a Nasdaq 100 o 12,5 percenta. Pokračovať by to mohlo aj v nadchádzajúcom období, minimálne rok a viac.
Jedným z dôvodov je fiškálna márnotratnosť. Americký verejný dlh prevyšuje 120 percent HDP, pričom sa nejaví, že by niektorá zo strán bola pripravená zaviesť dostatočné fiškálne šetrenie. Trump chce znížiť dane bez dôveryhodných plánov na zníženie výdavkov, zatiaľ čo Harrisová by rada rozšírila Bidenove veľké fiškálne programy. Akákoľvek administratíva by tak pri spomalení ekonomiky nevyhnutne zvýšila fiškálny deficit. A to praje zlatu.
Zlato je dlhodobo bezpečným prístavom v problémových časoch. V situácii, keď smerujeme k recesii by sme sa mohli blížiťku koncu neuveriteľnej honby za akciami. Naznačuje to aj vývoj na trhu s dlhopismi a jeho nedávna „dez-inverzia“. Tá nastáva vtedy, keď krátkodobé výnosy klesnú pod úroveň dlhodobých výnosov, keďže trh očakáva, že Fed zníži sadzby.
Či už smeruje americká ekonomika k miernemu spomaleniu alebo úplnej recesii, rozhodnutia Americkej centrálnej banky o menovej politike budú hrať významnú úlohu pri formovaní trajektórie zlata. Cyklus znižovania sadzieb sa začne tento mesiac na zasadnutí FOMC 18. septembra. Prostredie nižších úrokových sadzieb pravdepodobne podporí príťažlivosť zlata. Najmä ak Fed v nadchádzajúcich mesiacoch zníži sadzby viac, ako sa očakávalo. Nižšie sadzby znižujú príležitostné náklady na držbu aktív, akým je aj zlato, čím ich robia pre investorov atraktívnejšími. Historicky sa zlatu darilo práve v obdobiach klesajúcich úrokových sadzieb.
Okrem toho širšie globálne prostredie – charakteristické geopolitickým napätím, snahami centrálnych bánk o dedolarizáciu a ekonomickou neistotou – naďalej podporuje dopyt po zlate. Najmä nákupy zlata centrálnymi bankami a silný maloobchodný dopyt na kľúčových trhoch, ako je Čína, pomohli udržať rast lesklého kovu, pretože investori hľadajú stabilitu v nestálych ekonomických podmienkach. To môže ešte viac podporiť prípadné víťazstvo Donalda Trumpa, ktorý hrozí zavedením vysokých ciel voči Číne.
Celkovo možno konštatovať, že kombinácia geopolitických rizík, fiškálnych obáv a potenciálnych zmien v menovej politike dávajú zlatu býčí vietor do plachiet. Investori budú pravdepodobne naďalej považovať zlato za zabezpečenie proti neistotám, ktoré predstavujú ekonomické a politické sily.
Za posledné desaťročie zlato poskytovalo priemerný ročný výnos 8,4 percenta v dolárovom vyjadrení, čím neustále prevyšovalo infláciu. To z neho robí atraktívnu možnosť pre dlhodobých investorov, ktorí chcú zachovať kúpnu silu.
- Ole Hansen
Ole Hansen je odborníkom v obchodovaní s využitím všetkých druhov investičných nástrojov. Môže sa pochváliť viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami s nákupmi aj predajmi. Do Saxo Bank prišiel v roku 2008 a stal sa súčasťou jeho strategického a analytického tímu ako vedúci stratégie komodít. Pred príchodom do Saxo Bank Ole Hansen 15 rokov pracoval v Londýne, kde bol zodpovedný za chod obchodného výkonného tímu pre multi-asset Futures a Forexové hedžové fondy. V súčasnosti sa sústreďuje predovšetkým na vývoj komodít. Jeho týždenná správa na tému komodity je pravidelne publikovaná na online báze a v printových médiách po celom svete.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora