Minulý rok bol pre zlato rekordný, keď v auguste v poobednej aukcii v Londýne dosiahla cena za jednu troyskú uncu 2 067,15 dolárov. Zlato sa za celý rok zhodnotilo v dolároch o 24,6 percent a v eurách o 14,4 percent. Svojich priaznivcov ochránilo pred tlačením a znehodnocovaním peňazí, no po tomto vrchole už niektorí investori presúvali zisk z predaného zlata do iných aktív. Nasvedčuje tomu aj pokles v objeme držaného zlata v ETF fondoch, ktorý od novembra postupne klesá.

Nemilé prekvapenia na akciovom trhu

Aktuálne môžeme na trhu sledovať významný presun peňazí z technologického sektora do tradičných odvetví ekonomiky. Kto stavil len na technológie a rastové akcie, mohol byť veľmi nemilo prekvapený ich prudkými korekciami, ktoré sa v tomto roku udiali už niekoľkokrát po sebe.

Aj pre takéto situácie je potrebné mať investičné portfólio diverzifikované a poistené aj nákupom investičného zlata, ktoré poslúži ako jeho stabilizátor. Vo svete totiž neexistuje vhodnejší finančný nástroj na uloženie financií, ktorý je akceptovaný kedykoľvek a kdekoľvek.

Šikovní investori využili poklesy

Ak sa pozrieme na aktuálny vývoj ceny zlata, tá sa v marci dvakrát dostala pod hranicu 1 700 dolárov za tr. uncu. No začiatkom apríla sa situácia zmenila a zlato trend otočilo. Odvtedy cena žltého kovu rastie a v posledných dňoch neklesá pod úroveň 1 820 dolárov za tr. uncu. Dokonca v stredu 19. mája 2021 zlato končilo obchodovanie s cenou nad 1 888,45 dolárov za tr. uncu.

Vývoj ceny zlata
Zdroj: Golden Oak Trust
Vývoj ceny zlata

Nižšie ceny v tomto období šikovní investori veriaci žltému kovu využili. Za rovnaké peniaze nakupovali viac zlata a táto aktivita sa im začína vyplácať. V budúcnosti môžu očakávať, že sa ich investícia zhodnotí ešte oveľa viac.

Čo môže poháňať ceny zlata nahor

Zlato v minulom týždni akoby predvídalo, že inflácia pôjde hore. Posledný report z USA to len potvrdil a výška inflácie prekvapila.  V apríli medziročne poskočila o 4,2 percenta a ceny energií  sa zvýšili o 25 percent. Na Slovensku boli oficiálne čísla miery inflácie nižšie, medziročne poskočili o 1,6 percenta. Infláciu hnalo nahor aj drahšie tankovanie a keďže ceny ropy rastú aj v máji, aj v tomto mesiaci možno očakávať vyššie ceny pohonných hmôt, čo sa opäť prejaví aj vo vyššej inflácii.

Ceny zlata smerom nahor môže posunúť aj vyšší dopyt po šperkoch. Kvôli pandémii dopyt po zlatých šperkoch prudko klesol, pričom jedným z najviac postihnutých trhov je India. Indovia však milujú zlato, preto je viac než isté, že po odznení pandémie budú svoje odložené nákupy realizovať a možno ich aj zvýšia.

Posledným faktorom, ktorý môže podporiť cenu zlata, je schválenie nového ekonomického balíčka, ktorý má napumpovať nové bilióny dolárov do infraštruktúry USA. Tie naštartujú obrovský dopyt po všetkých surovinách, ktoré budú potrebné pri masívnej obnove infraštruktúry USA.

Ak by sa naplnili predikcie veľkých amerických bánk, zlato sa môže v tomto roku ustáliť nad 2 000 dolárov za jednu tr. uncu. Verím, že sa tieto predpovede naplnia a priaznivci žltého kovu budú mať opäť väčší dôvod na úsmev.

Ako sa správa skúsený investor

Stále je dôležité, aby každý investor dodržal investičný horizont. Za jeho úspechom stojí  aj vytrvalosť a pravidelnosť mesačných vkladov. Skúsený investor preto:

  • nepredáva, keď všetci predávajú
  • nakupuje viac, keď trhy klesajú
  • nepodľahne krátkodobým výkyvom
  • dodržiava stanovený časový horizont a investičnú stratégiu

Aj Slováci už objavili, aké jednoduché je investovanie do zlata. Zlato má v  portfóliu svoje významné miesto a už dávno neplatí, že si ho môže dovoliť len „horných desaťtisíc”.  Pandémia potvrdila, aké dôležité je mať odloženú rezervu a tiež aby sme mali naše peniaze rozumne rozložené. Preto aj zo strany menších investorov dopyt po investičnom zlate neutícha a možno predpokladať, že v tomto roku ešte vzrastie.

František Burda

Financiám sa venuje viac ako 20 rokov. Pracoval v najväčších bankách na Slovensku. Z bankovníctva prešiel na pole SFA a bol riaditeľom pre investície a zlato vo FinGO.sk. Aktuálne v tomto broker poole pôsobí ako analytik a zároveň je prevádzkovým riaditeľom investičnej spoločnosti Golden Oak Trust. Jeho focus je zameraný na zlato, ropu a akcie.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora