Pri riešení pandemickej krízy sa osvedčilo využitie takzvaných veľkých dát - zjednodušene povedané kombinácia veľkého množstva záznamov o rôznych činnostiach a vlastnostiach ľudí.

Chytrá karanténa nie je nič iné ako prepojenie lokalizačných údajov od telekomunikačných operátorov a vydavateľov bankových kariet s údajmi o pozitívne testovaných ľuďoch. Veľký brat tak neomylne spozná, že mobilný telefón či platobná karta chorého opustili bydlisko a smerujú niekam, kde ich majiteľ nemá čo hľadať.

Big dáta a Big Brother

To sa úradom zapáči a výmenou za uvoľnenie niekoľkých užitočných informácií v prospech bežnej verejnosti začnú špehovať vo veľkom. Celé slávne GDPR a ochrana osobných údajov sa budú môcť ísť dať vypchať, pretože oprávneným záujmom sledujúcich bude prioritná ochrana zdravia obyvateľstva.

Veľké dáta dnes pomáhajú optimalizovať mnoho ľudských činností od dopravy a plánovania ideálnych trás pre jednotlivé typy vozidiel cez umiestnenie tovaru v regáloch supermarkete či zoraďovanie zobrazovaných položiek v e-shope až po namiešanie ideálnej vakcíny pre najpravdepodobnejšie kmene sezónnych chrípok. Zdravotné mapy zobrazujúce anonymizované zhluky nakazených nám budú pomáhať rozhodnúť sa, ktorým oblastiam sa počas víkendovej cyklotúry radšej vyhnúť.

Bohužiaľ, veľké dáta však nemožno zostaviť inak ako zberom informácií o individuálnych aktivitách individuálnych ľudí. Iste netreba naznačovať, čo sa môže stať, keby sa niekto neoprávnený dostal len k vašim biometrickým údajom. Ukradnutie identity je ešte z tých menších škôd, ktorá môže nastať. Riziko zneužitia malých, individuálnych dát je daň za naše pohodlie, neustále prepojenie s celým svetom, za bezkontaktnosť, za kolektívnu bezpečnosť, za zdravie.

Nechuť k peniazom

Práve bezkontaktnosť prináša zase iný typ bezpečia - pred nákazou. Nehovorí sa príliš nahlas, že poprskaná bankovka či minca, po ktorej prevzatí si príjemca hotovosti pretrie oči, je ideálnym transportérom vírusov. Všimli ste si, že na čerpacích staniciach, kde pribudli plexisklá, sa pumpári aj s gumovými rukavicami krútia, keď majú prevziať bankovky? Nie, nie, tu máte terminál a pekne si to zaplaťte mobilom.

Nechuť vyťukávať PIN na tlačidlách terminálu na bankomatoch však povedie k poklesu miery ich využívania. Ľudia budú mať v peňaženkách čím ďalej menej hotovosti. A prečo aj? Dnes má platobný terminál kadejaký predavač párkov v rožku. Vozia ho so sebou aj remeselníci. Nielenže sa nemusia báť, že na úhradu vyčisteného odpadu či opraveného kotla nebudete mať vy, alebo naopak oni nebudú mať naspäť, ale píp mobilom a remeselník dostane zaplatené hneď a bez rizika, že si do vrecka uloží nejaké nechcené zvieratko, ktoré by priniesol do firmy svojej účtovníčke alebo domov rodine.

Na snímke žiak tretieho ročníka počas online vyučovania v domácom prostredí v Žiline dňa 6. apríla 2020. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

Plochí učitelia sú len predzvesťou oveľa väčších zmien

Čím menej predajcovia tovarov a služieb budú ochotní prijímať hotovosť, tým exotickejšie budete pôsobiť, ak budete na platení hotovosťou trvať. Že vám nie je príjemné, že niekto sleduje váš pohyb, objem transakcií aj druhy tovaru, ktoré nakupujete, je síce pochopiteľné, ale bude pre vás čím ďalej tým ťažšie sa vôbec niekde najesť, niečo si kúpiť. Vo Švédsku a ďalších škandinávskych krajinách veľa obchodov prestalo prijímať hotovosť úplne. Zaplať kartou, mobilom, alebo sorry.

S dramatickým obmedzením hotovostných transakcií sa sťaží život úplatkárom. Ich vynachádzavosť je však nekonečná, takže sa nebojím, že by si nenašli cesty, ako si napríklad zo štátnej zákazky niečo odkrojiť.

Buďte negatívni! Buďte zdraví!

Upozornenie: Text je osobným názorom autora a nie je prognózou alebo investičným odporúčaním. J & T Investičná spoločnosť nenesie žiadnu zodpovednosť za použitie špekulatívnych informácií uvedených v texte.

Daniel Drahotský
Zdroj: Archív Daniela Drahotského
Doslov autora
Keď pred pár dňami tento text vyšiel v denníku E15, schytal som zaň kritiku pre nadmerný pesimizmus. Nechcel by som sa s nikým hádať o budúcich číslach nezamestnanosti alebo o tom, koľko ľudí rezignuje a stane sa závislými od bezvírusovej virtuálnej reality. Verím, že azda som aspoň s trochou nadhľadu pomohol ukázať, kam až by to mohlo zájsť, keby sme stratili ľudskosť. Z môjho pohľadu je obdobie karantény dobrá skúsenosť. Strávili sme omnoho viac času so svojimi rodinami. Uvedomili sme si, ako sme od seba navzájom závislí, že sme závislí od pomoci niekoho iného alebo, naopak, máme kapacitu niekomu inému pomôcť. Mne osobne urobila veľká radosť tá obrovská vlna solidarity obyčajných ľudí, ktorí čelili chaotickému jednaniu tých, ktorí by nám namiesto vlastných kšeftov v krízovom čase mali poskytovať otvorené informácie a na základe starostlivého vyhodnotenie situácie nás koordinovať. Pamätajme, ako sa šili rúška pre najbližších aj pre úplne cudzích ľudí. Pamätajme, ako sa zbierky na zahájenie výroby pľúcnych ventilátorov alebo rúšok z nanovlákien plnili rýchlosťou svetla. Pamätajme, ako sa tlačili ochranné štítky pre zdravotníkov, ktorí ani necekli, keď ich s holými rukami poslali do boja nie nepodobne, ako poslali černobyľských hasičov skrotiť poškodený reaktor. Pamätajme na túto výnimočnú dobu. Ponechajme si v sebe tú solidaritu a ľudskosť.