Pred šiestimi mesiacmi čelil Západ dileme: nemohol dopustiť úspech ruskej agresie proti Ukrajine a ani poslať vojakov do boja proti inváznej armáde prezidenta Vladimira Putina. Preto sa rozhodol poskytnúť zbrane na podporu ukrajinskému odporu a viesť vlastnú hospodársku a finančnú vojnu proti Rusku v nádeji, že ho výrazne oslabí. V priebehu niekoľkých dní západné mocnosti nasadili bezprecedentnú škálu sankcií. Očakávalo sa, že efekt šoku prinúti Kremeľ podriadiť sa.

Ako The Economist zdokumentoval , sankcie pozostávajú z troch prvkov. Po prvé, došlo k opatreniam, ako je zákaz cestovania a zabavenie jácht a víl ruských oligarchov. Po druhé, boli uvalené finančné tresty, najmä zmrazenie rezerv ruskej centrálnej banky a vylúčenie vybraných ruských komerčných bánk zo systému medzibankového systému SWIFT. Po tretie, bol zavedený komplexný zákaz vývozu technológií do Ruska spojený s tlakom na západné nadnárodné firmy, aby sa stiahli z ruského trhu.

Nóvom sa stali finančné sankcie. Od druhej svetovej vojny sa takéto opatrenia uplatňovali len zriedkavo a voči relatívne nevýznamným finančným hráčom, akými sú Irán a Venezuela. Žiadna z konfrontácií Západu so Sovietskym zväzom nevyvolala takú reakciu. A bolo to viac ako rok po invázii nacistického Nemecka do veľkej časti Európy v roku 1940, kedy boli nemecké aktíva v Spojených štátoch zmrazené. Keď však Rusko vo februári zaútočilo na Ukrajinu, Západ odpovedal v priebehu niekoľkých dní.

USA, Európska únia a Veľká Británia spravili z kontroly nad kritickou finančnou infraštruktúrou zbraň – túto možnosť predpovedali Henry Farrell z Univerzity Johna Hopkinsa a Abraham L. Newman z Georgetown University v dokumente z roku 2019. Predtým sa predpokladalo, že devízové rezervy sú takmer nedotknuteľné a podobné nedotknuteľnému majetku. Globálne meny, najmä americký dolár, boli považované za určitý druh verejného blaha. To isté do značnej miery platilo aj pre SWIFT. Hoci je systém právne súkromný, slúži ako spoločná trhová infraštruktúra. Západná reakcia na ruskú vojnu však naznačila, že v skutočnosti išlo o podmienené verejné statky.

Takáto podmienenosť by mohla byť legitímna, ak by existovala široká podpora vylúčenia krajiny z prístupu ku globálnym verejným statkom z dôvodu jej deviantného správania. Ak by veľká väčšina krajín G20 prijala spoločnú pozíciu týkajúcu sa finančných sankcií voči Rusku, išlo by o tento prípad. To sa však nestalo. Krátko po tom, ako G7 a Austrália oznámili finančné sankcie, Čína, India, Indonézia, Turecko, Argentína, Brazília, Mexiko a Južná Afrika sa nepripojili k západným sankciám. G20 bola rozdelená.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa