Flotila firiem Arcy Capital sa stále zmieta v dlhových vlnách, diery v niektorých lodiach sa zväčšujú o úroky z omeškania. A zrazu sa objaví britský záchranca s pakistanským kormidelníkom, ktorý parkuje rád aj na karibských ostrovoch, ktoré sú daňovým rajom. A vytiahne z klobúka niekoľko stoviek miliónov eur.
Nie, nie je to príbeh o pirátoch z Karibiku, ale realita, ktorá sa deje okolo finančnej skupiny Arca Capital. Nervózni veritelia, ktorí nakúpili dlhopisy a zmenky Arcy, už od leta počúvajú šumy o strategickom investorovi, ktorý Arcu vytiahne z dlhov. Najprv sa šuškalo o švajčiarskej firme, až napokon Ratislav Velič a spol. prišli s tromfom z Londýna.
Šéf Arcy R.Velič sa zbavuje majetku. Za zmenky ručí aj on
Malo informácii, veľa otáznikov
Toto mesto je známe ako finančná Mekka, takže firma tam sídliaca je uveriteľná a malo by sa jej dôverovať. Navyše adresa je celkom dobrá. Google Maps napovedajú, že je to centrum Londýna, blízko City, čo je finančné srdce tejto metropoly.
Lenže, keď si zvedavý veriteľ nahodí do Googlu meno záchrancu Blantyre Capital, bude sklamaný. Veľa verejných informácii sa o tejto spoločnosti nedozvie. Jej web stránka je na informácie či nebodaj na referencie jej minulých úspešných záchranných akcií chudobná. V podstate sa tam človek dozvie len adresu firmy a kontakt na ňu. E-mail zjavne funguje, ale na otázky zvedavého reportéra odpovedá česká PR agentúra, a to dosť stručne a vyhýbavo. Telefón na firmu tiež funguje, i keď v čase, keď sa tam TREND pokúšal dovolať (piatok poobede) bol zapnutý odkazovač.
Takže surfovanie po internete pokračuje a čriepkov o neznámej londýnskej firme, o ktorej ani zdroje TRENDu z finančného biznisu v živote nepočuli, je k dispozícii málo. Tradične spoľahlivá agentúra Bloomberg je tiež pri tejto firme stručná.
Dozvedáme sa len, že investuje do cenných papierov a podniká v asset manažmente po celej Európe. Tieto informácie sedia s tým, čo tvrdí Arca, že „Blantyre je investičná spoločnosť pôsobiaca v celej Európe, zameraná na partnerstvo s perspektívnymi európskymi spoločnosťami, ktoré prechádzajú dočasnými finančnými problémami“.
Je to v podstate správcovská spoločnosť, ktorá spravuje uzavreté súkromné investične fondy. Uzavreté sú preto, aby do nich nemohol hocikto vstúpiť ani vystúpiť a tiež, aby o nich nebolo veľa verejných informácii. Načo potrebuje Arca toľko tajnosti, nevedno.
Bloomberg spomína aj meno jej spoluzakladateľa a investičného manažéra, Brita pravdepodobne s pakistanskými koreňmi Mubashira Mukadama, ktorý figuruje aj vo viacerých firmách sídliacich na Kajmanských ostrovoch. Tam je registrovaná aj matka Blantyre Capital. Kajmanské ostrovy sú britské teritórium v Karibskom mori blízko Kuby. Sú navyše na čiernej listine daňových rajov EÚ. To na dôveryhodnosti tejto firme nepridáva.
Blantyre sa nemôže pýšiť bohatou históriou. Rok založenia je 2016. Ale aj za krátky čas sa dá vybudovať si renomé vo finančnom svete, a tak sa v pátraní nevzdávame a firmu nezavrhujeme.
Skúsená posádka
Dobrá správa je, že M. Mukadam má päťročné skúsenosti z veľkej americkej investičnej firmy KKR, ktorá má viac ako 40-ročnú históriu. Bol tam úverovým riaditeľom a predtým tiež riadil biznis s úverovaním problémových firiem v londýnskej spoločnosti York Capital. Pracoval dokonca aj v Deutsche Bank, takže kormidelník je to naozaj skúsený. Navyše, vo vedení firmy sedia aj ďalší skúsení ľudia, ako napríklad partner Fernando de Santiago, ktorý pracoval ako analytik tiež pre KKR aj Deutsche Bank.
O Barclayovi Morisonovi, riaditeľovi firmy Blantyre, LinkedIn či Google veľa neprezradili. Dozvedeli sme sa, že v minulosti pracoval pre veľkú americkú investičnú banku Goldman Sachs, kde mal na starosti práve problémové firmy, čo je dobrá vizitka. Vylučujeme teda možnosť, že Blantyre je úplne „no name nastrčená firma“.
Arca má vraj strategického investora z Londýna, píše o tom v liste klientom
Finančná sila a výtlak
Pri záchranných akciách na mori musí mať zrejme záchranná loď väčší výtlak ako tá zachraňovaná, aby ju odtiahla, alebo treba veľa malých záchranných člnov, aby pozbierali ľudí cez palubu a trosky. Pri spoločnosti Blantyre to nevyzerá na veľký výtlak.
Arca síce tvrdí, že získala v rámci svojho fondu a nástrojov na spoločné investovanie viac ako 700 miliónov eur, ale overiť sa nám to nepodarilo úplne. Na webe altassets.com sa píše, že jej investičný fond bol vlani vo výške len 500 miliónov eur. V druhom fonde mala vlani niečo viac ako 100 miliónov dolárov rizikového kapitálu. Ďalšie fondy má firma otvorené, ale zatiaľ tam asi rizikový kapitál ešte nenatiekol.
Tieto fondy v podstate zbierajú rizikový kapitál od rôznych firiem či fyzických osôb. Z neho potom zachraňujú firmy v problémoch. Jeden z fondov Blantyre má tiež domicil na Kajmanských ostrovoch a je registrovaný u americkej Securities and Exchange Commission, čo je regulátor akciového trhu. To opäť dodáva dôveryhodnosť tejto firme. Navyše, cez takého fondy bežne investujú americkí investori.
Podľa jej výročnej správy za minulý rok však finančná sila tejto londýnskej firmy nevyzerá až tak ružovo. Blantyre síce vytvorila zisk 1,2 milióna libier, ale v roku 2018 bola ešte stratová. Navyše, mala len osem zamestnancov a čisté imanie v hodnote 1,6 milióna libier. Ako chce zaplátať asi miliardový dlh Arcy, nie je jasné. Nedozvedeli sme sa to ani od českého zástupcu Blantyre.
Zdroje TRENDu z finančného prostredia však tvrdia, že firma sa javí ako zdravá a na to, že funguje len štyri roky, má aj celkom pekné hospodárske výsledky. Vlani mala po prvýkrát zisk hlavne vďaka poplatkom z fondov a tiež z transakcie pri záchrane nemeckej firmy Seuffer, ktorá vyrába senzory. Blantyre zariadila jej akvizíciu firmou AST.
Podstatné je, že táto firma neinvestuje vlastné peniaze, ale pomáha investovať tretím stranám. Preto ani v súvahe nemusí mať stovky miliónov eur.
Na zázračného investora zo zahraničia už neverím. Arca má ešte šancu na záchranu
Za záchranu sa platí
Časopis Index zistil, že fondy Blantyre Capital sa objavili vo viacerých menších záchranných akciách pri problémových firmách v Írsku, Česku či Bulharsku. Internet hlási aj ďalšie investície v stavebnom a dodávateľskom biznise. Všetko to boli akcie v desiatkach miliónov eur. Lenže Arca potrebuje stovky miliónov na uspokojenie veriteľov. Preto je otázne, či fondy Blantyre budú stačiť a či bude dosť času na získanie rizikového kapitálu.
Arca síce dostala predĺženie ochrany pred veriteľmi do konca roka, ale už je október a čas beží. Navyše, podľa odborníkov na tento biznis nové financovanie od Blantyre nebude žiadna charita. Pôžičky môžu byť podľa nich aj s dvojcíferným úrokom s hornou hranicou až do 15 percent ročne. Takže Arca sa môže dostať opäť do dlhovej špirály a veritelia nemusia dostať všetky svoje investície späť.
Napokon sa možno naplní scenár, že príde veľká ryba a malú bárku naloženú veľkými dlhmi rozbije alebo zhltne. A možno ten dravec bude mať slovenskú národnosť, len pláva okolo Kajmanských ostrovov, keďže je tam teplá voda a menej rybárov.