Ekonomiky na celom svete sa dostali pod tak udalostí posledných troch rokov. Pandémia covidu si vyžiadala milióny životov a zastavila svetovú ekonomiku. Brutálna vojna Ruska si vybrala zničujúcu daň na životoch a infraštruktúre Ukrajiny, čo má za následok seizmické dôsledky pre ceny ropy a potravín v čase, keď globálna ekonomika nachádzala svoju rovnováhu.

Nad týmito krízami sa vynára klimatická zmena. Silné suchá a záplavy narušili poľnohospodársku kapacitu a zhoršili nedostatok energie na celom svete. Tieto prerušenia viedli k vážnemu nedostatku kľúčového tovaru – od reziva cez mikroprocesory až po potraviny a palivo – čo následne spomalilo globálny rast a prispelo k vysokej inflácii v mnohých ekonomikách. V rozvojovom svete sme boli svedkami nárastu chudoby prvýkrát po desaťročiach.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena za posledný rok presadila historický ekonomický plán na posilnenie odolnosti Ameriky voči nákladným prerušeniam dodávok, aké sme zažili. Tu doma sme stavali na našej práci na zmiernení úzkych hrdiel v prístavoch s neustálym monitorovaním našich dodávateľských reťazcov a historickou investíciou do našej fyzickej infraštruktúry. A schválili sme legislatívu, ktorá rozšíri domácu výrobnú kapacitu v kľúčových sektoroch dvadsiateho prvého storočia, ako sú polovodiče a čistá energia .

Ale verím, že úspech nášho plánu závisí aj od našej hospodárskej politiky v zahraničí. Tradičná koncepcia voľného obchodu kladie dôraz na efektívnosť obchodu riadeného komparatívnou výhodou. To je ekonomická teória, ktorá naznačuje, že každé národné hospodárstvo by malo produkovať to, v čom je porovnateľne najlepšie. Komparatívna výhoda vysvetľuje zvýšenie efektívnosti medzinárodného obchodu a špecializácie. Ale naučili sme sa, že musíme počítať aj so spoľahlivosťou obchodu.

V dnešnom svete som presvedčená, že každá ekonomická agenda musí brať do úvahy potenciál regionálnych a globálnych otrasov, ktoré môžu ovplyvniť naše dodávateľské reťazce, vrátane otrasov spôsobených politikami určitých zahraničných vlád. Znepokojujú nás zraniteľné miesta, ktoré vyplývajú z nadmernej koncentrácie, geopolitických a bezpečnostných rizík a porušovania ľudských práv. Prostredníctvom prístupu nazývaného „friend-shoring“ sa Bidenova administratíva snaží zachovať efektívnosť obchodu a zároveň podporovať ekonomickú odolnosť Spojených štátov a ich partnerov.

Význam bezpečného obchodu

Začnime základmi. Žiadna krajina nemôže a ani by nemala produkovať každý tovar, ktorý jej ekonomika potrebuje. Obchod prináša značné ekonomické výhody všetkým zúčastneným krajinám.

Môžeme exportovať tovar, ktorý vyrábame efektívnejšie. A môžeme dovážať tovar z iných krajinách, kde sa vyrába efektívnejšie. Pre podniky obchod zvyšuje produkciu tým, že poskytuje väčší trh pre vývoz. Umožňuje našim najproduktívnejším firmám expandovať a vytvárať pracovné miesta pre viac ľudí. Pre spotrebiteľov to znamená nižšie ceny a väčší výber produktov, ktoré kupujú. Obchod tiež podporuje globálny tok myšlienok, ktorý je nevyhnutný pre vedecké objavy a technologický pokrok.

Musíme dôrazne chrániť globálnu hospodársku integráciu. Pritom potrebujeme bezpečný obchod, ktorý využíva výhody hospodárskej integrácie a zároveň poskytuje väčšiu spoľahlivosť dodávok tovaru, od ktorého závisíme. Osobitné obavy vyvolávajú tri kľúčové riziká.

Prvým rizikom je nadmerná koncentrácia. USA a ich partneri majú veľký záujem na vytváraní redundancií v našich dodávateľských reťazcoch. Musíme sa vyhnúť nadmernej koncentrácii výroby kritického tovaru na akomkoľvek konkrétnom trhu. Koncentrácia zdrojov pre kľúčové komponenty môže niekedy znížiť náklady. Dodávateľské reťazce sú však zraniteľné voči kaskádovým prerušeniam, ktoré poškodzujú pracovníkov a spotrebiteľov.

Vezmite si príklad polovodičov. Mikročipy sú základnými stavebnými kameňmi modernej ekonomiky. Napriek tomu sa prakticky všetka výroba najpokročilejších čipov nachádza vo východnej Ázii.

Z prvej ruky sme videli dôsledky nedostatku, ktorý podľa jedného odhadu postihol najmenej 169 priemyselných odvetví. Len pre automobilový priemysel sa odhaduje, že nedostatok čipov počas pandémie v roku 2021 stál 210 miliárd dolárov na stratených príjmoch, pričom výrobcovia ako Ford a General Motors boli nútení dočasne zatvoriť niekoľko svojich závodov.

Riziká koncentrácie sa môžu najnaliehavejšie prejaviť počas krízy. Tieto udalosti spôsobujú náhle ponukové alebo dopytové šoky; môžu tiež podnietiť krajiny, aby sa obrátili dovnútra. Pred pandémiou USA dovážali takmer polovicu svojich osobných ochranných prostriedkov z Číny. Keď začiatkom roka 2020 vzrástol globálny dopyt, táto koncentrácia prispela k drastickému nedostatku OOP pre amerických pracovníkov v prvej línii.

Už nikdy nesmieme nútiť našich zdravotníckych pracovníkov, aby sa uchýlili k používaniu vriec na odpadky na ochranu počas núdzovej situácie v oblasti verejného zdravia. A to si vyžaduje pretvorenie našich dodávateľských reťazcov.

Po druhé, musíme sa chrániť pred geopolitickými a bezpečnostnými rizikami. Rusko nielenže vedie brutálnu vojnu proti ukrajinskému ľudu; z vývoz komodít spravila zbraň. Veľká časť sveta bola príliš dlho ochotná uveriť ruskému tvrdeniu, že je spoľahlivým dodávateľom lacnej energie.

Následky sú zjavné. Za prvých päť mesiacov po ruskej invázii na Ukrajinu cena zemného plynu v Európe vyskočila o 170 percent. Ruské zničenie skladov obilia a blokáda ukrajinských prístavov tiež zvýšili ceny potravín. Svetový potravinový program odhaduje, že ruská vojna by mohla uvrhnúť až 70 miliónov ľudí do akútnej potravinovej neistoty.

Po tretie, musíme sa odkloniť od dodávateľských reťazcov, ktoré porušujú základné ľudské práva. USA už desaťročia zakazujú dovoz tovaru vyrobeného nútenou prácou . Jednou z obzvlášť znepokojujúcich oblastí je dovoz z oblasti Sin-ťiang v Číne, kde sa čínska vláda dopustila porušovania ľudských práv Ujgurov a iných etnických a náboženských menšín. USA sa vždy postavia za ľudské práva. A musíme v tom pokračovať, a to aj prostredníctvom našich rozhodnutí v dodávateľských reťazcoch.

Budúcnosť je priateľstvo

Riziká dodávateľských reťazcov sú dôvodom na obavy. V posledných dvoch rokoch tieto riziká brzdili náš ekonomický rast a poškodili aj našu národnú bezpečnosť. Je čas na systematický prístup k riešeniu týchto zraniteľností.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa