Inflácia v USA sa vyšplhala na 8,6 percenta, čo je najvyššia úroveň za štyri desaťročia. A hoci je index spotrebiteľských cien (CPI) manipulovaný a umelo držaný dole, stále ukazuje, že inflácia sa centrálnym bankám vymkla spod kontroly. 

Aké prekvapenie, že? Kto by to po takom bezbrehom tlačení peňazí čakal? Centrálni bankári sú z inflácie zaskočení ako cestári snehom v januári.

vasil
Zdroj: Bloomberg

Inflácia ťahá všetky aktíva do červených čísel, bitcoin stráca tiež. Odporcovia bitcoinu určite využijú túto príležitosť, aby si kopli a spochybnili jeho povesť digitálneho zlata. Je teda bitcoin možné považovať za poistku proti inflácii a nový uchovávateľ hodnoty alebo nie? 

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že počas najväčšej monetárnej expanzie storočia (rozumej tlačení peňazí) bitcoin prekonal výnosy všetkých tried aktív.

Ak sa pozrieme na to, čo sa stalo od 2. štvrťroka 2020, zistíme, že bitcoin si pripísal 150 percent, kým NASDAQ odvtedy vzrástol o 18 percent a index S&P 500 o 28 percent a zlato iba vzrástlo o 7 percent. Investori totiž anticipovali nárast inflácie a poistili sa tým najsilnejším aktívom. 

Avšak ak vás pád bitcoinu stále znepokojuje, tu sú tri údaje, ktoré vám pomôžu nestratiť nervy a poskytnú pohľad z iného uhla.

1. Smart money stále nepredávajú

Graf od Blockware Solutions znázorňuje, že bitcoin dosiahol historické maximum v množstve držiteľov, ktorí nepredali bitcoin minimálne jeden rok. V súčasnosti táto úroveň pokračuje v náraste a prekročila už 65 percent. 

vasil
Zdroj: Blockware Solutions

Veľkí bitcoineri a inštitúcie vnímajú bitcoin ako uchovávateľa hodnoty. A napriek všetkej neistote, ako je rekordne vysoká inflácia alebo vojna na Ukrajine, najväčší hodleri stále držia.

Inak povedané, zatiaľ čo finančné trhy prežívajú jeden z najväčších kolapsov v histórii, bitcoin zaznamenal najvyšší počet dlhodobých investorov.

2. Model Stock-to-flow si stále stojí za cenou 500 000 dolárov

Existuje veľa oceňovacích modelov odhadujúcich cenu bitcoinu. Jedným z najčastejšie používaných je model Stock to Flow (S2F). Pri oceňovaní komodít sa tento model využíva už desaťročia, no pre bitcoin ho prvý krát spopularizoval až analytik vystupujúci pod pseudonymom PlanB.

PlanB tvrdí, že narastajúci nedostatok bitcoinu zvýši jeho hodnotu. Túto predikciu nedávno znova potvrdil na Twitteri: Dobrá správa: model po znížení na polovicu v roku 2024 stále ukazuje na 500 000 dolárov.“ 

Inými slovami S2F model prognózuje, že cena bitcoinu bude do dvoch rokov 20-násobok súčasnej hodnoty. 

vasil
Zdroj: PlanB, Twitter

3. Pády bitcoinov sú dočasné

Tipnite si, koľkokrát sa bitcoin vo svojej histórii zrútil? 

S aktuálnym prepadom to je 16-krát. 

Cena bitcoinu doteraz zdôrazňuje jedno: Pády sú dočasné. Niekedy sa trh zotaví rýchlosťou blesku, ako tomu bolo v roku 2021. Inokedy, ako v roku 2017, trvá zotavenie aj tri roky.

Dôležité je vždy mať pred očami dlhodobý nadhľad. Stačí sa pozrieť na nasledujúci graf zobrazujúci trendový vývoj bitcoinu, ktorý predpovedá cenu 1 milión dolárov za bitcoin do roku 2030. 

Ale nikto to nevyjadril lepšie ako Michael Saylor: Bitcoin bude stále volatiný, ale bude navždy stúpať.“ 

vasil
Zdroj: Virtuse

Na záver treba podotknúť, že nákupy v časoch najväčších prepadov nie sú pre slabé povahy. Pokiaľ však máte odvahu nakupovať v čase, keď všetci predávajú, a nevystraší vás ani volatilita, pri bitcoin je len otázkou času kedy sa dostaví profit. 

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora