Túto sobotu juhokórejský parlament asi zosadí tamojšieho prezidenta, Jun Sok-jola. Favoritom predčasných volieb by potom bol opozičný líder I Če-mjong. Kandidát Demokratickej strany tvrdí, že cena približne 16 miliárd eur za stavbu dvoch jadrových blokov v českých Dukovanoch je podhodnotená a vyžiada si dodatočné náklady. Zrejme nemalé.
Če-mjong patrí medzi domácich politikov, ktorí juhokórejský jadrový vývoz, vrátane plánovaného do Dukovian, považujú "od začiatku za mission impossible". Nechcú, aby prípadné dodatočné investície znášal daňový poplatník. Vlastne celý zámer odmietajú.
Od týždeň starého zbabraného pokusu súčasnej hlavy štátu o "autoprevrat" a na necelých šesť hodín vyhláseného stanného práva, akcie juhokórejského elektrárenského gigantu KEPCO klesajú o viac ako desať percent. Takmer monopolu, v ktorom má stáť väčšinu, patrí aj spoločnosť KHNP, ktorá má české reaktory stavať. Zmluva medzi ČEZ a KHNP o ich výstavbe má byť podpísaná do konca marca budúceho roka.
A teraz si predstavme, že v Južnej Kórei sa do tej doby uskutočnia predčasné voľby, v ktorých Če-mjong naozaj zvíťazí. Oficiálnym stanoviskom Soulu a vlastne tým pádom aj podniku KHNP potom bude, že cena za Dukovany je nízka a realizácia komplexu si vyžiada dodatočné náklady. Bude tak náhle hovoriť vlastne to isté, čo neúspešný rival v boji o zákazku, francúzsky podnik EDF.
Česká vláda by teda asi ešte pred podpisom zmluvy medzi ČEZ a KHNP musela chtiac-nechtiac akceptovať nové stanovisko juhokórejskej strany – Dukovany budú stáť viac. Zrejme oveľa viac, než sa v pripravenej dohode uvádza.