Ceny v Európe pokračujú v prudkom raste, keď v apríli presiahli úroveň osem percent. Priemerná hodnota inflácie však veľa o jej rozložení v Európe nepovie.

Sú krajiny ako Francúzsko, Portugalsko alebo Fínsko, v ktorých inflácia nedosahuje ani šesť percent. Naproti tomu okolo 15 percent dosahuje v Estónsku a Litve. Česko, Slovensko alebo Poľsko nie sú od nich príliš vzdialené.  

Inflácia rozdelila Európu

Výpočet krajín podľa výšky inflácie nezobrazuje to podstatné – že inflácia prakticky rozdelila Európu na východnú a západnú časť. Situáciu graficky znázornil Financial Times.

Inflácia v krajinách EÚ
Zdroj: Financial Times
Inflácia v krajinách EÚ

Odhliadnuc od špecifických krajín ako je Turecko, Ukrajina a Bielorusko, je z obrázku vidieť modrý pás krajín tiahnuci sa od Estónska až po Grécko. Ten odzrkadľuje infláciu vyššiu ako desať percent. Okrem Pobaltia sa týka Poľska, Slovenska, Česka, Rumunska či Bulharska. Východná Európa sa stala inflačným postrachom Európy.

Poľská vláda z vysokej inflácie obviňuje ruského prezidenta, a aj preto ju nazvala putinflácia. Podľa analytikov Pekao SA Bank by bola bez „Putinovho efektu“ nižšia o šesť až sedem percent.

Samozrejme, za vyššiu infláciu môže aj vojna. Ale môže za ňu rovnako po celom kontinente. Vojna nevysvetľuje, prečo je inflácia vo východnej Európe omnoho vyššia ako v Európe západnej. Naopak, východná Európa stále dostáva lacnejšie ruské energie.

Ak to nie je Putinom, čím to je, že východná Európa trpí vysokou infláciou? Čo s tým dokáže spraviť centrálna banka? Je 15-percentná inflácia v Litve zlyhaním politiky ECB? Odpovede na tieto otázky sú pomerne jednoduché.

Európska divergencia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa