Pandemické reštrikcie nedopadli tvrdo len na letecké spoločnosti, ale aj na dodávateľov komponentov. Príkladom je výrobca leteckých motorov Rolls Royce Holdings. Prudký výpadok letov totiž priniesol rovnako prudké zníženie záujmu o nové lietadlá. Firma dnes zúfalo hľadá spôsoby, ako by aspoň čiastočne vykryla výpadok príjmov. Ak sa jej to nepodarí, bude mať problém prežiť.
Prepad trhovej hodnoty o 65 percent
Tradičný britský výrobca leteckých motorov vykázal za prvý polrok 2020 stratu 1,67 miliardy libier. Pre porovnanie – za rovnaké obdobie v roku 2019 bol v zisku 203 miliónov libier. Akcie spoločnosti na londýnskej burze si v reakcii na zverejnenie hospodárskych výsledkov odpísali 7,3 percenta.
Od začiatku roka pritom akcie RR klesli zo 681 na 237 libier za akciu. To je prepad o zásadných 65 percent. Trhová hodnota spoločnosti na burze vo štvrtok po tomto poklese predstavovala len 6,5 miliardy dolárov (4,5 miliardy libier), pričom ešte v januári to bolo podľa údajov z ycharts.com 17 miliárd dolárov (12,8 miliardy libier).
Rolls Royce predáva aktíva a prepúšťa
Aby firma vykryla stratu, rozhodla sa predať svoju španielsku divíziu ITP Aero a aj ďalšie aktíva. Týmto spôsobom by chcela získať kapitál vo výške 2 miliárd libier.
Šéf spoločnosti Warren East sa nechal počuť, že v Rolls Roycei už podnikli potrebné kroky na zabezpečenie budúcnosti firmy. Také jednoduché to však nebude. Firma si uvedomuje, že na trhu naďalej panuje neistota kvôli novým vlnám koronavírusu. Preto už oznámené kroky nemusia stačiť. Rada spoločnosti preto napríklad oznámila, že dočasne neodporúča vyplácanie dividend akcionárom.
Tým sa však ozdravné kroky nekončia. Rolls-Royce v dôsledku prepadu objednávok už v máji oznámil rušenie minimálne 9-tisíc pracovných miest. Podľa posledných správ firmu už opustilo 4-tisíc zamestnancov z divízie pre civilné letectvo. Očakáva sa, že do konca roka ich bude nasledovať ešte ďalších 5-tisíc zamestnancov, z toho asi pri polovici z nich by malo ísť o dobrovoľné odchody alebo predčasné dôchodky.
- Olívia Lacenová
Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora