Jeden z top výrobcov čipov – firma Nvidia – je aktuálne už siedmou najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. Je jednoznačné, že k tomuto posunu jej najviac pomohla kombinácia vysokého dopytu po čipoch a ich nedostatku.

Avšak tvrdiť, že Nvidia mala len šťastie, by bolo voči nej zjednodušujúce. Firma má rozbehnutých viacero segmentov a ak udalosti pôjdu podľa jej plánov, v budúcom roku by mohla narásť ešte výraznejšie ako v tomto.

Silný herný sektor aj real-time zdieľanie práce

Medzi víťazov pandémie jednoznačne patrí herný priemysel. Nvidia je v tomto segmente dlhé roky doma a tento rok prepisovala rekordy: príjmy z herného segmentu dosiahli 3,22 miliardy dolárov. Je to medziročne viac o 42 percent, čím firma prekonala aj vlastnú predikciu (3,138 miliardy dolárov).

Ďalším silným segmentom pre Nvidiu je Professional Visualization. Tímy dizajnérov potrebujú pre hybridnú prácu virtuálne platformy, ktoré im umožňujú zdieľať obsah ich práce v reálnom čase.

Nvidia má tieto riešenia v ponuke – výsledkom boli v tomto roku tržby z Professional Visualization vo výške 577 miliónov  dolárov. To predstavuje medziročný rast o 144 percent.

Predikcia vývoja v hernom segmente aj pri zdieľaní práce je optimistická. Nvidia v najbližších mesiacoch predpokladá rastúci záujem v oboch.

Výkon spoločnosti Nvidia Corporation za posledných 5 rokov
Zdroj: investing.com
Výkon spoločnosti Nvidia Corporation za posledných 5 rokov

Nedarilo sa čipom pre kryptomeny

Zaujímavé je, že Nvidia nedokázala získať na výraznom raste digitálnych mien za posledný rok. Pritom v ponuke stavila na čipy špeciálne zamerané na profesionálov v oblasti kryptomien s názvom CMP. Ich predaj však za posledné obdobie klesol o výrazných 60 percent a tržby dosiahli len 105 miliónov dolárov.

Tento neúspech sa však na celkovom výraznom biznisovom raste nijako nepodpísal. Hodnota celého kmeňa akcií Nvidie je totiž dnes druhou najvyššou v skupine NYFANG+ po Tesle.

Nvidia chce narásť aj vďaka metaverse

Ak to zhrnieme, Nvidia najnovšími výsledkami konkurentov výrazne predbehla. Neuveriteľný medziročný 130-percentný nárast tržieb a trhová kapitalizácia cez 750 miliárd dolárov hovoria jasnou rečou.

Pritom odborníci vidia aj ďalší rast hodnoty firmy pozitívne. Pomôcť by jej mali technológie ako cloud computing, umelá inteligencia, robotická automatizácia, gaming, výpočtová technika a ťažba kryptomien, v ktorých patrí Nvidii pozícia lídra medzi výrobcami kľúčových komponentov.

Bude zaujímavé sledovať, ako budúci vývoj firmy ovplyvní gigant Facebook. Ten nedávno ohlásil veľkolepé plány v budovaní svojho virtuálneho priestoru metaverse. A práve Nvidia by mala byť kľúčovým dodávateľom v tomto projekte.

WA 25 archív Tchaj-pej - Na archívnej snímke z 30. mája 2017 šéf amerického výrobcu čipov Nvidia, Jensen Huang, reční na výstave Computex v Tchaj-peji. Spoločnosť Nvidia sa dohodla na kúpe britskej firmy Arm Holdings za 40 miliárd USD (33,74 miliardy eur) od japonskej skupiny SoftBank. V prípade dokončenia akvizície vznikne nový gigant v odvetví. FOTO TASR/AP  

FILE - In this Tuesday, May 30, 2017 file photo, Nvidia CEO Jensen Huang delivers a speech about AI and gaming during the Computex Taip
Neprehliadnite

Požehnanie pre inovácie alebo americký monopol? Nvidia kúpila klenot britských technológií