Týždeň po týždni, s tým ako sa zhoršujú preferencie strany OĽaNO a klesá dôveryhodnosť premiéra, sa politici strany neustále odvolávajú na koronavírus. Práve ten má stáť za poklesom obľúbenosti Igora Matoviča. Posledné prieskumy z Nemecka ale hovoria o opaku.
Podľa prieskumu spoločnosti Kantar pre denník Bild obľúbenosť nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v tomto roku vzrástla o 11 percentuálnych bodov. Nie je to však rekord. V krajine je na vzostupe nová politická hviezda, ktorej obľúbenosť v tomto roku vzrástla až o 23 bodov.
Vychádzajúcou hviezdou nemeckej a možno čoskoro aj európskej politiky je minister zdravotníctva Jens Spahn. Tento 40-ročný mladík dokázal prekonať obľúbenosť Angely Merkelovej, keď sa v uvedenom prieskume stal najpopulárnejším politikom v krajine.
Fico chráni zlodejov. Matovič chráni papalášov. Slovensko má na viac
To všetko napriek covidu, ktorý má v posledných dňoch na svedomí okolo tisícky obetí denne. Kým Nemecko dosahuje okolo 30 nových prípadov nákazy na 100-tisíc obyvateľov týždenne, na Slovensku je ich relatívny počet skoro dvojnásobný.
Ako minister zdravotníctva a hlavná tvár spojená so zavádzaním epidemiologických opatrení si však Jens Spahn vyslúžil dôveru verejnosti. Ukázal, že s koronavírusom sa dá bojovať aj so širokou podporou más.
Stačí, aby politici robili jasné a logické rozhodnutia, dokázali ich zrozumiteľne vysvetliť a realizovali ich organizovane a systematicky.
Kto odsabotoval nákup antigénových testov? Možno premiér a celkom úmyselne
Nič z toho na Slovensku neplatí. Epidemiologické rozhodnutia nie sú logické ani predvídateľné, odkomunikované sú emotívne a často agresívne a ich organizácia je chaotická.
Nehovoriac o príprave na druhú vlnu, keď Nemecko počas leta systematicky navyšovalo kapacitu trasovania a testovania. Na Slovensku sa začala príprava na druhú vlnu až týždne po tom, ako prišla.
Politika covidu sa dá robiť omnoho lepšie a Nemecko to jasne ukázalo. Preferencie lídrov túto skutočnosť okamžite odzrkadlili.
Výsledky ankety: väčšina je za zmenu premiéra, nie referendum. Nahradiť by ho mal Eduard Heger
Prepad preferencií OĽaNO tak treba pripísať nie koronavírusu, ale jeho manažmentu. Práve v posledných prieskumoch sa ukázalo, že strana prišla o 10 percent voličov, ktorí sa väčšinovo presunuli k Slobode a solidarite.
Týmto presunom dali najavo, že túžia po väčšej systematickosti, predvídateľnosti a jasnosti v boji s koronavírusom. Napriek deficitom v iných oblastiach sa racionálny prístup Richarda Sulíka stal protiváhou emocionálneho prístupu Igora Matoviča.
Emócie sú skvelý marketingový nástroj, no sú nevhodné na riadenie krajiny. Slovensko je toho jasným dôkazom.
Vírus je mimo kontroly. Lockdown bude trvať až do očkovania. Opatrenia musia prísť ihneď
Najväčšou prehrou Igora Matoviča nemusí byť prepad jeho vlastných preferencií a ani rast preferencií SaS. Môže ním byť silný nárast záujmu o ľavicové strany Smer-SD a Hlas-SD, proti ktorým premiér celú svoju kariéru bojoval. Práve nedôveryhodná politika slovenského lídra prispieva k rastu ich kumulovaných preferencií na úroveň, ktorú sme tu nevideli roky.
Kým Jens Spahn bude už čoskoro bojovať o post lídra nemeckých kresťanských demokratov, koronakríza môže zazvoniť Igorovi Matovičovi na umieráčik. Bude totiž aj napriek očkovaniu trvať pravdepodobne až do leta.
Bol to covid, ktorý obnažil politikov – ukázal, ktorí z nich sú schopní priniesť riešenia a ktorí o nich iba hovoria.