Veľký čínsky gigant Ant Group sa v roku 2020 chystal vo veľkej sláve na vstup na burzu cez primárnu verejnú ponuku akcií (IPO), keď v novembri 2020 prišla rýchla stopka. Dôvodom bolo, že zakladateľ Ant Group Jack Ma sa kritikou pustil do prísnych regulácií čínskej vlády a tá okamžite reagovala spustením oficiálneho protimonopolného vyšetrovania internetového obchodu Alibaba, ktorý je pridruženým podnikom Ant Group.

Tento krok Alibabu, silného hráča na čínskom retailovom trhu, zásadne poškodil. Aktuálne sa zdá, že by sa napätie medzi uvedenými gigantmi a Pekingom mohlo uvoľniť.

Jack Ma príde o kontrolu nad Ant Group

Investori už dlho čakali na to, ako sa vyvinie spor medzi pekinskou centrálnou vládou a Jackom Ma. A aktuálne sa zdá, že sa veci konečne pohli. Akcionári Ant Group sa dohodli na zmene akcionárskej štruktúry, čo znamená, že čínsky miliardár Jack Ma už nebude kontrolovať spoločnosť Ant Group. Strata kontroly v praxi znamená, že jeho hlasovacie práva klesnú z 50 na 6,2 percenta.

Táto správa vzbudzuje nádeje, že sa Alibaba dostane spod tlaku čínskej vlády. To sa okamžite odrazilo na cenách jej akcií kótovaných na burze v Hongkongu. Po zverejnení správy si akcie Alibaby pripísali približne 8 percent a celkovo navýšili tohtoročný zisk už na 27 percent.

Výkonnosť akcií Alibaba Group za posledných 5 rokov
Zdroj: Google
Výkonnosť akcií Alibaba Group za posledných 5 rokov

Ant Group patrí medzi skutočných digitálnych gigantov v Číne a má vplyv na významnú časť čínskej ekonomiky. Konkrétne Ant Group ovláda vôbec najväčšiu mobilnú platobnú platformu na svete Alipay s viac ako 1,3 miliardami používateľov a  80 miliónmi obchodníkov, ktorí na nej ponúkajú svoj tovar a služby. Čokoľvek sa udeje okolo Ant Group má preto dopad na celý trh a ovplyvňuje náladu investorov. A aktuálne zmeny sú skutočne signifikantné.

Tvrdé pravidlá by sa mali postupne zmierniť

Faktom je, že čínske technologické spoločnosti od konca roka 2020 trpeli tvrdými regulačnými pravidlami a zásahmi centrálnej vlády, čo logicky odrádzalo od nových investícií väčšinu investorov. Toto ochladnutie sa postupne prejavilo na poklese čínskeho indexu Nasdaq Golden Dragon China o približne 25 percent.

Výkonnosť Nasdaq Golden Dragon China za posledných 5 rokov.
Zdroj: Investing
Výkonnosť Nasdaq Golden Dragon China za posledných 5 rokov.

Aktuálne sa sentiment vracia do pozitívneho pásma a svoj podiel na tom má aj nedávne rozhodnutie o navýšení kapitálu Ant Group. Tento krok posilnil očakávanie, že čínske úrady sa konečne rozhodli postupne zlepšiť vzťahy so súkromným sektorom, a tým pomôcť aj hospodárskemu vývoju krajiny.

Potvrdzujú to aj vyjadrenia predstaviteľov Komunistickej strany Číny, ktoré hovoria o zameraní politikov v roku 2023 na zvýšenie ekonomického rastu. Ide o reakciu na následky prísnej politiky nulového Covidu, ktorá počas minulého roka výrazne poškodila čínsku ekonomiku a v konečnom dôsledku priniesla aj rozsiahle protesty a zvýšila celkovú nespokojnosť v spoločnosti.

Zdá sa, že centrálna vláda má záujem postupne zmierňovať regulácie v krajine a sústrediť sa opäť na hospodársky rast. Očakávania sú vysoké a v dôsledku prvých pozitívnych správ začali akcie čínskych firiem ako Alibaba alebo JD.com kótovaných na burze v USA posilňovať. Investori sú nateraz optimistickí a očakávajú, že Čína sa čoskoro pustí do zmierňovania doterajších prísnych pravidiel.

IPO tak skoro nečakajme

Faktom však zostáva, že opätovné naštartovanie IPO Ant Group nie je otázkou blízkych mesiacov. Bude to skôr beh na dlhé trate a odsúhlasenie tohto kroku môže trvať dlhší čas. Prísne pravidlá totiž stále platia. Napríklad na čínskom trhu s akciami kategórie A platí požiadavka, že po zmenách v kontrole firiem musia tieto čakať na vstup na burzu až tri roky.

Na šanghajskom trhu typu Nasdaq STAR sa čaká dva roky a v Hongkongu je čakacia doba stanovená na jeden rok. Ak by IPO malo prebehnúť na poslednej menovanej burze s najlepšími podmienkami, stále by to nebolo skôr ako o rok. A dovtedy sa v podmienkach podnikania môže toho pre Ant Group veľa zmeniť.

Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora