V čase keď v Európe už zomrelo na Covid-19 viac ako 100-tisíc ľudí a ekonomika EÚ sa ešte nespamätala z koronašoku, lídri EÚ sa cez víkend na rozpočtovom samite v Bruseli správali ako trucujúce deti.  Bolo to prvé stretnutie „naživo“, teda tvárou v tvár po jarnej karanténe a sérii online rokovaní. Mnohí europolitici sa naozaj videli prvýkrát po dlhých mesiacoch, ale to ich neospravedlňuje.

Lídri sa naťahovali najmä o forme uvoľňovania pomoci zo 750-miliardového záchranného fondu, ktorý by mal pomôcť najmä štátom najviac postihnutým koronakrízou. Debata sa v Bruseli točila najmä okolo toho, aká časť z finančnej pomoci bude vo forme nenávratných grantov a aká vo forme lacných pôžičiek.

EBE 30 Brusel - Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová s ochranným rúškom počas plenárneho zasadnutie Európskeho parlamentu v Bruseli 8. júla 2020. Nemecko prevzalo rotujúce predsedníctvo Európskej únie. FOTO TASR/AP
German Chancellor Angela Merkel adjusts her facemask, to protect against the coronavirus, after addressing a plenary session at the European Parliament in Brussels, Wednesday, July 8, 2020. Germany has just taken over the European Union's rotating presidency, and must chapero
Neprehliadnite

EÚ sa na rozpočte ani v nočnom rokovaní nedohodla, summit bude pokračovať

Búchanie do stola

Hore-dole lietali stovky miliárd eur. Skupina šetrných (Holandsko, Rakúsko, Dánsko a Švédsko), ku ktorým sa neskôr pridalo aj Fínsko, navrhovala rozdať formou grantov len 350 miliárd eur. Kým južné štáty na čele s Talianskom a Španielskom, ktorých ekonomiky sú najviac postihnuté kronakrízou, chceli dostať až 500 miliárd. To pôvodne navrhoval aj predseda Európskej rady Charles Michel.

Niekde v strede boli hlavní mediátori francúzsky prezident Emmanuel Macron a Angela Merkelová, nemecká kancelárka. Navrhovali granty v sume 400 miliárd eur. Ale aj tí boli z preťahujúcich sa rokovaní nervózni.

V sobotu odišli predčasne z rokovaní a E.Macron podľa zákulisných informácii búchal do stola, keď skupina šetrivých krajín nechcela ustúpiť. Napokon sa na samite zjavne našiel kompromis v sume 390 miliárd eur, ktoré by mali ísť na účty štátov vo forme grantov. V pondelok (po uzávierke TRENDu) sa mali dotiahnuť ešte detaily záchranného balíka ako spôsob kontroly jeho míňania.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa