Po sérii úspešných IPO na svetových burzách v minulom roku prišla teraz studená sprcha. Bublina okolo vstupu spoločnosti Deliveroo na burzu – aspoň zatiaľ – spľasla. Tesne pred uvedením akcií na londýnsku burzu odhady indikovali nárast hodnoty spoločnosti až niekde k hranici 10,5 miliardy dolárov, po minulotýždňovom IPO je jasné, že očakávania sa nenaplnili. A akcie zatiaľ ostávajú dole. Cena akcií Deliveroo sa pri debute prepadla o 30 percent.

Išlo pritom o najväčšie technologické IPO na tejto burze v histórii. Ďalší vývoj akcií Deliveroo je vo hviezdach.

Prepad o 3 miliardy libier

Podľa Reuters sa akcie donáškovej firmy v rámci IPO ponúkali na spodnej hranici rozsahu za 390 pencí za kus. To predstavovalo celkové ocenenie firmy v úvode obchodovania na 7,6 miliardy libier (10,46 miliardy dolárov). Počas obchodovania však cena akcie Deliveroo klesla na 271 pencí. Následne časť strát zmazala (s cenou 292 pencí za kus), avšak v ďalších dňoch akcia opäť padla. A to až k hranici 250 pencí.

Prepad akcií znížil očakávanú hodnotu spoločnosti o takmer 3 miliardy libier. Podľa názoru časti analytikov ento výsledok má potenciál poškodiť trh s IPO nielen vo Veľkej Británii, ale aj v Európe. V úvode aktuálneho obchodného týždňa dosahovala hodnota okolo 266 pencí za kus.

Vývoj akcií Deliveroo počas prvého dňa
Zdroj: londonstockexchange.com
Vývoj akcií Deliveroo počas prvého dňa

Časť investorov sa nezapojila

Príčin veľkého sklamania pri tomto IPO je hneď niekoľko. Svoju rolu zohrala napríklad neúčasť správcov veľkých britských fondov na kótovaní akcií Deliveroo. Spomedzi investorov sa od IPO dištancovali napríklad Aberdeen Standard Life, Legal & General Investment Management a Aviva.

Dôvodov by sa našlo niekoľko: nielen hospodárenie firmy (podobne ako mnoho firiem, ktoré išli do IPO v poslednom roku, aj Deliveroo je zatiaľ v mínusových číslach), ale napríklad aj kritika týkajúca sa práv ľudí, ktorí pre ňu pracujú. Deliveroo ich totiž nezamestnáva, pre firmu pracujú na dohodu, čo je plusom pre škálovanie biznisu (okamžité prepustenie bez nákladov), ale mínusom pri reputácii a, samozrejme, pre samotných „zamestnancov“.

Dve triedy akcií Britov nenadchli

Problémom sú aj dve triedy akcií. Akcie triedy B, ktoré ostali výlučne v rukách zakladateľa firmy Willyho Shu, majú každá hodnotu 20 hlasov. Čiže 20-krát viac ako bežná akcia. Takáto kategorizácia je síce bežná v USA, ale niektorí britskí investori to vnímajú kriticky. Týmto spôsobom sa zásadne znižuje vplyv malých akcionárov voči významných manažérom firmy.

Príbeh IPO Deliveroo však nemusí skončiť finálne ako neúspech. Akcie môžu v ďalšom období rásť a prípadne sa dostať aj do plusu v porovnaní s ocenením z IPO. Faktom je, že Deliveroo vďaka IPO získalo miliardu libier dodatočného kapitálu. Ak ho použije na zvýšenie efektívnosti svojho podnikania a nasadenie nových technológií do praxe, skôr či neskôr sa môže efekt prejaviť aj na cene akcií.

Najväčšie londýnske technologické IPO

Aj keď IPO Deliveroo vyzerá ako neúspech, je to najväčšie uvedenie firmy na londýnskej burze od mája 2011. Vtedy na ňu vstúpil švajčiarsky obchodník s komoditami Glencore International. Navyše aj historicky išlo o najväčšiu primárnu ponuku technologickej spoločnosti na tamojšej burze.

Otázkou, samozrejme, ostáva budúci potenciál tejto formy podnikania. Počas pandémie donáškové služby Deliveroo profitovali zo zvýšeného dopytu zákazníkov pri dovoze jedla zo zatvorených reštaurácií priamo domov. To sa prejavilo aj na hospodárení: pôvodnú základnú stratu 317,3 milióna libier v roku 2019 firma znížila na 223,7 milióna. Ďalší vývoj je však otázny: s otváraním reštaurácií budú musieť donáškové služby pridať na marketingu a ponuke služieb, aby si udržali čo najviac zákazníkov a klientov z radov gastrosegmentu.

Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora