Druhá vlna pandémie Covidu-19 prišla do Singapuru v máji. Denne sa vtedy nakazilo okolo 900 ľudí. Vláda na to reagovala celoplošným lockdownom ekonomiky.
Po zhruba piatich mesiacoch sa život postupne vracia do normálu. Napriek tomu tu ale stále nosíme rúška, na verejnosti sa nesmie schádzať viac ako päť ľudí a spoločenské akcie sú ďalej zakázané. Denne sa koronavírusom nakazí okolo päť ľudí.
Ako reaguje ázijský trh s nehnuteľnosťami na krízy?
Jeden z najlepších
Uzavretie hraníc, disciplína nezhromažďovania sa, testovanie a tracking nakazených, ako aj nosenie rúšok tak zrejme boli správnou voľbou. Singapur sa teraz nachádza na posledných priečkach z hľadiska pomeru úmrtí k počtu nakazených a radí sa tak medzi tzv. zelené krajiny pre cestovanie.
Ekonomické dopady sú i tu, pochopiteľne, negatívne. Historicky najstrmší prepad HDP medzi štyrmi a šiestimi percentami sprevádzal nárast nezamestnanosti na desaťročné maximá vo výške 3,4 percenta. Turizmus, letecká doprava, ubytovacie služby zaznamenali viac ako 90-percentný výpadok dopytu. Mnohé z firiem v týchto odvetviach zanikajú.
Vláda funguje
Miestna vláda však funguje pružne a pomocou štvrtého záchranného balíka sa snaží situáciu zmierniť. Zamestnanosť podporuje podporou na 75-percentnú kompenzáciu miezd v krízových odvetviach, priamymi dotáciami, poistením dlhov a ďalšími opatreniami v plánovanej hodnote 67 miliárd amerických dolárov. Snaží sa aj o rýchle rozmiestnenie finančných a ľudských zdrojov do prosperujúcich odvetví.
Aj preto HDP v 3. štvrťroku vzrástlo medzimesačne o 7,9 percenta a sektory ako priemyselná výroba, elektrotechnika, výroba mikročipov, e-commerce a fintech sa vyšplhali na nové maximá ekonomického rastu.
Covid-19 spôsobí veľkú vlnu protestov po celom svete
Príliv investícií a kapitálu
Vďaka stabilnej politickej situácii a efektívnemu ekonomickému prostrediu je Singapur ázijským magnetom pre zahraničné investície. Tie už v prvom polroku naplnili celoročné ciele presahujúce 11 miliárd amerických dolárov.
Či už je to v elektrotechnickom alebo chemickom priemysle, alebo v sektore elektrifikácie automobilov, v Singapure je vidieť, aké dôležité je mať premyslenú diverzifikáciu zdrojov štátnych príjmov.
Vysoký rast zažíva aj sektor wealth manažmentu. Vďaka neistej situácii v Hongkongu sa Singapur stáva hlavným ázijským centrom v oblasti privátneho bankovníctva, family offices (privátne finančné služby pre najbohatších), asset managementu a fintechu. Celkový príliv spravovaného kapitálu vzrástol o viac ako 15 percent a prevýšil úroveň troch biliónov amerických dolárov. Najväčší boom zažívajú kolektívne fondy (SICAV) a family offices.
Singapur, ako mestský štát pri Malajskom polostrove s takmer 6 miliónmi obyvateľov sa tak evidentne dobre pripravuje na pokrízové príležitosti, pričom sa miestni obyvatelia aj zahraniční investori môžu s dôverou spoľahnúť na perfektne fungujúcu štátnu správu.
Autor je zakladateľ a CEO spoločnosti Euro Asia Alternatives Pte. Ltd. so sídlom v Singapure
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora