Víťazstvo Donalda Trumpa a Republikánov, ktorí sú čoraz bližšie k tomu, aby mohli kontrolovať tak Biely dom, ako aj Kongres, vyvolalo v niektorých prípadoch až agresívne reakcie trhov. Americký dolár zosilnel na najvyššiu úroveň za posledný rok, naopak straty utrpeli mexické peso, japonský jen a euro.

Americká výnosová krivka sa zostrila, keď dlhodobé výnosy rástli rýchlejšie než krátkodobé. Narastajú totiž obavy, že Trumpove avizované finančne nezabezpečené zníženie daní a nové clá by mohli opäť posilniť obavy z inflácie, čo by spomalilo tempo a rozsah budúcich znížení úrokových sadzieb v USA.

Počas nočného obchodovania komodity utrpeli rozsiahle straty, keď Bloomberg Commodity Index stratil takmer jedno celé percento. Obchodníci začali zohľadňovať pravdepodobnosť scenára "Trump 2.0", ktorý bude pravdepodobne znamenať nové clá na dovážaný tovar, najmä z Číny. To by mohlo vyvolať novú vlnu napätia v obchode a ekonomické narušenia.

Najväčšie poklesy zaznamenali priemyselné kovy, na čele s meďou a železnou rudou, ktoré sú veľmi citlivé na obchodnú dynamiku a priemyselný dopyt. Poľnohospodárske komodity utrpeli tiež, pričom sa ceny obilnín, najmä sóje, obchodovali na nižších úrovniach. To odráža obavy, že Čína by mohla odpovedať na clá odvetnými opatreniami, čo by mohlo znížiť vývoz kľúčových plodín z USA a vytvoriť tlak na pokles cien. „Čína, ako jeden z najväčších nákupcov sóje z USA, je kľúčovým trhom pre amerických farmárov a akékoľvek narušenie tohto obchodného toku by mohlo mať významné dôsledky pre poľnohospodársky sektor,“ hovorí Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank.

Klesla aj ropa, keďže recipročná obchodná vojna by mohla tlmiť dopyt a pridať záťaž už tak oslabenej prognóze pre rok 2025. „Očakávaný pokles dopytu po rope a súvisiacich produktoch vychádza z obáv, že zvýšenie ciel môže spomaliť globálny hospodársky rast, čím sa zníži dopyt po energiách. Geopolitická situácia bude tiež priťahovať pozornosť, a to najmä vzťahy medzi USA a Ruskom, vojny na Ukrajine a Blízkom východe, keď Trumpova administratíva by mohla sprísniť sankcie na tok iránskej ropy,“ vysvetlil stratég Saxo Bank.

Ceny zlata po poklese našli podporu pred hranicou 2 700 USD za uncu. Zlato oslabila najmä sila amerického dolára. Rovnako, s obavami, že clá a fiškálne politiky by mohli opäť zvýšiť tlak na infláciu, rastie aj obava, že FOMC môže zvoliť opatrnejší prístup k znižovaniu úrokových sadzieb. „Celkovo výsledky volieb posilňujú pozitívny pohľad Saxo Bank na kovy, ktoré sú považované za bezpečné prístavy, avšak krátkodobé riziká pretrvávajú,“ dodáva Ole Hansen.